• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Seramik ustasına Çin'den unvan

22.01.2011, 16:11


Shan Dong Üniversitesi, Tüzüm Kızılcan'a fahri profesörlük verdi


Türkiye'de seramik dendiğinde akla gelen ilk isimlerdendir Tüzüm Kızılcan... O Türkiye'de seramiğin yaşayan en büyük ustası. Karşıyaka'da doğdu, büyüdü ve orada yaşıyor. "Seramik sevgisinin" beyninde çakmak çakmak olduğu yıllarda, "Boş ver" diyenler oldu. Bazıları engellemeye kalkıştı. Ama, Tüzüm Kızılcan sonunda bu işi başardı ve uluslararası alanda kendini kabul ettiren bir sanatçı oldu.
Tüzüm Kızılcan artık Türkiye'de değil, Dünya'da da bir markadır. Adını, seramik sanatçılığı listesinin başına kazımıştır artık. Şimdi uzak doğudan bir ses daha geldi ve Çin'in Shan Dong Üniversitesi'nden fahri profesörlük unvanı aldı. "Artık hayatımı seramiğe sevdalı olan insanlara ayırıyorum" diyor Tüzüm Hoca...
Tümüz Kızılcan 1941 yılında, Kemalpaşa'nın Yukarı Kızılca semtinde doğmuş. İlk ve orta öğrenimini Karşıyaka'da tamamlayan Tüzüm Kızılcan, İTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü'nü kazanmış. Başta mühendislik cazip gelmiş amam sonra pek cezbetmemiş Tüzüm Kızılcan'ı bu meslek. Seramiğe çok küçük yaşlardan beri merakı olduğunu söyleyen Tüzüm Kızılcan, "İşte bu aşamada, Elektrik Mühendisliği bölümüne ısınamadım. Güzel sanatların seramik dalına sıçrama yaptım. Gönlümdeki mesleğin seramik olduğunu o dönemde anladım. O günlerde, seramik ustası Füreya Hanım'la tanıştım ve bir süre onunla çalıştım. Bu arada seramik eğitimini ciddi biçimde sürdürebilmek için Almanya'nın yolunu tutum" diyor.

ALMANYA GÜNLERİ
Son derece zor zamanlar geçirdiğini belirten Tüzüm Kızılcan, "Ancak sevdiğim mesleği yapacağım için son derece heyecanlıydım. Babam ayda 186 Mark gönderiyordu. Bu günde 5 Mark demekti. Bu para okula gidiş geliş ücretine, bir sosisli sandviç almaya yetiyordu. Sıcak bir yumurta yiyebilmek için, ütünün arkasını ocak olarak kullanırdım" diyor.
Bütün bu zorluklara rağmen Tüzüm Kızılcan okulu birinci olarak bitirdi. 1962 yılında Prag'daki sergide gümüş madalya aldı. Bunu, İtalya'daki yarışmadan gelen birincilik izledi.
Tüzüm Kızılcan 1964 yılında Karşıyaka'ya döndü ve komşu kızı İmren Hanımla evlendi. Genç karı- koca birlikte Almanya'ya gitti. İmren Tüzüm. Güzel Sanatlar Akademisi'nin Tekstil Bölümünde okuyordu. Bu dönemde İmren Hanım hamile kaldı. Kızılcan Ailesi, doğum için İzmir'e döndü ve dönüş o dönüş oldu.
Geçtiğimiz günlerde Çin'in Shan Dong Üniversitesi yaptığı çalışmalara karşılık Tüzüm Kızılcan'a Fahri Profesörlük unvanını verdi. Artık Çin'deki bu üniversitede ders verebilecek.Seramik ustasına Çin'den unvan haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN