• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Her derde deva ‘'

Her derde deva ‘matcha çayı'
Giriş Tarihi: 10.3.2019

Beslenme ve , bir bardak matcha çayının sekiz bardak yeşil çaya bedel olduğunu ifade ederek, “ ve Japon kültüründe ayrı bir yeri olan bu çay, kansere karşı korunmaya yardımcı olur. Bilişsel fonksiyonlar ve hafıza üzerinde etkilidir. Kolesterol ve kan şekerini düzenler. Depresyon ve strese iyi gelir” dedi.

Çin ve Japon kültüründe önemli yere sahip matcha çayının mucizevi etkilerini Beslenme ve Diyet Uzmanı Mehlika Öktem, Yeni Asır ile paylaştı. Bir bardak matcha çayının sekiz bardak yeşil çaya bedel olduğunu ifade eden Öktem, "Matcha çayının sağlık açısından olumlu etkileri aşikar ama her şey gibi onunda fazlası zarar" dedi.

BUDİST KEŞİŞLER
Gölgede yetiştirilen çay ağacı yapraklarından elde edilen ve Geleneksel Japon seremonilerinde içilen matcha çayının aromasının çok sert olduğunu ifade eden Mehlika Öktem, "Matcha anlam olarak 'ma' yani toz haline getirilmiş ve 'cha' çay sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur. Özellikle Çin ve Japon kültüründe ayrı bir yeri bulunmakta ve özel çay seremonilerinde bambu whisk, seramik kap ve bambu kaşık ile servis edilmektedir. Budist keşişler meditasyon yaparken odaklanmayı artırmak için matcha çayını tercih etmektedir. Matcha çayı, gyukoro adı verilen bitki yaprağının su ile ıslatıldıktan sonra bambu bir kırbaç ile dövülerek önce püre sonra toz haline getirilmesi ile elde edilebildiği gibi; yeşil çay yapraklarını toz haline getirilmesi ile de elde edilebilir" ifadelerini kullandı.

YEŞİL ÇAY TOZU HAZIRLAYIN
Matcha çayının gölgede bırakılmasının nedenini söyleyen Öktem, "Klorofil açısından daha zengin hale getirmek için matcha toplandıktan sonra gölgede kurumaya bırakıır. Yeşil çayın toz haline getirilmesi ile etkisi artış gösterir bu yüzden 8-9 bardak yeşil çay içmek 1 bardak matcha çayı içmek ile aynı etkiyi göstermektedir. Yeşil çay 12-75 mg kafein içerirken matcha çayı daha fazla kafein içermektedir. Artan popülaritesiyle birlikte yalnızca çay olarak tüketilmeyen matcha tozu salatalarda, dondurma, pasta gibi tatlılarda da kullanılmaya başlanmıştır" diye konuştu.

'KIVAMI ÇOK ÖNEMLİ'
Matcha çayının hazırlanma sürecinin de önemli olduğunun altını çizen Öktem, "Hazırlanma aşamasında süt köpürtücü aletler ile köpürmesinin sağlanması kıvamının ayarlanması için önemlidir. Demlemeye gerek olmayan bir çay olduğu için içilebilecek sıcaklıkta (70-75˚ C) bir suya konularak kolayca hazırlanabilir. Önerilen tüketim miktarı günde 1-2 fincandır" dedi.

YARARI SAYMAKLA BİTMİYOR
Matcha çayının birden çok sağlık problemine karşı olumlu etkilerinin kanıtlandığını ifade eden Öktem, "Antioksidan içeriği oldukça fazladır. Selenyum, krom, çinko ve magnezyum açısından zengindir. Çağımızın en çok görülen hastalığı olan kansere karşı korunmaya yardımcı olur. Bilişsel fonksiyonlar ve hafıza üzerinde etkilidir. Metabolizma hızlandırır, dışkılamayı arttırır. Kolesterol ve kan şekerini düzenler. Depresyon ve stres gibi sorunlara iyi gelir" diye belirtti.

BÖBREK HASTALARI DİKKAT!
Her şeyde olduğu gibi matcha çayında fazlasının zarar olduğunu belirten Öktem, "Matcha çayı fazla tüketilmesi durumunda karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozulmaya neden olabilir. Yüksek kafein içermesi nedeniyle bağırsak hareketlerinin bozulmasına ishal gibi durumlara yol açabilir. Kardiyak aritmi oluşumu ile kalp sağlığını etkileyebilir" diye söyledi. Ayrıca Öktem, "Böbrek yetersizliği ve çeşitli böbrek problemleri olan kişilerin, demir eksikliği bulunanların; belirli bir hastalık nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin, gebe ve emzikli kadınların matcha çayı kullanımı önerilmemektedir" ifadelerini kullandı.

MERT ALPDÜNDAR

Her derde deva ‘matcha çayı' haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN