• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

POPÇULARIN EN ÇALIŞKANI

Pop müzikteki başarısıyla, dur durak bilmeyen konser maratonuyla, güzelliği ve sıcakkanlılığı ile 2015 yılının en çok konuşulan ismi Simge Sağın oldu

POPÇULARIN EN ÇALIŞKANI

03.01.2016, 00:00

Simge Sağın 9 aylık bekleyişin ardından çıkardığı "Miş Miş" şarkısı ile genç yaşlı pek çok kişinin sevgisini kazandı. Kariyerindeki başarısını çalışma arkadaşlarına borçlu olduğunu söyleyen şarkıcı ile samimi bir söyleşi gerçekleştirdik.

* Başarı serüveni nasıl gelişti?

Aslında "Bip Bip" ile başladı benim başarı hikayem. Ondan önce Erdem Kınay ile yaptığım albüm istediğimiz noktaya gelemedi. Amatör bir ekiple çalışmıştım. Şu anda daha iyi bir ekiple yürüyorum. Zincirlerin hepsi birbirine iyi bağlandı. Bir sabah uyanıp da "Ben prodüktörlük yapacağım" dedikten sonra bu hikâye başarıya ulaştı.

* Prodüktörlük nasıl gidiyor?

Prodüktörlük konusunda Ozan Bayraşa ile birlikte çalışıyoruz. Kendisi çok yetenekli biri, başarılı aranjeleri var. Sadece aranje yapmakla kalmıyor benim hayatımı da yaşam koçu gibi çok güzel yönlendiriyor.

* Hangi şarkılarda Ozan Bayraşa ile çalıştın?

"Bip Bip" ve "Miş Miş". Son olarak da yeni single çalışmamda stüdyoya girdik.

* "Miş Miş" şarkısının ortaya çıkış öyküsü nasıldı?

Bir gün Youtube'de gezerken buldum. Çok büyük bir Milli Piyango bileti ile eşdeğer bir buluştu benim için. Şarkının asıl sahibi Riff Cohen, bizim versiyonumuzu daha çok beğendi. Türkiye'de çok güzel bir yere oturdu parçamız.

İSİM ANNESİ SEZEN AKSU

* Daha önce "Bip Bip"i çıkardın, sonra da "Miş Miş"i söyledin. Bundan sonra da böyle ikilemeli parça olacak mı?

Bu sefer ikileme yapmayacağız. Günlük hayatta çok kullandığım bir laftı; "Miş miş miş de mış mış mış" derim ben hep. Hem Sezen Aksu'nun parçaya bu ismi bulması hem de benim bu cümleyi çok kullanıyor olmam, bir şekilde şarkının ismi olmasına vesile oldu.

* Geçtiğimiz kasımın sonunda "Yılın En İyi Çıkış Yapan Solisti" ödülünü aldın. Nasıl bir duygu?


Halkımız tarafından seçilmek ve böylesine önemli bir organizasyonda ödül almak beni çok mutlu etti tabi ki. Gittiğim yolun ne kadar doğru olduğunu görmüş oldum.

* Yeni yıla yeni single ile giriyorsun.

3 parçalık maxi single çıkardım. Adı Yankı. Bir tanesi Sezen Aksu'nun, biri Ersay Üner'in bir tanesi de sözleri Deniz Erten'e ait olan, aranjörüm ve sevgilim Ozan Bayraşa ile birlikte yaptığımız bir şarkı.

* Single'nin piyasaya çıkma tarihi belli mi?

Bu ayın ortalarında müzik marketlerde olacak.

* Yine hareketli çalışmalar mı olacak?

Bu kez ikisi slow, biri hareketli parça. Bir tanesi deep house, gece klüplerinde çalınabilecek bir çalışma. Ersay Üner ile Sezen Aksu'nun şarkıları da slow oldu.

* Remiksleri olacak mı?

Bu sefer remiks yapmadık. Kafaları karıştırmayalım, tek versiyon çıkalım dedik.

* Klibi kim çekti?

Yönetmen koltuğunda Ergin Turunç vardı. Fotoğraflar da ona ait.

* O ne zaman yayınlanacak?

O da montaj aşamasında. Biter bitmez televizyonlarda dönmeye başlayacak.

* Sayıyı belki hatırlamıyorsundur ama 2015'te konserlerin nasıl geçti?

Yurtiçinde ve yurtdışında 200'e yakın konser oldu. Ciddi bir yorgunluk yaşadık. 2015 benim için başarı yılı oldu. Çok bereketli geçti. Başarılı bir sene oldu ama bizde çok çalıştık, çok bekledik ve gözyaşı döktük.

BABA MESLEĞİ

* Gözyaşı neden?

"Miş Miş" için 9 ay boyunca Riff Cohen'den onay bekledik. O çok stresli bir dönemdi. Klibi çekmiştik ama yayınlayamıyordum. Heyecan ve gözyaşı dolu bir süreçti benim için. O yıl içinde babamı da kaybettim. Hayat bir şeyleri verirken bazı değerleri de alıyor sizden. Hepsi bir arada olmuyor maalesef. Babam da müzisyendi ve bu şarkımı çıkarırken çok tutulacağına inanmıştı. Altın Kelebek'te aday olduğumu öğrenince oradan ödül alacağımı da söylemişti ve 2 gün sonra da vefat etti.

* Ölüm sebebi neydi?

Kalp krizi, böbrek yetmezliği, tansiyon ve bir de şeker hastasıydı.

* Sen sağlığına dikkat ediyor musun peki?

Pilates yapıyorum, bana çok iyi geliyor. Aynı zamanda yediğime içtiğime çok dikkat ederim. Gittiğim yerlerde makarna yerine et ve balık yemeye çalışıyorum. Meyve de çok tüketirim.

* Bu konser maratonu içinde uyumaya vaktin oluyor mu?

Çok az uyuyorum. İnanılmaz derecede uykusuzluk çekiyorum. Fırsat bulursam uçaklarda uyuyorum. Bazen havaalanlarında evsizler gibi... Perişanlık çekiyorum resmen...

* Neden bu kadar yoruyorsun kendini?

Çok çalışmam gerek. İlk albümde çok zaman kaybettim çünkü. Çok önceden gelmem gereken noktaya daha yeni yeni ulaşıyorum. O yüzden dinlenmeye zaman ayıramam.

* Bu yoğunluğun arasında özel hayatına vakit ayırabiliyor musun?

Açık söylemek gerekirse olması gerektiği gibi yaşıyorum şuan. O da çok yoğun ben de.

* Durumdan şikayetçi oluyor mu?

Hiç olmuyor. Sevgilim Ozan Bayraşa da eskiden müzisyen olduğu için empati yapabiliyor. Beni net anlayan biri.

BANA HİTAP EDEN YERLİ DİZİ YOK

* Hem ilişki yaşamak hem iş yapmak zor olmuyor mu?

Evet, ikisini bir arada yürütmek zor tabi ki. Çok tartışıyor insan ama mükemmeli bulmak için tartışmak gerekiyor. Ozan bu konuda beni geliştirdi. Artık eleştirilere ve tartışmaya açık bir insan oldum. İlk başlarda çok bozuluyordum. Çünkü bu iş kompleks gerektiren bir iş. Sanat camiasındaki pek çok kişide var bu kompleks. Kıskanmak işin özünde var.

* Mükemmeliyetçi misin peki?

Aynen öyleyim. Bir şarkının sözünü minimum 20 kere değiştirdiğim olmuştur. Amacımız en iyisini yapmak.

* Boş vaktin pek yok bildiğim kadarıyla ama senin uğraştığın hobilerin var mı?


Vakit olduğu zamanlar pilates. Resim yapmayı çok seviyorum. En büyük hobilerimden biri fotoğraf çekmek. Sinemaya gidip film izlemeyi seviyorum. Neredeyse bütün boş vakitlerimde evdeysem eğer sinema ya da yabancı dizi izlerim. Bana hitap eden yerli dizi pek yok. Bu röportajdan sonra bana dizi teklifleri gelmeyecek sanırım.

SİNEMA FİLMİNDE ROL ALDIM

* Oyunculuk teklifleri geldi mi hiç?

Geldi ve hepsini geri çevirmek zorunda kaldım. İş yoğunluğumun yanı sıra kendime bu alanda güvenemiyorum. Benim öyle bir deneyimim ve geçmişim yok. Ben müzikle alakalı konservatuar eğitimi aldım. Müzikle uğraşan herkesin illa oyunculuk yapması gerekmiyor. Yeteneklidir, kendini geliştirir ve çok iyi oyuncu olabilir. Ama benim kendimi önce bir konuda kanıtlamam gerekiyor. Önce müzikte yerimi yapmam gerekiyor.

* Oyunculuğu düşünmüyor musun peki?

Bu yönde çok arzum isteğim yok açıkçası. Çünkü setler çok uzun sürüyor. Ben konsere çıkıyorum, 1,5- 2 saat şarkı söyledikten sonra evime gidiyorum. Ama dizi setlerinde öyle bir şey yok. Kamera ve ışık değişimi bile 1 saat sürüyor. Çok yorucu bir ortam.

* Teklif sinema filminden gelirse peki?

Zaten bir sinema filminde çok kısa bir rol aldım. Özcan Deniz'in "Her şey Aşktan" filminde şarkı söyledim. Normalde yaptığım bir işi sinema filminde canlandırdım. Kendimi güvende hissettim.

Sosyal medyada özelimi paylaşmam

* Simge Sağın normal yaşantısında nasıl biri?

Her daim gülen biriyimdir. Bizim bakkaldan evimize siparişleri getirmek için çocuklar sürekli birbirleriyle kavga ediyormuş "Ben gideceğim" diye. Çünkü benimle muhabbet sohbet hoşlarına gidiyor. Herkesle konuşurum, hiç insan ayırt etmem; din, dil, ırk ayrımı yapmam. İnsan her yerde insandır. Güzel yürekli olsun yeter. Normal hayatımda çok hareketliyim, çok hızlı ve iyi yemek yaparım. Bir tane kedim var, onunla uğraşmayı seviyorum. Ailesine düşkün biriyimdir. Arkadaşlarımla iyi vakit geçiririm.

* Müzik senin hayatının neresinde desem?

Hayatımın her anında var. Sevgilim Ozan ile tatile bile gitsek yanımızda hep bir gitar vardır. Son single'de yer alan bir şarkıyı geçen yaz tatilinde, elimizde gitarla sahilde dalga seslerinin arasında yaptık ve umuyorum ki dinleyenler çok sevecek.

* Yurtdışında en çok hangi ülkede sahne almaktan memnun oldun?

Almanya'da çok konsere gidiyorum. Orada benim dikkatimi çeken en önemli şey konserlerime gelen kadınların çok olmasıydı. Çünkü kadınlar kadınları pek sevmez ve hatta kıskanırlar. Ama oradaki kadınlar rahatsız olmadan sevgililerini alıp birlikte dinlemeye geliyor konsere.

* Sosyal medya ile aran gayet iyi gördüğüm kadarıyla.

Instagramda çok başarılıyım. Sosyal ortamda asla özel hayatımla ilgili duygusal paylaşımlar yapmıyorum. Bana olumsuz, negatif ya da saçma sapan bir yorum yazan olursa onu anında siliyorum ve engelliyorum. Çünkü benim koyduğum fotoğrafın ve yazmış olduğum güzel yazıların altında o cehaletin işi yok.

* Sahneye çıkmadan önce uğur getirdiğine inandığın ya da yaptığın şeyler var mı?


Sahneye hazırlanırken hep elektronik, sert ve hızlı parçalar dinlerim. Olumsuz hiçbir haberi duymayı istemem. Siyasetten de hiç hoşlanmam. Sahne öncesi ses açma çalışması yaparım. Kuliste orkestramı mutlaka yanımda görmek isterim. Yakın dostlarımla ve sevenlerimle muhabbet ederim.

POPÇULARIN EN ÇALIŞKANI haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.