Nif dağının eteklerinde renkli bir hafta sonu

Giriş Tarihi:16.01.2010, 14:58 Güncelleme Tarihi:16.01.2010, 14:58
Nif dağının kenarında kurulan Kemalpaşa, kanyonları, dereleri, tepeleri ile doğayla kucaklaşmak için çok fazla yol yapmaya gerek olmadığını gösteriyor
BURCU ILGIN

Artık neredeyse İzmir'in merkez ilçeleri arasına katılacak olan Kemalpaşa, merkezinden ziyade etrafındaki köyleriyle güzel bir hafta sonu gezisi sunuyor. El işi nazar boncuklarının yapıldığı Kurudere köyüne gidip az sayıda kalmış nazarboncuğu ustalarını izleyebilir, rengarenk boncukların arasında bütün gününüzü geçirebilirsiniz. Özellikle yaz mevsiminde doğası insanın cenneti haline gelen Kemalpaşa kışın da temiz havası ve özel mekanları ile alternatifler sunuyor. Şöyle ailenizi alıp doğayla başbaşa bir kahvaltı yapmak veya kendi balığınızı tutup pişirtmek istiyorsanız Kemalpaşa İzmir'den yarım saat mesafede... Nif dağının kenarında kurulan Kemalpaşa kanyonları, dereleri, tepeleri ile doğayla kucaklaşmak için çok fazla yol yapmaya gerek olmadığını gösteriyor.
1936 yılından bu yana en iyi kiraz yetiştiren üreticiyi seçmek amacıyla yapılan Kemalpaşa Kiraz Festivali, bir takım kültür-eğlence etkinlikleriyle desteklenerek her yıl mayıs ayı sonunda düzenleniyor. Manisa il sınırları içindeki Spil dağının devamı niteliğindeki Nif dağı, Kemalpaşa'nın güneyinde 1446 m lik zirvesiyle, çam ormanları ve orman köyleriyle ovaya tezat oluşturuyor. Nif dağını Karabel geçidi üzerinden aşan Kemalpaşa-Torbalı karayolu, dağ yürüyüşleri için iyi bir başlangıç noktası. Yol kenarındaki Karabel orman içi dinlenme yerinde mola verip ovadaki yaz sıcağından kurtularak piknik yapabilir, bu çevreden aşağıda uçsuz bucaksız görülen ovaları, sıra sıra köyleri, çam, zeytin ve kiraz ağaçlarının birlikteliğini seyredebilirsiniz.
Yakındaki köylere uğrayıp taze sebze ve meyvelerden alabilirsiniz, Dereköy'den de bal almayı unutmamalısınız. Kemalpaşa'da bir başka gezi güzergahı olan Kemalpaşa-Turgutlu tali yolu, sizi bir yeşil cennetinden geçirecektir. Üzüm bağları, şeftali ve kiraz ağaçları arasından uzanan bu yol kenarında en iyi mola noktalarından biri Yiğitler köyü. Yoldan ayrılıp, iç kısımları da görmeyi göze alırsanız, Yiğitler orman içi dinlenme yeri, deresiyle ve ulu ağaçlarıyla sizi bekliyor. Y.Kızılca, Ovacık, Yenikurudere gibi köyler, sizi ormanlarla buluşturarak, yürüyüş ve piknik için sayısız olanaklar yaratıp, Mahmut dağını keşfetmenizi sağlıyor.
Alaş Kımız Üretme Çiftliği'nin Kazak otağında kımız içip, Asya Türk yemeklerinden yiyebilir ve ata binip gezebilirsiniz. Kemalpaşa ilçe merkezinden 25 km kuzeydeki Spil dağı Milli Parkı'na (Manisa), İzmir-Ankara karayolu üzerindeki Sütçüler köyünden ayrılan bir yolla, Beşpınar köyünden geçilerek de varılabilir. Beşpınar, Kemalpaşa'nın en yüksekte (yaklaşık 1000 m) yer alan köyü. Çam ormanları ve kiraz ağaçlarıyla çevrili köyün milli parka uzaklığı yalnızca 4 km. Kemalpaşa'nın diğer köyleri gibi buraya da İzmirliler tarafından kırsal ikinci konutlar yapılmaya başlanmış. Milli park, ilginç karstik oluşumları, 20 den fazla endemik bitki türü ve mitolojik yönüyle (dağ adını bereket tanrıçası Kybele'den alıyor) zenginlik taşıyor.

MUTLAKA GÖRMELİSİNİZ
KIZ KULESİ

Bizans Döneminde II. Tehedodoros Laskaris yaptırıldığı söylenen bu yapı Laskaris sarayı olarak da biliniyor. Beyaz kırmızı tuğlalardan yapılmış üç katlı yapıyı Kemalpaşa'nın girişinden görmek mümkün.

YEDİGÖZ KÖPRÜSÜ
Kemalpaşa'ya 15 km uzaklıkta Çambel köyü civarında bulunan yedigöz köprüsü 16.yy. başlarında inşa edilmiş. Eski Nif çayı üzerinden geçen köprü İzmir Anakra yolundan dikkatli bakıldığı zaman görülülebilir.

ALAŞ KIMIZ ÇİFTLİĞİ
İzmir-Kemalpaşa 29 km uzaklıktaki Alaş Kımız Üretme Çiftliği'nin Kazak otağında kımız içip, Asya Türk yemeklerinden yenilebilir ve ata binerek gezinti yapılabilir. Kemalpaşa ilçesinde yer alan çiftlik, geleneksel Türk Mutfağı ve içkisiyle (Kımız) gelenlere hizmet veriyor. Türk Çadırı özelliğini taşıyan (Otağ) bir merkezde konuklara Türk Müziği eşliğinde servis yapılıyor.

KURUDERE/ NAZARKÖY
Kemalpaşa Kurudere köyünde göz boncukçuluğu yapan ustaların son temsilcilerini görmek ve bu rengarenk boncukların yapılışına şahit olmak mümkün. Kurudere Köyü, Kemalpaşa'ya 4-5 km. uzakta, Kemalpaşa- Torbalı yolu üzerinde, yoldan 2 km. içerde, Nif Dağı'nın yamacında bulunuyor. Engebeli bir arazide kurulan köyde dar sokakların iki kenarına yerleştirilen evler arasında basit yapılarıyla ve isli görünümleriyle nazar (göz) boncuğu atölyeleri dikkat çekiyor. Köyde, yatır mevkiinde Dede adıyla anılan bir mezar bulunuyor. Kurudere Köyünde göz boncukçuluğu yaklaşık 40 yıldan bu yana yapılıyor. Köylüler bu mesleği Arap Selim lakabıyla Selim ustadan öğrendiklerini söylüyorlar.

ÇİNİLİKÖŞK
Kemalpaşa-Torbalı yolu üzerinde Çiniliköy de bulunan çiniliköşk, ünlü seramik sanatçısı Ümran Baradan tarafından yaptırılmış olup çini çalışmalarının en güzel örnekleri görülebilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.