• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Dev pazara yol haritası

HAZİNE ve Maliye Bakanlığı 15 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan finansal teknoloji (FinTech) sektörünü güçlendirmek için strateji belgesi ile bir yol haritasını uygulamaya geçirecek.

Dev pazara yol haritası

5.4.2021

Hazine ve Maliye Bakanlığı yaklaşık 10 milyon vatandaşın, 100 binden fazla işletmenin hayatına dokunan, 15 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan finansal teknoloji (FinTech) sektörünü güçlendirmek için 6 önemli adım atıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, FinTech Stratejisi belgesi ile bir yol haritası ortaya koyacaklarını belirterek, "Bu alanda Türkiye'nin inanılmaz bir potansiyeli var, genç kesim ilgi gösteriyor, çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor" mesajını verdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, finansal teknoloji alanının geliştirilmesine öncülük edecek yetkili bir yapı kurarak, sektörün gelişimini destekleyecek düzenlemeleri içeren Fin- Tech Strateji Belgesi'ni yılsonuna kadar tamamlayacak.

İŞTE ATILACAK ÖNEMLİ ADIMLAR
BU kapsamda atılacak adımlar şöyle: Bu kuruluşların Merkez Bankası'nca işletilen ödeme sistemlerine ve kamusal nitelikteki veri tabanlarına erişimi sağlanacak. İstanbul Finans Merkezi'nin küresel merkez olmasını güçlendirecek "regülasyon deney alanı" (sandbox) kurulacak. FinTech girişimlerinin desteklenmesi için İstanbul Finans Merkezi'nde Finans ve Teknoloji Üssü faaliyete geçirilecek. Yerli ödeme yöntemi TROY Temmuz'a kadar ayrı bir şirket altında yapılandırılacak. Dijital (şubesiz) bankacılık için hukuki altyapı tamamlanacak.

HAZAL ATEŞ/ ANKARA

Dev pazara yol haritası haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.