• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bergama’nın kültür mirası parşömen

Bergama’nın kültür mirası parşömen

11.07.2018, 16:58

Uzun yıllar ilçenin hafızasından silinen tarihi miras parşömen, ve Sanat Vakfı Başkanı tarafından tekrar gün yüzüne çıkarıldı. Şimdi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde

M.Ö. II. yüzyılda Mısır Kralı, Bergama Kütüphanesi'nin İskenderiye Kütüphanesi'ni geçmemesi için Anadolu'ya yazı yazılması için kağıta benzer bir maddenin yapımında kullanılan papirüs adlı bitkinin ihracını yasaklamış. Bunun üzerine Bergama Kralı II. Eumenes yeni bir kağıt icat edecek olana büyük ödüller vadetmiş. O zamanki Kütüphane Müdürü Krates, oğlak derilerini işleyerek üzerine yazılabilecek hale getirmiş ve krala sunmuş.

İLÇEDE TANINMIYORDU

Böylece parşömen M.Ö. II. yüzyıldan başlayarak Bergama'dan bütün dünyaya yayılmış. Uzun yıllar ilçenin hafızalarından silinen bu tarihi miras Bergama Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Macit Gönlügür tarafından tekrar gün yüzüne çıkarıldı. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan bu tarihi değer şimdi turistlerin ve sanatçıların gözdesi. Gönlügür, Bergama'ya gelen turistlere daha iyi tanıtmak amacıyla parşömenin yapılışıyla ilgili bir de kurs açtı.

USTASI BİLE BİLMİYORDU

Anavatanında parşömen görmek isteyenlere, bu dünya mirasını değişik formlarda sunmaya başlayan Gönlügür, "Parşömeni turistler biliyor.
Ama biz, Bergamalılar bilmiyorduk. Çocuklar başta olmak üzere ilçe halkına da tanıtmayı amaçlamıştık. Bunun için de bu işin ustası Karatabak İsmail Araç ustamızı buldum. Ustamız 50-60 yıllık derici idi fakat yaptığı işin parşömen olduğundan haberi yoktu. Öğrenince o bile şaşırdı" dedi.

Bergama’nın kültür mirası parşömen haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN