• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’ye ‘abi’ aranıyor

CHP’ye ‘abi’ aranıyor

16.08.2018, 00:03

’de olağanüstü kurultay talebiyle yola çıkan ancak Genel Merkez’e taleplerini kabul ettiremeyen muhalifler, şimdi de yerine partiyi toparlayacak bir abi arayışına girdi. Kulislerde bu formül için eski Genel Başkanlardan ve Başkanı ’nun adı geçiyor

ŞENOL KANTÜRK

CHP'de 24 Haziran hezimetinin ardından parti yönetimini değiştirmek isteyen muhalifler amaçlarına ulaşamadıkları gibi kendi aralarında da anlaşmazlığa düştü. Bazı muhalif milletvekili ve delegeler, Muharrem İnce cephesinden uzaklaşarak üçüncü yol arayışı başlattı. Kulislerde Parti Meclisi Üyesi ve delegelerin öncelikle eski Genel Başkan Altan Öymen öncülüğünde bir abi formülü oluşturmak istedikleri belirtildi.
Kulislerde Altan Öymen'in yanı sıra 'oluşturulacak abi formülü' için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun isminin de geçtiği, bazı muhaliflerin Kocaoğlu ismini bu formül için gündeme getirdiği kaydedildi.

KARAYALÇIN, ÇETİN

Abi formülü için İstanbul İl eski Başkanı Murat Karayalçın ve eski Genel Başkan Hikmet Çetin gibi isimler de dillendiriliyor. Öte yandan bu partililerin, abi formülü üzerinde uzlaşma sağlanamazsa PM Üyesi Erdal Aksünger, Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kağan Salıcı ve İzmir Milletvekili Selin Sayan Böke'nin isimlerini Genel Başkanlık için gündemlerine aldıkları konuşuluyor.

İNCE'YE KÜSTÜLER

CHP'de Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na muhalif olan ancak kurultay çabalarının da boşa çıkması sonrası hayal kırıklığı yaşayan CHP'li bazı muhaliflerin Muharrem İnce'ye destek vermeme kararı aldıkları öğrenildi. Muhaliflerin bu kararında İnce'nin imza sürecine beklenen desteği vermemesinin etkili olduğu konuşuluyor.

'KURULTAY SEÇİMDEN SONRA TOPLANIR'

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, olağanüstü kurultay isteyen ve 12 Ağustos'ta Ankara'da toplanan muhalifler için 'İmza işi bitti artık' değerlendirmesinde bulundu. Kurultayın yerel seçimlerin yakın olması nedeniyle yapılmayacağını söyleyen Bayır, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun büyük ihtimalle yerel seçimlerden sonra kurultayı toplayacağını kaydetti.

İZMİR'DE CANAN TAPKAN İSTİFA ETTİ

İzmir'de geçtiğimiz 8 Ocak'ta yapılan CHP İzmir İl Kongresi öncesi adaylığını açıklayan, ancak gerekli sayıda imza toplayamadığı için, yarışa katılamayan Canan Tapkan, partisinin kurultay isteyen muhalif kanada düşman gibi davranmasını gerekçe göstererek partiden istifa etti.
Partiye olan inancını yitirdiğini dile getiren Tapkan, bir daha tüzüğün uygulanacağına dair inancının da kalmadığını söyledi.

CHP’ye ‘abi’ aranıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN