• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

O SAVCI, MARJİNAL MİLİTAN GİBİ

Başbakan Erdoğan, adliye önünde bildiri dağıtan savcı Akkaş'a "Dur bakalım seninle daha işimiz var" dedi

30.12.2013, 00:00

O SAVCI, MARJİNAL MİLİTAN GİBİ
ALİ FİLİZKAN / KENAN MOLLA / NURULLAH KALAY / EMRE SAÇLI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Manisa'daki gezisinin ikinci gününde adliye önünde bildiri dağıtan Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş'a yüklenmeye devam etti. Manisa'nın Akhisar, Demirci ve Salihli ilçelerinde toplu açılış törenlerinde halka hitap eden Erdoğan, "Çıkıyor bir savcı efendi, başsavcı dosyayı istedi diye feryat ediyor. Dur bakalım seninle daha işimiz var" dedi. Erdoğan, kolluk yönetmeliği ile ilgili açıklama yapan HSYK'ya da yargılama mekanizması getireceklerini açıkladı.

Bunlar nasıl adalet dağıtacak?
Erdoğan, yargı sürecinin devam etmesine rağmen bir savcının soruşturmayla ilgili bazı belgeleri medyayla paylaştığına dikkati çekerek, şunları söyledi: "Savcı, bir kısım medyayı da yanına alıyor. Böyle bir adli takip olabilir mi? Bu savcı kimin savcısı? Ondan sonra da bizim öğrencilik yıllarımızda olduğu gibi o uç örgütlerin, marjinal örgütlerin militanları gibi çıkıp adalet sarayının önünde bildiri dağıtıyor. Bir savcı böyle bir şey yapabilir mi? Ne zaman görüldü böyle bir şey? Bunlar nasıl adalet dağıtacak? Ben CHP zihniyetine mensup olan savcıların mağduruyum. Onların mizacına mensup olanların da mağduruyum."

"Türkiye'yi geriyorlar"

Eski Türkiye'nin millet için kötü ama bir grup mutlu azınlık için güzel bir Türkiye olduğunu ifade eden Erdoğan, "İstedikleri gibi kazanıyorlardı. Millet çalışıyor, alın terini onlar faiz yoluyla cebe indiriyorlardı. Çalıyor, çırpıyor mahkeme önüne bile çıkmıyorlardı. Millet ne derse desin dinlemiyor, kendileri ne isterse onu yapıyorlardı. Türkiye'nin enerjisini, Türkiye'nin kaynaklarını, Türkiye'nin alın terini yurtdışındaki işbirlikçilere peşkeş çekiyorlardı" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Demirci'de coşkulu kalabalık tarafından karşılandı. "Kardeşlerim, biz bu yola çıkarken 'milletimize efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geliyoruz" dediklerini aktaran Başbakan Erdoğan, eğitim alanında yapılan yenilikleri anlattı. Son olayların ulusal ve uluslararası boyutlarının bulunduğuna işaret eden Erdoğan, masum olanların isimlerinin deşifre edilerek haklarında iftiralar atıldığını söyledi. Başbakan, şöyle konuştu:

Hizmetkar olmaya geldik

"İşte son olan olayları görüyorsunuz. Uluslararası boyutu var, ulusal boyutu var. Kardeşlerim ne demek. Türkiye'nin kalkınmasını hazmedemeyenler boyuna geriyorlar. Bakın şuradaki zarar ortada, 120 milyar dolar, 11-12 günde. Bunun bedelini nasıl ödeyecekler. Çıkıyor bir savcı efendi, makamını farklı bir şekilde kullanıyor ve gizlilik kaydı olan evrakları yanına aldığı yandaş medyayla birlikte kullanarak bu ülkede birçok masum insanları istismar etmek suretiyle, onları deşifre etmek suretiyle hiçbir günahları olmadığı halde iftira atmak suretiyle onları bu ülkede adeta günah keçisi haline getiriyor. Bu insanlar bu toplumun içinde yarın tertemiz olsalar da soruyorum nasıl dolaşacaklar. Şimdi ben soruyorum bu savcı 4-5 gün önce başsavcımızın yaptığı açıklama var, çok manidardır. Biz hakim, savcılarımızın temiz olanlarını tenzih ederiz. Onlara yönelik en ufak bir sözümüz olamaz. Çünkü onlardan adalet elde ediyoruz. Ancak bu gücü kuvveti suistimal etmek suretiyle eğer bu ülkenin bölünmesine, parçalanmasına neden oluyorlarsa bunları da teşhir ederiz. Şimdi bu nasıl savcı bakınız başsavcı ondan dosyayı istiyor diye feryat ediyor beyefendi. Seninle daha işimiz var dur bakalım seninle işimiz var. Geçmişte militanlar benzer şekilde bildiri dağıtılıyordu biliyorsunuz. Sen de aynen militanlara benzer şekilde çıkıyorsun adalet sarayının önünde adalet değil de bildiri dağıtıyorsun. Nerede görüldü bu. Hangi savcı sokağa çıkar da sokakta bildiri dağıtır yahu. Biz bunları CHP'nin genel müdürünün yanında bazı böyle tipler vardır onlardan görüyorduk, biliyorduk. Şimdi aynen benzerini de bunlar yapıyor."
Akhisar ilçesinde belediye önünde düzenlenen törende konuşan Erdoğan, 2 milyon liralık özel sektör, 25 milyon liralık da kamu yatırımının resmi açılışını yaptıklarını söyledi. Akhisarspor'un başarısını ilgi ve takdirle izlediklerini belirten Erdoğan, ilçede temeli atılan 12 bin seyirci kapasiteli 55 milyon lira maliyetli stadyumun 2015'te tamamlanmasının planladığını müjdeledi.
Kılıçdaroğlu'nun hukukun "beraat-ı zimmet asıldır" kaidesini bir kenara koyarak açıklamalarda bulunduğunu belirten Erdoğan, "AK Parti yolsuzluklarla mücadele ede ede bugüne geldi. Babamın oğlu olsa, evladım olsa, kim olursa olsun biz yolsuzlukla mücadeleden prim vermeyiz. Yolsuzluklara bulaşmamış insanları yolsuzluğun içerisinde gibi gösterme gayretine girenleri de affetmeyiz. Çünkü o insanlar bu ülkede emeğini, gayretini ortaya koyuyor. Siz onları lekelemek suretiyle iftira at, tutmazsa iz bırakır mantığıyla o insanları lekelemeye hakkınız yok. Kimin kimle işbirliği içerisinde olduğunu gün ola harman ola, bunları da deşifre edeceğiz, bunları da ortaya koyacağız" diye konuştu.

