• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İhtilaflı alanlardan uzak durun

İhtilaflı alanlardan uzak durun

14.02.2018, 10:01 Güncelleme Tarihi: 14.02.2018, 21:05

Başbakan Binali Yıldırım, bir dizi temasta bulunmak üzere dün Belarus'un başkenti Minsk'e gitti. Yıldırım, ziyaret öncesi yaptığı açıklamada ise son dönemde Yunanistan ile Ege ve Akdeniz'de yaşanan gerilimi değerlendirdi. "Ege Denizi, Yunanistan ile aramızda dostluk denizi olmalı. Yunanistan'ın sahadaki aktörleri de daha dikkatli olmalı, itilaf alanlarından uzak durmalı" diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

MUTABAKATA VARDIK

Ege Denizi, Yunanistan ile aramızda bir dostluk denizi olmalıdır. Çipras'a her türlü sorunu diyalogla çözebileceğimizi, gerginliklerden uzak kalınmasının iki ülke ilişkileri açısından daha hayırlı olacağını söyledim. Yunanistan'ın sahadaki aktörleri de daha dikkatli olmalı, itilaf alanlarından uzak durmaları gerekir. Bundan sonrası daha sakin, sürekli iletişim hattının açık olmasıyla siyasi ve diplomatik alanda çözülmesi yönünde bir mutabakata vardık.

KOMUTANLAR GÖRÜŞECEK

Mayıs ayında NATO Genelkurmay Başkanları toplantısı olacak. Bu çerçevede iki ülkenin Genelkurmay Başkanları bir araya gelerek sahadaki sorunların daha da tırmanmaması için gerekli tedbirleri konuşmuş olacak. Kıbrıs Adası civarında petrol, hidrokarbon araştırmaları teşebbüsünün doğru iş olmadığını, Ada'daki çözümün nihayetlendirilmeden bu tür girişimlerin ve özellikle itilaflı alanlarda sürdürülmesinin olumsuz sonuçlara sebep olacağını Çipras'a ifade ettim.

AFRİN'DE KIRIMA UĞRAYAN ATAK HELİKOPTERİ

Başbakan Yıldırım, Afrin'de kırıma uğrayan ATAK helikopteri ile ilgili olarak da şunları kaydetti:

"Helikopterin düşürüldüğüne yönelik herhangi bir delil, belirti yok. Fakat bütün ihtimalleri gözardı etmeden bir kaza kırım heyeti oluşturuldu Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde. Bu çalışma halihazırda devam ediyor, henüz tamamlanmış değil."

Basın toplantısının ardından Başbakan Binali Yıldırım, özel uçak "TUR" ile saat 09.35'te Belarus'un başkenti Minsk'e hareket etti.

Yıldırım'ı Esenboğa Havalimanı'ndan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay ve Ankara Valisi Ercan Topaca uğurladı.

Başbakan Yıldırım ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile AK Parti Düzce Milletvekili ve Türkiye-Belarus Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Fevai Arslan da Belarus'a gitti.

İhtilaflı alanlardan uzak durun haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN