• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

PETKİM imamı işçi çıktı

PETKİM’e yapılan FETÖ operasyonunda 19 şirket yöneticisi ve çalışanı gözaltına alındı. FETÖ’nün buradaki imamının bir işçi olduğu ortaya çıkarken, yöneticilerin evlerinde yapılan aramalarda yine 1 dolarlar çıktı

PETKİM imamı işçi çıktı

03.08.2016, 00:00 Güncelleme Tarihi: 03.08.2016, 23:25

FATİH ŞENDİL

İzmir'de FETÖ soruşturması kapsamında geçtiğimiz günlerde Genel Müdür Sadettin Korkut'un gözaltına alındığı PETKİM Petrokimya Holding'e dün operasyon yapıldı. İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'nun talimatı ile harekete geçen polisler, Aliağa, Karşıyaka, Menemen, Bayraklı, İstanbul, Manisa ve Çeşme ilçelerinde 31 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda 3'ü yabancı uyruklu 19 şirket yöneticisi ve çalışanı gözaltına alındı. Şirketin üst düzey yöneticilerinin de aralarında olduğu 11 kişinin de arandığı belirtildi. Çiğli 2. Ana Jet Üssü'nde Astsubay Başçavuş Zekeriya Kuzu'nun FETÖ mensubu albay ve generallere bile emir verdiğinin tespit edilmesinin ardından PETKİM'de de benzer bir durumla karşılaşıldı. FETÖ'nün imamının Y.A. isimli bir işçi olduğu ve şirket yönetimindeki FETÖ mensuplarına emirleri bu işçinin verdiği belirlendi.
Öte yandan hakkında gözaltı kararı bulunan ve ancak adresinde bulunamayan eski Genel Müdür Yardımcısı Natig Demirov'un evinde yapılan aramada C serisi 1 dolar, Menemen'de gözaltına alınan şirket yöneticilerinden Sertaç Beyaz'ın evinde de E serili 1 dolar ele geçirildi.

Alt şirkette örgütlenmişler

Özelleştirme kapsamında 2008 yılında Azerbaycan'ın enerji şirketi olan SOCAR tarafından satın alınan PETKİM, iddiaya göre 2011 yılından itibaren FETÖ'nün kontrolüne girmeye başladı. 2011 yılından itibaren gerek Türk gerekse Azeri çalışanlarını özellikle FETÖ yapılanması içerisinde aktif rol oynayan kişilerden seçildiği ileri sürülen PETKİM'in, zamanla örgütün en önemli finans kaynaklarından biri haline geldiği belirlendi.
Örgüt tarafından bizzat kurdurulmuş şirketlere PETKİM'de taşeron olarak iş verildiği iddia edildi. 17-25 Aralık 2013'teki darbe girişimleri sonrasında PETKİM'deki gelişmeleri dikkatle takip eden istihbarat birimleri, PETKİM'in ve SOCAR Türkiye Enerji AŞ'nin alt şirketi olan Star Rafinerisi'nin FETÖ'nün örgütlendiği ve finans desteği sağladığı önemli bir alan olduğunu tespit etti. FETÖ'ye yönelik geçtiğimiz aylarda örgütün sözde Karşıyaka yapılanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin, emniyette ve savcılıkta verdiği ifadelerde, örgütün PETKİM içerisindeki yapılanmasını deşifre ettiği belirtildi.

Gözaltındakiler itiraf etti

Geçtiğimiz hafta PETKİM Genel Müdürü Sadettin Korkut, görevinden alındıktan birkaç saat sonra yurt dışına çıkış yapmak üzere hazırlık yaptığı sırada yakalanarak gözaltına alındı. PETKİM'deki FETÖ yapılanmasına yönelik ikinci operasyon dün sabah yapıldı. Sabah 06.00'da eş zamanlı 31 adreste yapılan operasyonda üçü yabancı uyruklu olmak üzere toplam 19 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında İnsan Kaynakları'ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Altay Özgür, İnsan Kaynakları Müdürü Rakif Farajov, Kurumsal İletişim Müdürü Memduh Taşlıcalı, Üretim Planlama Müdürü Onur Can Kartoğlu'nun da olduğu kaydedildi.
Gözaltına alınan zanlıların konut ve iş yerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi. Operasyon ve aramalar devam ederken 11 kişinin de yakalanması için çalışmalar devam ediyor.
İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, "Soruşturma savcısının konuyla ilgili talimatıyla harekete geçildi. Operasyon devam edecek" dedi

FETÖ'nün STK'larına para aktarmıştı

D'de de çeşitli araştırmalara konu olmuştu. The Washington Post'ta yer alan araştırmada, ABD'nin 10 kongre üyesi ve 32 personelinin 2013'te FETÖ'nün etkin olduğu ülkelerden Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gittiği, bu seyahatin görünürdeki finansörlerinin FETÖ'ye yakın Houston merkezli TCAE (Turquoise Council of Americans and Eurasians) ve AFAZ (Assembly of the Friends of Azerbaijan) adlı sivil toplum kuruluşları olduğu belirtilmişti. Ancak Kongre Etiği Bürosu'nun raporunda SOCAR'ın ABD'deki FETÖ STK'larına 750 bin dolarlık bir fonlama gerçekleştirdiği banka kayıtlarından tespit edilmişti.
Kongre Etiği Bürosu, TCAE ve AFAZ'IN, SOCAR tarafından fonlanan gezinin gerçek finans kaynağını maskelemek için kullanılan kuruluşlar olduğunu düşünüyordu.

Operasyon taşeronlara da sıçradı

Petkim'deki FETÖ operasyonu şirkete iş yapan taşeron firmalara da sıçradı.
Es Grup'tan Şenol Demirbaş ve ağabeyi Erol Demirbaş gözaltına alındı. Demirbaş kardeşlerin Petkim'in taşeron müteahhiti olduğu belirtildi. Sorgulanan Demirbaş kardeşlerin FETÖ operasyonu kapsamında gözaltına alınan Petkim üst düzey yöneticileri ile birlikte mahkemeye çıkarılacakları öğrenildi.

Gözaltına alınanlar

Selim Gül, Serdar Pınar, Sertaç Beyaz, Tuğrul Uğurluel, Mustafa Çağatay, Serhat Özmilli, İbrahim Aydın, Kerem Kocaoğlu, Mecid Musayev, Ragıp Farajov, Memduh Taşlıcalı, Ahmet Ahlatlı, Sinan Üçyiğitler, Muhammet Altay Özgür, İbrahim Kadıoğlu, Ökkeş Tufan Turan, Onur Can Kartoğlu, Rıza Aliyev, Aghabey Asadov, İlgar Mehmetoğlu.

Firarda olanlar

Çetin Korkut, Natig Demirov, Ömer Adsız'ın da aralarında bulunduğu 11 kişi.

PETKİM imamı işçi çıktı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.