• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Beyin gelişimi için ‘basit ve dahiyane’ program LIFE KİNETİK

Fzt. Ebru Özdemir, Life Kinetik’in, nöronal öğrenme sürecini canlandırarak, yeni beyin ağları yapılandırıp, konsantrasyonu ve görsel sistemin performansını iyileştiren bir program olduğunu söyledi

Beyin gelişimi için ‘basit ve dahiyane’ program LIFE KİNETİK

17.04.2016, 00:00

Life Kinetik Almanya'da geliştirilmiş bir programdır ve dünyanın birçok ülkesinde uygulanmaktadır. Kurucusu Horst Lutz tarafından 8 yıl önce Almanya'da başlayan Life Kinetik programı, 1.5 yıldır Türkiye'de uygulanmaktadır. İzmir'de Sağlık'ın Kurucusu Fzt. Ebru Özdemir, yeni trend Life Kinetik hakkında bilgiler verdi.

Life Kinetik Nedir?

Fzt. Özdemir, "Life Kinetik etkinlikleriyle biz, beynimizin kullanmadığımız yanlarını uyararak, yeni sinaptik bağlantıların oluşumuna çok önemli bir destek veriyoruz" dedi

Life Kinetik'in hedefi nedir?

Fzt Ebru Özdemir, "Her birey, doğduğu andan itibaren sahip olduğu 100 milyar beyin hücresini farklı şekillerde kullanır. Yeni bir şeyler öğrendiğimizde beynimiz, bu duruma uyum sağlamak için bedenimize yüklediğimiz eğlenceli, görsel ve koordineli görevlerle yepyeni bağlantılar geliştirmek zorunda kalır. Beyin egzersizleri beynimizin sürekli farklı kısımlarının çalışmasına bu da beynimizin yeni nöron bağlantıları geliştirmesine yol açar. İşte bu bağlantılar ne kadar artarsa, beynimizin performansı da o ölçüde artacaktır. Life Kinetik, beynimizin her bölümündeki sinirleri uyararak yeni sinaptik oluşumlara destek vererek, beynin fonksiyonel performansının gelişmesini ve artmasını hedefler. Bununla birlikte programın en önemli özelliği ise; Eğlenceli olmasıdır.
Çünkü vücudumuzda eğlenceli bir aktivite sırasında dopamin salınımı artar.
Dopamin salınımı ise yeni sinaptik bağlantıların kurulmasına yardımcı olabilmektedir.
Bilinen pek çok beyin gelişim programı, genelde beynimizin lokal olarak bir ya da birkaç bölgesine yönelik olarak destek verirken, Life Kinetik etkinlikleri beynimizin bütün bölümlerine eşzamanlı destek veren bir program olarak görülebilir" diye konuştu.

Programın uygulama süreci ve materyalleri nelerdir?

Life Kinetik programının yaşamın her alanında kullanılabilecek özellikte olduğunu söyleyen Fzt. Ebru Özdemir, "Dünyada ve ülkemizde en yaygın kullanımı spor klüpleri ve eğitim kurumları olsa da çalışanlar ve hatta yaşlılar için de bu program uygulanabilmektedir. Uygulamalar bir eğitmen eşliğinde ve en az 1 kişi en çok 20 kişi ile yapılabilmektedir. Life Kinetik uygulamaları için önerilen süre ise haftada 1 saat. Programın içeriğinde; kişi yada gruba verilen komutlar hem görsel hem bilişsel hem işitsel ve aynı zamanda da motor beceri ile sağlanmaktadır. Bu dört ayrı uyarı sistemi için kullanılan materyaller, kimi zaman bir ses, kimi zaman bir görsel, kimi zaman bir sözcük, bir devinim (hareket), kimi zaman bir sayı veya bir renk vs. olabiliyor" dedi.

Çocuklarda beyin gelişimini destekliyor

Fzt. Ebru Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü: Beyin fizyolojik olarak gelişimini tamamlıyor olsa da işlevsel olarak muazzam bir hızla gelişimini sürdürmektedir. Büyüme ve gelişme döneminde çocuklara yapılacak Life Kinetik uygulamalarının onların yeni sinaptik bağlantılarının kurulmasında etkisi büyük olacaktır.


Life Kinetik uygulamalarının spordaki faydaları

Ardışık hareketlere ilişkin görevler hızla yerine getirilir ve sonuçlandırılır.
 Bir alıştırmadan diğerine art arda duraksama olmaksızın görsel ve akustik işaretler yoluyla hızla geçişler yapılır.
 Bir hareket kalıbından diğerine hareketin akışını kesmeden hızlı geçiş yapılır.
 Beyin bileşenleri arasında aksaklık olmadan geçiş olur ve öğrenme kolaylaşır.
 Hızlı dönme hareketlerinde aynı sonuç için daha az güce ihtiyaç duyulur.
 Oryantasyon ve tepki verme zaman kaybetmeden gerçekleştirilir.
 Yeni edinilmiş beceriler sağlamlaştırılır.
 Görsel algı belirgin bir şekilde iyileşir.
 Uzaklık tahmini yapma ve nesnelerin değişik uçuş özelliklerine alışma gelişir.
 Hedefe yoğun bir şekilde odaklanılır. Hedef beyinde kaydedilir. Kısıtlı zamanlarda doğru ve tam hedefe odaklanma gelişir.
 Hızlı değişen durumlar hızlı şekilde tahmin edilir.

Çocuklarda Life Kinetik'in faydaları

Gelişim çağındaki çocukların yaratıcılığında gözle görünen gelişmelere yol açar.
 Öğrencilerin konsantrasyonunu arttırır.
 Strese karşı dayanıklılığı güçlendirir.
 Algı gücünü arttırır.
 Düzenli yapıldığında psikomotor alana özgü hataların minimum seviyelere inmesini sağlar.
 Bireylerin kişisel gelişiminde yararlıdır.
 Öğrenciler analitik düşünme, bağdaştırma, problem çözme gibi becerilerini geliştirirken, bilişsel işlemleme hızında muazzam artışlar yaşarlar.
 Öğrenme kolaylaşır ve eski bilgilerin geri çağrılması hız kazanır.
 Okuma ve konsantrasyon gelişir.
 Farklı bilgileri algılama ve bir arada kullanma koordinasyonu gelişir.
 Okuma ve güzel yazı becerileri gelişir.
 Görsel algı belirgin bir şekilde iyileşir
 Yoğun hedef odaklanması ve hedefin beyinde kaydedilmesi sağlanır.
 Okullarda Life Kinetik uygulamaları okul ile yapılan protokole göre ders çizelgesine uygun bir şekilde eklenebiliyor. Böylece öğrenciler hem derslerinden geri kalmamış oluyor hem de Life Kinetik etkinlikleri yoluyla eğlenerek beyin gelişimine katkı sağlanabiliyor.

Beyin gelişimi için ‘basit ve dahiyane’ program LIFE KİNETİK haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA