• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Manzara kapatan komşuya kötü haber

Manzara kapatan komşuya kötü haber

14.10.2018, 00:00

Yargıtay 14. Hukuk Dairesi, yaptığı tadilatla komşusunun deniz manzarasını kapatan yazlıkçının, evini eski hale getirmesi gerektiğine hükmetti. Muğla'nın Datça ilçesinde bir yazlık sahibi, komşusunun evinde yaptırdığı tadilat yüzünden deniz manzarasının kapandığı gerekçesiyle, bu kısımların yıkılması ve tazminat talebiyle dava açtı. Datça Asliye Hukuk Mahkemesi; davacının maddi tazminat istemini kabul ederken, yapının eski haline döndürülmesine gerek olmadığına karar verdi. Davalının kararı temyiz etmesi üzerine dosya, Yargıtay 14. Hukuk Dairesi'ne geldi.

AKSİ YÖNDE BOZMA

Yerel mahkemenin kararını tam tersi yönde bozan Yargıtay'ın kararı ise, "Tazminata gerek yoktur ancak manzarayı kapatan bölümler yıkılmalıdır" şeklinde oldu. 'Davacıya ait bağımsız bölümdeki deniz manzarasının, davalıya ait villada yapılan tadilatlar nedeniyle 13,53 metrekare daraldığının tespit edildiği bildirilen' kararda, eski hale iade talebinin kabulüne, bu durumda davacının maddi zararı da oluşmayacağından tazminat isteminin reddine karar verilmesi gerekirken, aksi yönde karar verilmesinin bozma nedeni yapıldığı belirtildi.

Manzara kapatan komşuya kötü haber haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA