• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’in fedakar Tonton’u: Maruflu

, kurduğu Kültür Platformu’yla (İKSDER) 38 yıldır kentin kültür elçiliğini yapıyor. Ünlü şarkıcı ’nun anısını yaşatmak için yaptığı çalışmalarla Fransızlarla da kültür bağı kurdu

İzmir’in fedakar Tonton’u: Maruflu

03.04.2018, 00:00

Kilosu 100'ün çok üzerinde. Sağlığı kimi zaman elvermese de İzmir'in Tonton'u Sancar Maruflu, elindeki bastonuna dayanarak şehrin ölüsüne dirisine hizmeti sürdürüyor. Görevlerini tanımlayabilmek çok zor. İzmir'li Sivil Toplum Lideri mi desek, Türkiyenin kültür-sanat elçisi mi. Gazeteci/Yazar- Stratejik İletişim ve Organizasyon Sistem Uzmanı, aynı zamanda. Ve de İzmirlilerin kurduğu nadir önemli derneklerden İZFAK'ın (İzmir İl Fakirlerine Yardım Derneği) uzun yıllardır başkanlığını yapıyor, yoksullara giyecek, yiyecek ve sünnet imkanı yardımlarında bulunuyor.

KARATAŞ DOĞUMLU

Maruflu, uluslar arası alanda da tanınıyor. Çünkü dünyaca ünlü İzmirli sanatçı Dario Moreno'nun anısını yaşatmak için Karataş'ta adını taşıyan mahallede ve Anı Evi'nde yaptığı çalışmalar ve düzenlediği organizasyonlarla Fransa başta pek çok Avrupa Ülkesi'nde izleniyor. Ayrıca ünlü İspanyol şarkıcı Julio İglesias'ın da yakın dostlarından biri. Yine yakın dostu merhum Tanju Okan'ın unutulmaması için çabaları, o'nu sık sık anması takdirle izleniyor. Maruflu, kurucusu olduğu İzmir Kültür Sanat Derneği'nin (İKSDER) 38 yıldır başkanlığını yapıyor, kültürel faaliyetlerde önemli görevler üstleniyor.

KÜLTÜR OCAKLI

İnanılamayacak derecede bir hizmet tablosu olan Sancar Maruflu, 1968 yılında "Sanayi Nefise Mektebi" denilen "Güzel Sanatlar Akademisinin" Yüksek Heykel bölümünde okudu. 50 yıldan beri de Halkla İlişkiler, Organizasyon ve Stratejik İletişim alanında çalışıyor. Kurduğu şirketle şu ana kadar 400'ü Uluslararası, 2000'in üzerinde organizasyona imza attı. 2'si Amerika'da olmak üzere 6 yayın organına yazı gönderiyor 12 adet kitabı yayınlandı, 13'ncüsü Mayıs 2018'de çıkacak. 30'un üzerinde Sivil Toplum Örgütünde başkan ve yönetici olarak çalışıyor. 50 yıllık geçmişe sahip "İzmiri Sevenler Platformu"nun ve "Ulusal Birlik Platformu"nun, 50 yıllık ATAORMAN kısa adıyla anılan, "İzmir Atatürk Ormanını-Kültürparkı Koruma ve Anıt Yaptırma Derneği"nin, 27 yıllık DESİKÖB olarak tanınan "Demokratik Sivil Kitle Örgütleri Birliği" ile 25 yıllık "Ege Teknoloji ve Başarı Vakfı (EGETEK)'in kurucularından ve yöneticilerinden biri.

TOPLUMSAL ARŞİV

Türkiye'nin ve İzmir'in son 60 - 70 yılını içeren geniş bir küpür ve fotoğraf arşivine sahip. İzmiri ve İzmirlileri çok sevdiğini belirten Maruflu, "İzmirlilik benim için bir tutku ve yaşam biçimidir. İzmir'in her tarafını bilirim. İzmir'linin dirisine de ölüsüne de sahip çıkarım. İzmir'in tüm tarihi ve nostaljik değerlerinin gönüllü koruyucusuyum. İzmir'e kültür, sanat, eğitim, spor, sosyal faaliyetler ve ticarette iz bırakan işadamlarının "ahde vefa misali" unutulmamaları için çaba harcarım. Ayrıca, İzmir Saat Kulesi, İzmir Gazi Anıt Heykeli, Milli Kütüphane, Asansör ve Dario Moreno Sokağı, Elhamra Sineması, Karşıyaka Halkevi, Tarihi Kemeraltı Çarşısı, İzmir Kız Lisesi, Mithatpaşa Sanat Enstitüsü, Atatürk Lisesi, Namık Kemal Lisesi, Garlarımız, Camilerimiz, Mescitlerimiz, Türbelerimiz, Havralarımız, Kiliselerimiz, Sebillerimiz, Çeşmelerimiz, Şadırvanlarımız, Kulelerimiz, Anıt Heykel ve Büstlerimiz daha pek çok İzmir Değerinin korunmasını ve kollanmasını sağlıyorum" dedi.

'ÖYLE BİR GEÇER ZAMAN Kİ' İLE PARLADI

Yıldız Çağrı Atiksoy, 1 Nisan 1986'da İzmir'de dünyaya geldi. İki yıl İzmir Ege Sanat Merkezi'nde tiyatro oyunculuğu üzerine kendisini geliştiren Atiksoy, daha da ileri düzey oyuncu olmak için Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde sinema teknik ve oyunculuk eğitimleri alarak kısa zaman içerisinde bu alanda en eğitimli isimlerden birisi oldu. Atiksoy, 2005'te en çok izlenen ve beğenilen aşk dizilerinden birisi olan Aşk Oyunu 'yla profesyonel anlamdaki ilk deneyimini yaşadı, Yasemin Ergene, Keremcem, Gürgen Öz gibi isimlerin yer aldığı dizi iş yaptı, iki sezon ekranlarda sürdü.

AŞK OYUNU BAŞARISI

2005'in en çok izlenen ve beğenilen aşk dizilerinden birisi olarak tanınan Aşk Oyunu'nda ilk profesyonel deneyimini yaşayan Atiksoy, Yasemin Ergene, Keremcem, Gürgen Öz gibi isimlerin yer aldığı diziyi iki sezon boyunca sürdürdü. Zaman içerisinde adından ciddi anlamda söz ettiren ve güzelliği ile de dikkatleri çekmeyi başaran Yıldız Çağrı Atiksoy, 2006'da Ahh İstanbul dizisinde Tarık Akan, Sibel Can, Itır Esen, Aslı Tandoğan ve Serhat Teoman gibi isimler arasında başrolü kapmıştı. Bu dizi de uzun süre ekranlarda kaldı. 2008'de beyazperdede şansını deneyen Yıldız Çağrı Atiksoy, Miras filminde Gökhan Mumcu, Haldun Boysan ve Kaan Girgin'in'le birlikte oynadı ama film iyi gişe yapamadı.

120 BÖLÜM YAYINLANDI

Türk televizyonlarında en çok izlenen ve takdir gören dizilerden biri olan Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisi kadrosunda başrol oyuncularından birisi olarak adını kısa zaman içerisinde duyurdu ve üne kavuştu. Dizide Erkan Petekkaya, Ayça Bingöl, Wilma Elles, Mete Horozoğlu, Aras Bulut İynemli ve Farah Zeynep Abdullah gibi isimlerle yer aldı ve dizi 3 sezon boyunca 120 bölüm çekildikten sonra final verdi.
Atiksoy, TRT ekranlarının 2014 yılından itibaren en çok dikkat çeken ve konuşulan dizilerinden birisi olarak dikkatleri çeken Yedi Güzel Adam dizisinin kadrosunda Zehra karakterine hayat vererek başrol oyuncularından birisi olmayı başardı. Dizide kendisi ile birlikte Uraz Kaygılaroğlu, Baran Akbulut, Kemal Uçar, İlker Kızmaz gibi isimler yer aldı.

TAKDİR TOPLADI

2015 yılında konusu ve oyuncuları ile hayli iddialı Evli ve Öfkeli dizisi kadrosunda başrol oynayıp hayli takdir topladı. 2017 yılında da Savaşçı kadrosunda başrollerden birisi ona verildi. Yarışma dedikoduları Gizem'e çok yaradı, İzmirli güzel sanatçı Gizem Koçak, 1995 yılında İzmirde doğdu. Açık lisede çocuk gelişimi bölümünü okuyan Gizem Koçak'ın hayallerinden biri de kreş açmaktı. 2015 yılında ünlü futbolcu Mesut Özil'in eşi Amine Gülşe'nin birinci olduğu Miss Turkey Yarışması'nda 4. sırayı aldı ama gözlerindin rengini lens takarak değiştirdiği ve yarışmaya başvurduğu sırada liseyi bitirmediği ve 3. sınıfta okuduğu gerekçesiyle magazin basınında Gülşe'den daha fazla konuşuldu, bu olay da ona şöhretin kapılarını açtı.

KARANFİL BAŞARISI

Bir süre modellik yapan Gizem Koçak, daha sonra eğitim alarak oyunculuk alanına geçiş yaptı. İlk oyunculuk deneyimini Beyaz Karanfil dizisinde Yasemin adlı karakter ile izleyici karşısına çıkan oyuncu performansı ile beğenildi. Evli ve Öfkeli dizisinde de otoriteler tarafından beğenildi, çeşitli rol tekliflerinde bulunuldu.

GÜRKAN ERTAÇ

İzmir’in fedakar Tonton’u: Maruflu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA