• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Ben sadece bir kadınım! ARMAĞAN PINAR ADANAR Ben sadece bir kadınım! armagan.adanar@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 04.09.2018, 00:00

Oldum olası bir durumu tanımlayan olumsuzluk içeren tanımlamalardan hoşlanmam. Tıpkı " dul" kadın tanımlamasında olduğu gibi.
Bilinenin aksine dul kelimesinin karşılığı boşanmış kadın ya da erkek değildir,eşi vefat etmiş kadın ya da erkektir. Oysa bizim coğrafyamızda "dul" kelimesi başka anlamlara geliyor. Ve özellikle kadınlar için kullanılmaktadır. Neye müsait olduğu tartışılır!
Kadın kelimesi baştan sona cinsellik mi içermek zorundadır? "Kadın" birinin Fahriye ablası olmak zorunda mıdır? Ya da "sen sus kadınsın" sen ne bileceksin?
İstediğin kadar birey olma mücadelesi ver, bir'i olma mücadelesi ver yine de sen "sus kadınsın" dan bir adım öteye geçemiyorsun.
Masada tuz olmadığı için seni bir'i olarak görmeyen bir adamdan dayak yiyorsun ne kadar küçük düşürücü değil mi? Bunu ben değil sen söylüyorsun "masada tuz olmadığı için dayak yedim "diyorsun. Oysa karşındaki adam sıfatını taşıyan ve bir'i olamadığı için büyük bir aşağılık kompleksi içinde debelenen kişi hiçbir koşulda sana el kadırmamalı ama işte sen bir kadın olarak bunun farkında değilsin. Annen de kimbilir ne için kaç defa babandan dayak yedi! Üniversite bitirirsin, yüksek lisans yaparsın yine de "sen sus kadından" öteye gidemezsin.

ÖFKE VE ÇARESİZLİK

Karşındaki kişi seni öyle bir küçümser ki öfken bile çaresizliğe dönüşür çünkü ona ulaşma ve kendini anlatma yolun yoktur. Deneme bile çünkü o sadece gördüğün kadar bir'i. Kadın kendi değerinin ve kimliğinin yani kim olduğunun sadece cinsel bir obje olmadığının farkına varmadan ve bu düşünceyi hazmetmeden "bir şey" olamaz. Peki bir kadın nasıl olur da kendi kimliğinin farkında olmadan adeta "adı yok"misali yaşar. Burada kimlikten kastetilen kadının eğitimli,meslek sahibi olması anlamına gelmiyor. Kadının kendine değer vermesi, insan olarak sadece bu dünyadaki varlığından dolayı bir anlam ifade ettiğini bilmesi, kendini sevmesi ve bedeniyle barışık olması anlamına geliyor.
Erkeğe imrenen o kadar kadın var ki etrafımızda. Erkek gibi kadınlar bunlar,öyle olmak gerektiğini özümsemişler çünkü başka türlü yaşamlarını devam ettirme imkanları yok. İngilizce'de sevdiğim bir kelime olan " survive" yani hayatta kalma mücadelesini bu şekilde davranarak verebiliyorlar. Çünkü kadın gibi davrandıklarında itiliyorlar,kakılıyorlar, cinsel obje oluyorlar ! Kadının yanında pozitif ayrımcılık yapıyormuş gibi görünen insanlar ki bunlar yasa yapanlar bir gün geliyor işte "sen sus kadın"diyerek inandırıcılıklarını da kaybediyorlar.

KENDİNİ KORUMALI

Anneler-babalar kızlarınızı gerçek yaşamın bağnazlıklarına karşı hazırlayın.
Onlara kick boks,tekvando gibi savunma sanatlarını öğretin. Her erkeğin onlara kötü gözle bakabileceini öğretin,erkek gibi davransınlar, her an şiddete uğrayabilirler . Bir de susmayı çok konuşmamayı ,çok fazla hatta hiç kahkaha atmamayı öğrensinler. Kahkaha atmak, çok konuşmak mazallah kötü kadın olmak demek. E bu kafaya böyle şapka gerekir.
Ya da acaba kafayı mı yoksa şapkayı mı değiştirmek gerek?
Bilemedim ki ben sadece bir kadınım!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI