• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Whatsapp terörü HAKAN URGANCI Whatsapp terörü hakan.urganci@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 03.04.2016, 00:00
Bir ses böler geceyi...

Wuup!

Bir tür vakumlama sesi ama daha hoşu. Ne olursa olsun, telefonunu kapama lüksüne sahip olmayanlar için gecenin bir yarısı, cebinizin ekranının içine şeytan kaçmış gibi masmavi bir şekilde aydınlanması sinir bozucudur.

İster istemez bakarsın, ya önemliyse?

Yüzde doksan geyiktir bu saatte..

Önemli bir şey olsa zaten çalar o telefon.

Teknolojinin son nimetlerinden whatsapp'tan bahsediyorum.

Her gelişme gibi sonsuz faydaları varken, bir yandan da seni hem taciz ediyor, hem de prangalı bir köle haline getiriyor.

Whatsapp'tan gelen mesaja illa döneceksin. Görmedim, yok. İki mavi çizgi oluveriyor baksan. Yoksa...

Wuup!

Akıllı olanlar uzun mesaj yazıyor.

Merak ediyorsun. Üzerine tıklasan 'görüldü' raporu gidecek karşı tarafa. Oysa tek satır mesajı hem görüyor hem de görmedime yatabiliyorsun.
Evrak işin mi var, birisi adına alışveriş mi yapacaksın? Süper icat. Çek fotoyu, bas gönder.

Buraya kadar iyi. Her icat gibi, edebiyle, gerektiği kadar kullanırsan tamam. Tamam da, biz neyi gerektiği kadar kullanabildik ki bugüne kadar?

Görgüsüzlük bizde ata sporu olmuş. Biz aletleri fonksiyonu dışında kullanmada master sahibi milletiz zaten. Yağı bol bulsak -af buyrun- kıçımıza süreriz. Açık mezar bulsak içine girer yatarız. Düğünde damat, cenazede ölüyüz.

Elbet Whatsapp uygulamasını da kendimize benzetmekte gecikmedik.

Wuup!

Misal, sadece benim telefonumdaki gruplar: İşyerinden beş ayrı yazışma grubu. Silemezsin, çıkamazsın. İki ayrı akraba grubu (kuzenler hariç). Atsan atılmaaz, satsan satılmaz. Arkadaşların özel organizasyonlar (misal doğumgünü yemekleri) için oluşturduğu ve sonradan kaldırmadığı iki grup (haftada). Hobi grupları ve eğitimlere de iki grup de en azından... Özellikle burada ne muhabbetler! Gülen suratlar, öpücükler, çiçekler böcekler ve daha ne emojiler ...

Wuup!

Hele son olarak apartman grubu kuruldu ya, artık rezaletin son perdesi! Hesapta kolay olacak, iletişim hızlı olacak, yönetim şeffaf olacak diye (elbette iyi niyetle, ona ne şüphe) kurulmuş ya, durum vahim. Kim aidatı ödedi, kim eksik yatırdı, kim yönetime itiraz etti ortada! Dijital er meydanı... Sıfatlar ortada olmadığından yanlış anlamalar da yaygın. Gecenin bir yarısı komşunun kapısını çalmaya utanırsın ama oradan 56 daireye bir sallıyorsun füzeyi, güm!
Biri otoparkta çizgi dışına mı park etti, Whatsapp fahri trafik polisleri çekip gönderiyor. Otomobil sahibi özür diliyor, hastam var, diyor. Bu sefere aynı celallenen vatandaş çiçek resimleri gönderiyor, 'Var mı yapabileceğimiz bir şey komşu?' diye soruyor. Duygular şelale oluyor gece yarısı...

Biri durumdan cesaret alıp ortaya tehdit savuruyor. 'Valla yalnız benim duvarlar ince diye duyuluyor. Komşum burnunu gece vakti çok gürültülü temizliyor. Bak şimdilik ismini ifşa etmiyorum ama bu son uyarım' deyiveriyor.

Sonra, 'Aman bu telefonun da hafızası nasıl doluyor?' değil mi komşu?

Bence devlet baba da artık posta kutusuna celp gönderecem, yok adreste bulundu bulunmadı olayını bıraksın. Trafik cezası mı, celp mi neyse yollayıversin Whatsapp'ten, görmedim duymadım olmasın. Sen sağ ben selamet...

'Sayın vatandaş...Wuup!'


Medeniyet dediğin...

Şu çağda pazarlama çok şey değil, nerdeyse her şey! Ay şu Müslümanlar da çok barbar canım! Öyle değil mi?

Kılık kıyafet çağdışı, sakal göbekte, elde pala! Oh my god!

Çoğu terörist...

Oysa batılı adam öyle mi?

Sinek kaydı tıraşlı, takım elbiseli, kravatlı, konuşması kibar, hareketleri zarif...

Batının yüzyıllar boyu yaptığı katliamlar kötü bir imaj bırakmıştı. Ancak batı Rönesans'tan sonra tavrını değiştirdi. Direkt savaşmadı, bahaneler buldu.
Taşeronlar kullandı, demokrasi getirdi falan...

Biri palayla öldürüyor, diğeri bir telefonla, bir tuşa basarak.

Bu yüzden biri barbar, öteki medeni, değil mi? Elleri temiz görünüyor yani?

Unutma ki küçük hanım, o medeni adamın elleri o barbara ait. Yani telefonun diğer ucundaki adam o vahşi terörist...

Ah halkla ilişkiler ah!


Adnan Menderes Üniversitesi'ne teşekkür

Hafta başında Adnan Menderes Üniversitesi'nden aldığım bir davet üzerine, Elma Yayınları'ndan sevgili Sait İşseven'le birlikte Aydın'a gidip 52. Kütüphane Haftası Etkinlikleri'nin açılış konuşmacısı oldum. 'Kendini Tanıma Sanatı' isimli sunumumla hem üniversiteli gençler, hem öğretim üyeleri hem de kütüphane personeline hitap etmeye çalıştım. Oldukça ilgili olan personelle sunum sonrası yaptığımız mini imza gününde de sohbet etme fırsatı buldum. Yakın ilgileri için değerli çalışanlara teşekkür ederim. Bu vesileyle üniversitemizin gencecik, çok donanımlı ve ezber bozan esprili rektörü Prof. Dr. Sn.

Cavit Bircan'a teşekkür ederim. Bir dost kazandınız.

Her zaman hizmetinizdeyim.
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN