• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Hoş geldin sonbahar FİLİZ ÖZKOL

Hoş geldin sonbahar

filizozkol@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 02.09.2019, 00:00
Hayatımızdaki hüzünlerin saklı olduğu mevsim. Ne zaman içimizde bir acı duysak, tüm sorumluluğu zavallı sonbahara yükleriz. Hazan; yalnızlıktır, uzaklıktır, eksilmedir, özlemdir, kaçırılan fırsatlardır, bedenin ve ruhun eskimesidir, ayrılıklardır, hayatın bitişidir.

HEP SİTEM VARDIR
Nedense tüm şiirler bu mevsime yazılır. Sevgililerin hüzünlü şarkılarının mısralarında hep bu mevsime sitem vardır. Çok sevdiğim ve her zaman dertleşmek için can attığım, sevgili arkadaşımla bir alışveriş sonrası, yaza 'Güle güle' diyeceğimiz şu günlerde, bir kahve molasında sohbet ediyorduk. "Yaşamımızın bundan sonrasında, daha ne kadar sonbahar yaşayacağız hiç düşündün mü? Şu aldığımız poşetlerdeki kıyafetleri daha kaç sonbaharda giyeceğiz? " derken hayatımız boyunca yaşadığımız tüm ayrılıklar gözümüzde canlanmaya başladı.

Bu güzel mevsimi niye bu kadar drama haline getiririz acaba? Ruhumuz ne kadar yaşam sevinci içinde olursa olsun, bir tarafı hep hüzünle kaplı.

Sonbaharın sararmış yüzü hep bizim yaralarımızı kanatır. Kabuklarımızı kaldırır. İçimizi acıtır. Unuttuğumuz geçmişimiz nedense birden aklımıza gelir.

ÇOK ŞARKI YAPILDI
İlkokul yıllarımızın resim derslerini hatırlayın. Hangimiz yerlerde dökülen sarı yapraklı ağaçlar çizmedik ki... Annelerimizin kış hazırlıkları hep bu mevsim başlardı. Reçeller kaynatılır, turşular kurulur, yaz sebzelerinde konserveler yapılır, kışlık ve yazlık giysiler yer değiştirir, evinin ve yaşanılan yerlerin tadilatları yapılır ve kışa hazırlık dediğimiz hareketlenme Eylül ayıyla birlikte başlardı.

Okul mevsiminin yeni dönemi hazırlıkları yine bu ayın güzellikleriydi.

Rahmetli Yıldırım Gürses'in "Sonbahar rüzgarları" şarkısını ne zaman dinlesem ayrılık ve kavuşmaların bir arada yaşandığı duygular aklıma gelir.

Bu mevsime ait o kadar çok şarkı yapılmış ki. Hangisini sıralasak yine az gelir. İşte "Seninle bir sonbahar mevsimiydi tanıştık", Alpay'ın "Eylül'de gel" ve daha niceleri. Hatta birçok film sahnesi hazan yaprakları ile başlar.

HÜZÜN GÜNLERİ
Hala akıllardan çıkmayan "Newyork'ta bir sonbahar " dramatik bir aşk hikayesini anlatırken aşkın başlangıcı ve bitişi bu mevsimin içinde yaşanmıştı. İşte bir sonbahar mevsimi daha başlıyor. Yaz mevsiminin iliklerimize kadar ısıttığı sıcaklar gitmeye hazırlanıyor. Gökyüzü maviliğini kaybediyor.
Kuş sesleri azalıyor ve hüzün günleri geliyor. Hayatın sonuna gelmiş olanların korkulu rüyası ola bu mevsimde hep düşündükleri "Acaba gelecek sonbaharda bu dünyada olur muyum?" dur.

Sevdiklerine daha anlamlı yaklaşır, içsel bir vedalaşma yaşarlar. Depresyon mevsimidir. Karamsar ve bir o kadar dinginizdir.

Çevremize çok daha anlayışlı davranırız. Çünkü sevmediğimiz "ÖLÜM' kelimesini yakında hissederiz. Her şeye rağmen hayatımıza anlam kattığın için seni seviyor, teşekkür ediyoruz. HOŞ GELDİN SONBAHAR.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA