• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Göz doktoru ile hastasından çok özel bir konser

Dr. Sait Eğrilmez ile görmesini sağladığı hastası Cem Cansız, organ bağışını artırmak içinGrup Kornea adıyla bir konser verdi

06.11.2009, 00:00

ERKAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Organ Nakli Haftası (3-9 Kasım) etkinlikleri kapsamında Ege Üniversitesi Hastanesi Kornea Nakil Bölümü sorumlusu Doç. Dr. Sait Eğrilmez ile Eğrilmez'in gerçekleştirdiği kornea nakli sonrasında tek gözüyle az da olsa görmeye başlayan sanatçı Cem Cansız(31), aynı müzik grubunun üyesi olarak ortak konser verdi. Grup Kornea ikilisinin organ bağışının önemini anlatmak amacıyla verdiği konser Ege Üniversitesi Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Konsere Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Candeğer Yılmaz, Organ Nakli Koordinatörleri Dr. Ata Bozoklar, Dr. Şükriye Alyanak ve üniversite öğrencileri katıldı.
Kornea Nakli Ünitesi sorumlusu Doç. Dr. Sait Eğrilmez ile bir konserde tanıdığı ve daha sonra kornea nakliyle görmesini sağladığı TRT sanatçısı Cem Cansız (31) 2 saat boyunca sahnede kaldı. Türk Halk Müziği şarkıları seslendiren ikili, organ bağışıyla ilgili mesajları ve fıkralarıyla izleyicilere unutulmaz saatler yaşattı.

EĞLENCELİ DAKİKALAR
"Biz organ bağışının mutlu ettiği iki insanız" diyen Cem Cansız, herkesi organ bağışında bulunmaya çağırdı. 24 yaşındayken kadavradan alınan kornea nakliyle görmeye başlayan Cansız, konser sırasında Aşık Veysel Görme Okulu'nda yaşadığı anıları izleyicilerle paylaştı. Konuşmasında izleyicileri gülümsetmeyi de başaran Dr. Eğrilmez, "Cem bir gün bana, 'Hocam gölge diye bir şey varmış' dedi. Bir gün de 'Hocam senin saçının önü kelmiş' dedi. Ben de ona sen görmeyi öğrenmişsin ama artık görmezden gelmeyi de öğren dedim. O da bana 'Ben tam anlamıyla sonradan görmeyim' dedi." diye konuştu.
Doç. Dr. Eğrilmez, "Kişi organlarını bağışlamışsa üzerinde organ bağış kartı çıksa bile yakınları organ bağışını engelleyebiliyor. Bağış yaptıysanız, yakınlarınıza "Üzücü bir durum olursa organlarımı bağışlayın' diye bilgi verin" uyarısında bulundu. Konser sonrasında konuşan EÜ Rektörü Candeğer Yılmaz, nakil ekibinin inanılmaz bir ekip gücüyle çalıştığını belirterek, "Bu ekibimizin bir tek isteği var. O da organ bağışı" dedi.

24 yaşından sonra görmeye başladı
Dr. Eğrilmez, konserden tanıdığı Cem'in sadece ışığı görebildiği sağ gözüne kadavradan alınan korneayı nakletti. Ve Cem 24 yaşında ilk defa görmeye başladı. Bir bebek gibi çevresini, cisimleri öğrenmeye başladı. Çocukluğunda Atatürk büstleri ve plakalardan Türkçe'yi öğrenen Cem'in, gözleri açılar açılmaz gazetedeki yazıları okuması doktorunu ve ailesine şaşkına çevirdi.

Göz doktoru ile hastasından çok özel bir konser haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.