Demirci'de 16 yıl sonra bir başbakan
- Demirci'ye 16 yıl aradan sonra gelen ilk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu.
- Erdoğan'ın, halka sesleneceği Demirci Belediyesi önüne hareket ettiği sırada korumalar, çocuklara oyuncak ve satranç takımı hediye etti, kadınlara karanfil dağıtıldı.
- Erdoğan bir çocuğu kucağına alıp sevdi.
- Miting alanı çevresindeki binalara asılan, "Gücüne güç katmaya geldik davana nefer olmaya geldik, Büyük Usta seninle ölmeye geldik" pankartları dikkat çekti.
- İstekleri anlatan pankartlar karşısında Erdoğan, "Hepsini hallederiz" dedi.
- Erdoğan, "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısının sözlerini vatandaşlarla tekrar etti.

"Komploları tutmadı"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki akşam Manisa AK Parti İl Başkanlığı'nın Anemon Otel'de düzenlediği yemekte teşkilata seslendi. Erdoğan özetle şunları söyledi:
- Gezi olayları ve son olaylarla komploları tutmadı. Hele 30 Mart akşamı "İzmir'i, Manisa'yı, Denizli'yi AK Parti kazandı" denildiğinde bu iş burada biter.
- CHP'nin İzmir'de yaptığı büyükşehir belediyeciliği, kasaba belediyeciliği.
- Yerel seçim çalışmalarında kadınlarımız ve gençlerimiz kapı kapı dolaşarak icraatları anlatsın.
- Beddualara aldırmayın. Hangi dua kabul edilir, hangi beddua reddedilir Allah'ın tasarrufundadır.

"İzmir'i modern bir kent haline getireceğiz"
Başbakan Erdoğan, Manisa'daki programının ardından İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda kendisini uğurlamaya gelen partililere seslendi. İzmir'in güzel insanlarını bu anlamlı buluşmada en kalbi duygularla selamladığını ifade eden Erdoğan, cuma günü Sakarya'da, dün Manisa merkez, ardından Turgutlu'da bugün ise Akhisar, Demirci ve Salihli'de coşkulu açılışlar yaptıklarını dile getirdi.
Erdoğan şunları söyledi: "İftira atanlara, yolsuzluk damgasını vurmaya çalışanlara, bizler sahte maalesef üniversite yıllarımızdaki gibi o marjinal grupların hani militanları vardı ya böyle bildiri dağıtırlar, aynen onlara benzer adalet sarayının önünde bildiri dağıtacak kadar savcılığını unutan tiplerle değil, biz onlara hesabı sandıkta soracağız sandıkta" ifadelerini kullandı.
İzmir'de nelerin yapıldığının ortada olduğunu kaydeden Erdoğan, CHP'nin Büyükşehir Yasası'na bile karşı çıktığını anımsatarak, CHP'nin 30 Mart öncesi kampanyalarda hangi yüzle İzmir'e gelip, "Biz belediyeciliği daha iyi biliriz" diyeceğini merak ettiğini ifade etti. Başbakan Erdoğan, "Belediyeciliği biz biliyoruz ve Allah'ın izniyle 30 Mart İzmir'de dönüşüm ve değişim olacak. Buna inanıyorum ve İzmirimiz'i modern bir kent haline getireceğiz. Onun için 30 Mart'ta bir değişim dönüşüme hazır mıyız? Onun için en üstün gayreti ortaya koymaya hazır mıyız?" diye konuştu.