• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

anne sütünü artırıyor

Mercanköşk anne sütünü artırıyor
Giriş Tarihi: 12.2.2019

Bağışıklık sistemini yükselterek bebekleri koruyan anne sütü en önemli besin kaynağı. Sütleri azaldığı için üzülen anneler, içerek bu hayati sorunu çözebiliyor

HER ŞİN BAŞI SAĞLIK/ MERT ALPDÜNDAR

Anne sütü yeni bebeğin gelişimi için temel rol oynayan etkendir. Yeni doğan bebekler ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenir. 6 aydan sonra anne sütünün yanında takviye besinler almaya başlar.
Ancak bazı durumlar nedeniyle anne sütünün azaldığı görülmektedir.
Aileleri tedirgin eden anne sütü azalmasına karşı başvurabileceğiniz doğal çözümleri Yeni Asır'a anlatan Şifalı Bitkiler Uzmanı Ahmet Bingöl, "Mercanköşk, sütü azalan annelerin derdine çare olacaktır. Çok kısa bir süreçte etkileri fark edecekler" dedi.

HASTALIKLARLA SAVAŞIYOR

Bebekler ilk altı aylık süreçte ayda 500 gram anne sütüyle beslenmek zorundadır. Eğer bebek 500 gram süt alamıyorsa anne sütünün yetersiz kaldığı söylenebilir.
Anne sütü bebekler için bağışıklık sistemlerini yükselterek, onları hastalıklardan korur. Özellikle bir alt solunum yolu enfeksiyonu olan pnömoni, orta kulak iltihabı, menenjit, ishal gibi hastalıkların bebeğe bulaşmamasını, bulaşsa dahi hızlıca geçmesini sağlar.

ÖNLEM ALMAK GEREK

Bebeğinizi emzirdikten sonra bir-iki saat uyuyorsa, emerken yutma sesi geliyorsa, emzirirken diğer memeden de süt geliyorsa, günde altıyedi kez bezini ıslatıyorsa, doğumdan sonraki 10-15. günlerde doğum kilosuna ulaştıysa ve ayda en az 500 gram alıyorsa anne sütü yeterli demektir. Annelerin endişe duyabileceği bir durum söz konusu değildir.
Bunun aksi durumunda aileler bebeğin gelişimi açısından önlem almak zorundadırlar.

STRES VE YORGUNLUK

Süt yapımının hızlanması için bebeğin sık aralarla ve doğru teknikle emzirilmesi gereklidir. Bebek emzirilmediği süreçte süt yapımı duracaktır. Bu nedenle bebeğin emmediği zamanlarda göğüslerin elle ya da bir süt pompası ile sağılarak boşaltılması gerekir. Bebeğin 24 saat içinde 8-10 kez beslenmesi, düzenli olarak her iki memeyi de emmesi; süt yapımını artırır.
Ayrıca annede fiziksel yorgunluk ve stres süt yapımını azaltır hatta kesilmesine bile neden olabilir.
İdeali bebeklerin doğumdan sonraki ilk altı ayda yalnızca anne sütü ile beslenmesidir. Bu durumun sağlanamadığı koşullarda; anne sütünün yerini tutmasa da anne sütüne yakınlaştırılmış hazır mamalar kullanılabilir.

MUCIZEVI BİR BİTKİ

Anne sütü azalması sorununun günümüzde yaygın bir problem olduğunu ve çoğu annenin buna çare aradığını belirten Şifalı Bitkiler Uzmanı Ahmet Bingöl, "Sorun yüzünden doktorlara başvuranlar bile oluyor. Mercanköşk sütü azalan annelerin derdine çare olacaktır.
Çok kısa bir süreçte etkileri fark edecekler" diye konuştu. Mercanköşkün mucizevi bir bitki olduğunun altını çizen Bingöl, "250 gram mercanköşkü 3 litre suda kaynattıktan sonra bir şişenin içerisine alın. Sabah ve akşamları aç karına birer bardak için. Kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra etkilerini göreceksiniz. Sadece 21 gün sonra sütünüz normal gelmeye başlayacaktır" dedi.

SU ÇOK ÖNEMLİ

Anne sütünü arttırmak için öncelikle bol sıvı tüketmelisiniz. Anne sütünün yüzde 87'si sudan oluşur.
Bu nedenle emziren anne sıvı tüketimini arttırmak zorundadır. Vücuttaki sıvının yetersiz kaldığı durumlarda anne sütünde azalmalar görülebilir. Sıvı tüketiminin yanında bitkisel çaylarda kullanabilirsiniz. Özellikle rezene çayı anne sütünü arttıran en önemli bitki çayıdır. Bir bardak sıcak suya bir yemek kaşığı rezene tohumu ekledikten sonra yarım saat bekleyip için.
Rezene çayının yanı sıra ıhlamur, papatya da anne sütünü arttırmada yardımcı olacaktır.

EMZİRMENİN ANNE VE BEBEĞE YARARLARI

Obeziteyi önlüyor
Enfeksiyonlardan koruyor
Alerjik hastalıklara karşı savunuyor
IQ'ları yüksek oluyor
Böbreklerine ek yük oluşturmuyor
Psikolojik destek sağlıyor
Ağız temizliğinde etkili oluyor
Hazımsızlığı engelliyor
Büyüme faktörlerini etkiliyor
Meme kanseri riskini düşürüyor

Mercanköşk anne sütünü artırıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN