• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Alkışlar Hatice’ye gelsin

Alkışlar Hatice’ye gelsin

13.04.2018, 23:27

İzmir’de doktorların birkaç yıl ömür biçtiği SMA hastası 37 yaşındaki Hatice Özkan, bir mucizeye imza attı. Başıyla birlikte kullanabildiği tek organı olan sağ ayak başparmağı ile ilkokul, ortaokul, lise ve 3 üniversite bitirdi. Bu arada sınava girdi, memur oldu

İzmir'de doğan Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastası 37 yaşındaki Hatice Özkan, bir mucizeye imza attı. Vücudundaki kol ve bacak kaslarının her geçen gün güçsüzleşip erimesine rağmen yaşam azmini kaybetmeyen Özkan, başıyla birlikte kullanabildiği tek organı olan sağ ayak başparmağı ile bilgisayar üzerinden önce ilkokul, ortaokul ve liseyi bitirdi.

YAŞAMA AZMİ

Ardından da 6 üniversite kazandı. Bunların 3'ünü bitiren ve 3'üne ise devam eden Hatice Özkan, girdiği Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın (EKPSS) ardından Edirne'deki Trakya Üniversitesi'ne memur olarak atandı. Özkan'ın şimdi tek isteği, öğrenciliği gibi memuriyetini de evden bilgisayarı ile yapabilmek. Özkan, bu talebini bizzat üniversite yetkililerine iletmek için önümüzdeki hafta Edirne'ye gidecek. Emekli subay Murat Özkan ile ev hanımı olan Döndü Özkan'ın ikinci çocuğu olan 37 yaşındaki Hatice Özkan'a doğumundan 10 ay sonra vücudundaki istemli kasların günden güne kuvvetsizleşerek erimesine yol açan, Spinal Müsküler Atrofi (SMA) yani omirilik hastalığı teşhisi konuldu. Doktorların 2 yaşına kadar ömür biçtiği Özkan yaşama azmi ile doktorların yanıldığını ortaya koydu. Başını ve sadece bir ayak parmağını kullabilen Hatice Özkan, küçük yaşlarda bıraktığı eğitimine geçtiğimiz yıllarda tekrar başladı. 2000 yılında ilkokul ardından da ortaokul, liseyi dışarıdan bitirdi. Göz doktoru Alper Kaya'nın hazırladığı program sayesinde Özkan, bilgisayarı aracılığıyla tam 6 üniversite kazandı. 2009'da Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nü ardından da Atatürk Üniversitesi Reklamcılık ve Atatürk Üniversitesi Adalet Bölümü'nü başarıyla tamamlayan Hatice Özkan, şu anda Aston American University Psikoloji Bölümü, Selçuk Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji eğitimine devam ediyor. Ailesinin de yardımıyla bugünlere geldiğini belirten Özkan, "Tek ayak parmağımla kullandığım bilgisayarla engelleri aştım. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'ndeki eğitimim bu yıl bitecek. Memuriyetimi de aynı başarıyla yapacağıma inanıyorum" dedi.

NİDA ALADAĞ

Alkışlar Hatice’ye gelsin haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN