EGE'DE DEPREMİN TANSİYONU YÜKSEK

Giriş Tarihi:13.06.2017, 23:13 Güncelleme Tarihi:14.06.2017, 09:34
Prof. Dr. Ahmet Ercan, 6.2 büyüklüğündeki depremin ardından bölgenin risk haritasını açıkladı. Ercan’a göre İzmir’de yeni kent merkezi başta olmak üzere kıyı şeridi depreme dayanıklı değil

Ege Bölgesi'nde son 1 yılda meydana gelen ve en son önceki gün Karaburun açıklarında 6.2 büyüklüğe ulaşan depremler, gözleri bölgede nerelerin zemin yapısının depreme karşı sağlam, nerelerin riskli olduğuna çevirdi. Yeni Asır Gazetesi'ne konuşan ünlü deprem uzmanı İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, İzmir ve Ege'de depreme karşı güvenli ve güvensiz bölgeler konusunda uyarıda bulundu. Riskli alanlardaki binaların depreme dayanıklı olup olmadığının mutlaka araştırılıp ona göre önlem alınması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Ercan, "Zeminin sağlam olduğu yerlerde bu durum, sağlam bina yapılmadan bir işe yaramaz" dedi. İşte Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın uyarıları:

KENT MERKEZİNDE TEHLİKE

İzmir kırığı çok tehlikeli bir kırıktır. Bu kırıklar İzmir Körfezi'ni oluşturmuş, çöküntü kırığıdır. İzmir'de yeni kent merkezi başta olmak üzere kıyı şeridi depreme dayanıksız. İzmir'de Yamanlar, Dikili, Foça, Çatalkaya ve Bornova'nın dağlık kesimleri sağlam. Ancak diğer alanlar büyük risk taşıyor.

İzmir'de Altınyol Caddesi'nin güney kısmı ile Yamanlar Dağı'nın güneyinde Bayraklı yeni kent merkezi, Alaybey, Karşıyaka, Bostanlı, Mavişehir, Çiğli, Menemen, Urla, Güzelbahçenin bir kısmı, Seferihisar bağlantı yolunun iki tarafı, Alsancak, Basmane, Konak ve İnciraltı tehlikeli. Bu bölgelerin yanı sıra Bornova düzlüğü, Mersinli gibi bölgeler de riskli. Bu bölgeler orada yaşayanlar için çok tehlikeli. Buralarda deprem 1.5 ile 4 kat daha fazla hissediliyor. Çünkü toprak sıvılaşma çekincesi içerir. Aynı jöle gibi bir toprak yapısı vardır.

EN SAĞLAM YER YAMANLAR

İzmir'de en sağlam bölge Yamanlar Dağı'dır. O nedenle buraya yapılan toplu konutlar sağlamdır. Bunların herhangi bir depremde yönetmeliğe uygun olması durumunda yıkılması çok zordur.

DİKİLİ-FOÇA'DAN KORKMA

Bilinenin aksine tatil bölgeleri Dikili ve Foça da sağlam zemin üzerine kurulu. Ama o bölgeden ana kırık geçer. Fakat buna karşın zemin sağlam olduğu için Foça'dan korkulmamalı. Bu iki yer dışında Şirinyer ve Bornova'nın dağlık bölgeleri de vatandaşların yaşaması için uygun yerlerdir.
Öte yandan İzmirlilerin Çatalkaya olarak bildiği Dikmen Dağı da sağlam bölgelerdendir.

KÖRFEZ'DE YERLEŞİM

İzmir Körfezi milyonlarca yıl önce çöküntü bir kırık olan İzmir kırığıyla birlikte oluştu. Bu kırıklardan kuzeydeki Bornova kırığı, güneydeki İzmir kırığıdır. En deli kırık İzmir kırığıdır. İzmir kırığının deprem üretme ihtimali Bornova'dan daha fazladır. Çünkü bu kırık göçüntülü dediğimiz kırıktır. Kırık deprem anında aşağı doğru göçer. Bunların göçmesiyle İzmir Körfezi oluştu. O nedenle İzmir Körfezi'nin etrafında yerleşim olmamalı. İzmir daha çok Manisa ya da Yamanlar'a doğru genişlemeli. Nüfusun bu bölgede toplanmaması gerekiyor. Körfez kıyıları genellikle eğlence alanları ve ormanlık alan olarak ayrılmalı.

FETHİYE'YE DİKKAT

Ege Bölgesi'ndeki birçok fay yüksek risk taşıyor. Bu kırıklar İzmir'deki ile aynı çöküntü kırıklarıdır. Ege'de en sağlam yere baktığımızda Muğla olduğunu görüyoruz. Muğla'nın toprak yapısı sağlam. Ancak, Fethiye deltasında son yıllarda yapılan yerleşimler o bölgede riski artırdı. Fethiye oldukça riskli bir duruma geldi.

KUŞADASI MERKEZ İYİ

Ege'de Büyük Menderes çöküntü ovasının olduğu yer oldukça gevşek. Kuşadası merkezi sağlam olmakla birlikte Karaova bölgesi çok oynaktır. Kaldı ki orası 1. derece tarım alanıdır. Yerleşime uygun yer değildir. Ama ne yazık ki bölge yazlıklarla dolduruldu. Ayrıca, Selçuk Pamucak, Aydın Ortaklar, Nazilli-Denizli yolunun güneyi, bu bölgeler yerleşime uygun değildir. Zemin gevşektir.

PAMUKKALE'DE BÜYÜK RİSK

Denizli'de Buldan bölgesi çok sağlam. Ancak Pamukkale ovasına yerleşim yapılmamalı. O bölgelerin yanı sıra Denizli Sanayi sitesi güvensizdir.

BALIKESİR'E GÜVENİN

Balıkesir de Ayvalık dışında sağlam. Balıkesir'e güvenin. Tabii sağlam bina yapmak kaydıyla.

MANİSA OVALAR SAKINCALI

Manisa'ya baktığımızda bu şehrin ovalık kesimleri uygun değildir. Manisa'da en çekinceli yer Manisa-Akhisar tarafındaki ovalık kesimdir.

UŞAK'DAN ÇANAKKALE'YE

Ege'de Uşak, Afyon'un ovalık kesimleri bile sağlam. Kütahya'nın zemin yapısı serttir. Ama bölgede çok sayıda irili ufaklı diri kırıklar var. Çanakkale'nin Biga yarımadası ile Saros Körfezi riskli. Bu bölgelerde yine diğer bölgelerde olduğu gibi dağlık yerlere yerleşim kurulması gerekli.

'MANİSA'DA 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLABİLİR'

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy 1 yıl önce "Midilli'de 7 büyüklüğünde bir deprem oluşabilir" açıklaması yapmıştı. 6.2'lik depremin ardından Prof. Dr.
Şener Üşümezsoy'dan bir uyarı daha geldi. Bu kez Manisa'ya dikkat çeken Üşümezsoy, bölgede 6,5 büyüklüğünde deprem potansiyelinin bulunduğunu dile getirerek, "Bu fay hattı Manisa'dan Akhisar ve Kırkağaç'a doğru giden yamuk bir fay sistemi. Buna velev gelen Akhisar-Gölmarmara Akhisar-Saruhan, Manisa Spil Dağı'nın doğu kesimi düzleminde olan faylar. Bu üç faylar bir tarak gibi ana faya doğru bulunmaktadır. Bu faylar üzerinde ikisinin birleştiği yerde daha etkin depremler oluşturmaktır" dedi.

Üşümezsoy, "Benzeri Midilli tarafı ile de faylarla kesişmekte, keza Foça'daki fay da aşağıdan İzmir Körfezine girip kuzeye Foça'ya giden fayın kesiştiği yerde oluşuyor. Bu faylar, ikisi birlikte çalıştığı zaman riskli oluyor; ama tek başına çalışırsa risk düşük. Manisa'da hem kuzeyden hem de kuzeydoğusundan Salihli'ye doğru giden fay hattı var ama daha çok bu üç tarak gibi olan faylardan Gölmarmara, Saruhan, Manisa hatları giderek Gediz Vadisi'ne doğru uzanan faylar. Bunları dikey kesen ise Manisa ve Akhisar fayı. Birisi kırıldığı zaman 7 büyüklüğünde depremler oluşabilir" diye konuştu.

İSTANBUL KORKUTUYOR

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Marmara Depremi için "Dünyadaki tüm bilim insanlarının hemfikir olduğu konu, Kuzey Anadolu Fayı içindeki bir sonraki deprem Marmara Denizi'nde olacak. İstanbul merkezli ve 7'nin üzerinde bir deprem bekliyoruz" dedi.

KENT DEĞİL EVSEL YENİLEME YAPILIYOR!

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Akçığ, Mavişehir, Bostanlı ve yeni kent merkezinin olduğu bölgenin çok tehlikeli olduğunu söylerken, "Buralardaki yapılaşma mühendislerin bileceği iş. Ancak şöyle bir gerçek var; Mavişehir, Bostanlı ve yeni kent merkezinin olduğu bölge 300 metre derinliğinde alüvyon ve balçık içinde" dedi. Akçığ, "İzmir'de Bostanlı, Karşıyaka, Çiğli, Menemen, Bayraklı bölgelerinin depremi fazla hissetmesinin nedeni arazi yapısıdır. Oralarda zemin çok gevşek" diye konuştu. Akçığ, İzmir'de en önemli eksiğin kentsel dönüşümde yavaş kalınması olduğunu belirterek, "Kentsel dönüşüm adı altında ev yeniliyorlar. Bunun adı kentsel yenileme. Aynı yere aynı binayı yapıyorlar. Kentsel dönüşüm ada bazında yapılır" dedi.

İZMİRLİLER DENİZ KENARINDA SABAHLADI

Ege Denizi'nde meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremin ardından eve girmek istemeyen İzmirliler, soluğu deniz kenarında aldı. Gece eve girmek istemeyen bazı vatandaşlar çimlerde çadır kurarken, bazı vatandaşlar ise parkta sahur yaptı.

162 ARTÇI SARSINTI

Ege'de önceki gün Karaburun'un 23 kilometre açığında meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremin ardından büyüklüğü 2 ile 4.9 arasında 162 artçı sarsıntı gerçekleşti.

TANSU EDİP GÖKBUDAK

kalan karakter 1000

Egeliden Egeliden

Dua edelim de Allah kentsel dönüşümleri yapacak zamanı bizlere bağışlasın.Yoksa İzmirin işi çok zor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 14.06.2017 12:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.