• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Saman nezlesinin şifası okaliptüs ve nanede

Baharla birlikte birçok kişinin hayatına giren ve kaşıntı, kızarıklık, burun akıntısı gibi belirtiler veren saman nezlesi, ilaçların yanı sıra doğada bulunan pek çok bitki ile de tedavi edilebiliyor. Bunlardan en çok bilinenleri ise okaliptüs, nane ve limon...

Saman nezlesinin şifası okaliptüs ve nanede
Giriş Tarihi: 5.3.2019

Alerjik rinit, yani saman nezlesi iş ve sosyal yaşamda kısıtlamalara neden olduğu için özellikle bahar aylarında havadaki polen miktarının artmasıyla birçok kişinin kabusu oluyor. Vücutta kaşıntı, kızarıklık, burunda şeffaf akıntı ve şişme, sık sık arka arkaya hapşırma ve gözlerde kaşıntı gibi şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor. Memorial Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü'nden Prof. Dr. Mustafa Cem Özbek, alerjik rinit ve tedavisi ile ilgili bilgi verirken, saman nezlesinin doğal tedavi yöntemlerini de sizler için paylaştık.

HALSİZLİK NEDENİ
Alerji toplumun yüzde 10 ile 25'ini etkileyen bir hastalıktır. Burun akıntısı, hapşırma, gözlerde yaşarmanın yanı sıra, burun tıkanıklığına da neden olduğundan geceleri uyku kalitesinin düşmesine sebep olabilmektedir. Burun tıkanıklığı, aynı zamanda gözaltlarında oluşan morluklara neden olmaktadır. Alerjisi olan kişilerde sinüzit, orta kulak enfeksiyonları ve astım gibi hastalıklar daha sık görülür. Alerjiye bağlı burun akıntısı ile solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı ortaya çıkan burun akıntıları başlangıçta bazen karıştırılabilmektedir. Alerjik akıntılar sırasında kişide ateş olmaz ve kişi çoğunlukla kendini iyi hisseder. Halsizlik burun tıkanıklığının verdiği uyku sıkıntısına bağlıdır ancak hiçbir zaman bir solunum yolu enfeksiyonunda görülen kadar olmaz.

EV TOZUNA DİKKAT
Ağaç polenleri daha çok Mayıs-Haziran ayında, çimen polenleri ise Temmuz-Ağustos ve yabani ot polenleri ise Eylül- Ekim aylarında sorun oluşturmaktadırlar. Tüm yıla yayılan alerji nedenleri sıklıkla ev tozu, küf ve ev hayvanlarına bağlıdır. Polen yoğunluğu en fazla Mayıs- Haziran aylarındadır. İklim koşullarına bağlı olarak Nisan ortası ve temmuz ortasına kadar da bu yoğunluk uzayabilir. Polen alerjisi olan birinin kapalı ortamda çalışması ile serada çalışması veya günün çoğunu açık alanlarda geçirmesi ile evde veya işte geçirmesi farklı sonuçlar doğurmaktadır. En güzel korunma şekli, alerjenden kaçınmadır ancak bu her zaman yeterli olmaz. Böyle durumlarda ilaç tedavisi gündeme gelir. Burun akıntısı ve tıkanıklığı fazla olan bir hastaya öncelikle burun içi kullanılan kortizon veya antihistaminik denilen ve histamin salınımını engelleyen spreyler verilir.

BURUN SPREYİ
Burun spreyi ile yeterli sonuç alınamayan veya gözde kaşıntı gibi vücudun başka bölgelerinde de sorunu olan hastalarda antihistaminik denilen haplar kullanılabilir. Bazen tüm bu ilaçlara rağmen hastaların şikayetleri devam edebilmektedir. Böyle durumlarda ağızdan ikinci bir alerji ilacı verilebilir. Tüm ilaçların birden başlanması yerine ilaçların teker teker verilerek hastadaki etkinliğinin gözlenmesi daha doğrudur. Böylelikle gereksiz yere fazladan ilaç kullanımının önüne geçilir.

BUHARINI SOLUMANIZ YETERLİ
Saman nezlesinin belirtilerini azalmak için doğadan da yararlanabilirsiniz. Okaliptüs ve nane esansının yanı sıra papatya, lavanta, ısırgan otu, ıhlamur ve limon da bu kürlerde kullanılabiliyor.
■ Okaliptüs ve nane esansı kürü: 300 ml kaynamış sıcak suyun içine birkaç damla okaliptüs ile nane esansı damlatın ve buharını burundan soluyun.
■ Lavanta ve badem yağı kürü: Badem ile lavanta yağını bir kasede karıştırın. Daha sonra bu karışımı burun ve çevresine masaj yaparak uygulayın.
■ Mürver çiçeği, ısırgan otu, hindiba, ıhlamur kürü: 2 ölçü mürver çiçeği, 2 ölçü ısırgan otu, 1 ölçü ıhlamur ve 1 ölçü hindiba otunu ince bir şekilde kıyın. Bu karışımdan 1 tatlı kaşığı alarak 1 su bardağı sıcak suda demleyin. Elde edilen çayı her gün 2-3 bardak şekersiz olarak için. ■ Papatya ve at kuyruğu çayı: Bu çaylardan herhangi birini burun temizliği için kullanabilirsiniz.
■ Limonlu su: Limonlu su ile burun içini temizleyerek saman nezlesi etkilerini azaltabilirsiniz.

Mert ALPDÜNDAR

Saman nezlesinin şifası okaliptüs ve nanede haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA