• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

‘İyi çocuk’ kumpası Yeni Asır’a anlattı

‘İyi çocuk’ kumpası Yeni Asır’a anlattı

12.10.2017, 22:10 Güncelleme Tarihi: 12.10.2017, 23:28

Umut Kitapevine bombalı saldırı olayının savcısı Sarıkaya’nın, HSYK tarafından görevden alınmasının ardından yaptığı itiraflar üzerine tutuklanan sanıklar tahliye edildi. Büyükanıt’ın o dönem ‘iyi çocuk’ dediği astsubay Ali Kaya, tahliyesinden sonra nasıl bir kumpasa kurban gittiğini anlattı

FATİH ŞENDİL

Van 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi, yeniden yargılama taleplerini kabul ettiği Umut Kitapevi saldırısı tutuklu sanıkları Astsubay Ali Kaya, Özcan İldeniz ve PKK itirafçısı Veysel Ateş, adli kontrol şartıyla tahliye oldu. Eşi İlkay Kaya ve dostları tarafından cezaevi kapısında karşılanan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt'ın 'İyi Çocuk' dediği astsubay Ali Kaya, Yeni Asır'a konuştu. Kaya, "Geç de gelse adalet adalettir.
Yeniden yargılama sonrası beraat edeceğime inanıyorum" diye konuştu.

39 YILA MAHKUM EDİLDİ

Şemdinli davasında dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt'ın "Tanırım, iyi çocuktur" dediği astsubay Ali Kaya, tutuklu bulunduğu Muğla Cezaevi'nden, dün akşam sessiz sedasız tahliye oldu. Hakkari Şemdinli'de eski PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi'nin bombalanması olayıyla ilgili 39 yıla mahkum edilen Kaya, Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi, yeniden yargılama taleplerini kabul ettiği için Şemdinli Davası tutuklu sanıkları Özcan İldeniz ve PKK itirafçısı Veysel Ateş'le birlikte adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

ŞEMDİNLİ DAVASI

Kamuoyunda 'Şemdinli davası' diye bilinen, Umut Kitabevi'ne bomba atılmasıyla ilgili davada, sanık avukatları, HSYK tarafından açığa alınan savcı Ferhat Sarıkaya'nın itiraflarının ardından yargılamanın yenilenmesi amacıyla Van 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuştu.
Yeniden yargılama talebini kabul eden mahkeme, sanıkların tahliyesine karar verdi. Tahliye olan Kaya evinde sadece Yeni Asır'a konuştu.

Haber Müdür Yardımcısı Fatih Şendil'in sorularını yanıtlayan Astsubay Ali Kaya, "Ben istihbaratçıyım, görevdeyken FETÖ'yle ilgili olarak soruşturma ve araştırma başlatılmıştı. Bunun için sürekli belge topluyordum. Ancak istihbaratçı olan FETÖ'cüler bunu öğrenince, beni tuzağa düşürmek için bombalama olayının içine ittiler. Tam bir FETÖ kumpası kuruldu. Adalet dahil her şey ellerinde olduğu için beni kolaylıkla içeri tıktılar. Bu kumpasın kirli perdesinin aralanacağını biliyordum. Yeniden yargılamada da tahliye olacağımıza inanıyor ve hainlerden hesap soracağımız günü sabırsızlıkla bekliyoruz" dedi.

SAVCININ CEMAAT İTİRAFLARI

Umut Kitabevi'ne bombalı saldırıya ilişkin iddianameyi hazırlayan savcı Ferhat Sarıkaya, Yaşar Büyükanıt'ın dosyaya dahil edilmesini daha sonra davaya bakan hakim İlhan Kaya'nın istediğini söylemişti.
Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ı, Şemdinli olaylarına ilişkin 'çete kurmak' ile suçlayan ve hakkında dosya hazırlayan dönemin Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Gülen cemaati soruşturmasını yürüten savcı Serdar Coşkun'a giderek çarpıcı itiraflarda bulunmuştu.
Sarıkaya, Şemdinli iddianamesinin içerisine Yaşar Büyükanıt'ın adının cemaatçi hâkim ve polis şefinin yardımıyla eklediğini anlatmıştı. Sarıkaya, darbe girişimi sonrasında tutuklanan Yargıtay üyesi İlhan Kaya'nın kendisine FETÖ lideri Gülen'in 'böyle bir kahraman çıkmış, kendisine ve ailesine ölünceye kadar bakılacak, bu da size bir vasiyetimdir' dediğini söylemişti.

‘İyi çocuk’ kumpası Yeni Asır’a anlattı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN