• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Her delilde bir sır gizli

’nden emekli olduktan sonra kariyerine Kriminolojist olarak devam eden , genelinde olarak kapanan 8 olayın olduğunu ortaya çıkardı. 44 yaşındaki Su, mesleğinin detaylarını ve bilinmeyenlerini Yeni Asır’a anlattı.

Her delilde bir sır gizli

29.10.2020

İzmir'de 2 yılı aşkın süredir kayıp olan Özlem Akusta'ya ait kredi kartları ile ATM'den para çeken Yunus Kahraman'ı, el ve çene yapısından teşhis ederek davanın seyrini değiştiren Kriminolojist Hakkı Su, son bir yıl içinde kayıtlara intihar olarak geçen 8 dosyanın yeniden açılmasını sağlayarak işlenen cinayetleri ortaya çıkardı.

TÜRKİYE'DE SAYILI KİŞİLERDEN
Emniyet Genel Müdürlüğü'nden emekli olduktan sonra Kriminolojist Olay Yeri İnceleme ve Morfoloji uzmanı olarak kariyerine devam eden 44 yaşındaki Hakkı Su, mesleği hakkında bilinmeyenleri anlattı. Türkiye'de morfolojik incelemelerde sayılı kişilerden biri olduğunu söyleyen Su, "Güvenlik kamera kayıtlarında görülen şahısların öncelikle boy, kilo ve, ten rengi gibi özelliklerine bakılarak çember daraltılır. Görüntüdeki şahsın kafa, yüz ve kemik yapısına dikkat edilmelidir. Ayrıca; yara, ben, dövme gibi sonradan silinemeyecek özellikler belirleyici olmaktadır" dedi.

KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLER
Ortaya çıkarılan raporda, şahsın fiziksel özellikleri adli makamlarca uyumlu olup olmadığı bilirkişi raporuna göre mahkeme heyetine sunulur diyen Hakkı Su, "Şahsın kasiskelet yapısına göre anatomik duruşuna bakılır. Şüphelinin yere bakış açısı, yürüyüşü ve yaptığı istemsiz hareketler karakteristik özelliklerdir. Bunlar da rapora işlenir ve takdir adli makamlara bırakılır" diye konuştu.14 DAKIKADA ISLENEMEZ
AYDIN'DA 3 yıl önce çiftçi Rifat Özcan'ın (70) canlı canlı gömülerek öldürüldüğü cinayette tek sanık olan Kazım Tekeli (70) müebbet hapis cezası aldı. Karardan memnun olmayan Özcan'ın ailesi, davayı Yargıtay'a taşıdı ve dosyaya bakan Hakkı Su, yaptığı incelemede cinayette tek kişi olma ihtimalinin zayıf olduğunu belirtti. Hakkı Su, cinayetin işleniş şekli ve gömülme açılarından 14 dakikada gerçekleşemeyeceğini tespit etti. Kapan dava böylece yeniden açıldı.

Fatih ŞENDİL

Her delilde bir sır gizli haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.