• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

kimdir? Fahrelnissa Zeid 'da doodle oldu

Fahrelnissa Zeid kimdir? Fahrelnissa Zeid Google'da doodle oldu

07.01.2019, 10:02 Güncelleme Tarihi: 07.01.2019,10:11

kimdir? 'da doodle olan Fahrelnissa Zeid, 1901 yılında Osmanlı döneminde ’nın yeğeni olarak ’da dünyaya gelmiştir. Türkiye'de soyut sanatın ilk kadın temsilcilerinden biri sayılan Fahrelnissa Zeid'in hayatı merak ediliyor. İşte Fahrelnissa Zeid'in hayatına dair merak edilenler...

Fahrelnissa Zeid, Google'da doodle oldu. Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen yazar Cevat Şakir Kabaaoğlı'nın da kardeşi olan Fahrelnissa Zeid, Sanayi- i Nefise'nin de ilk kadın mezunları arasında yer alır. Peki, Fahrelnissa Zeid kimdir? İşte Fahrelnissa Zeid hakkında merak edilenler....

FAHRELNİSSA ZEID KİMDİR?
Fahrelnissa Zeid, 1901 yılında Osmanlı döneminde Sadrazam Cevat Paşa'nın yeğeni olarak Büyükada'da doğar. Geniş, sanatçı bir aileden gelen sanatçının kardeşleri yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı ve ressam Aliye Berger'dir. Yazar İzzet Melih Devrim ile evliliğinden olan çocukları ressam Nejad Devrim ve yönetmen, tiyatro sanatçısı Şirin Devrim'dir. Zeid aynı zamanda seramik sanatçısı Füreya Koral'ın teyzesidir. Sanayi-i Nefise'nin ilk kadın mezunları arasında olan sanatçı, resim öğrenimine Paris'teki Académie Ranson'un Stalbach Atölyesi'nde, sonrasında İstanbul'daki Namık İsmail Atölyesi'nde devam eder. 1934 yılında Irak'ın Ankara temsilcisi Emir Zeid ile evlenir, prenses unvanını alır. 1942 yılında D Grubu'na ve sergilerine katılır. İlk kişisel sergisini 1944'te Maçka'daki evinde açan Zeid, 2. Dünya Savaşı sonrası belirli süreler yaşadıkları Paris, Londra, New York, Brüksel ve daha birçok şehirde yapıtlarını sergiler. 1976 yılında Amman'a yerleşen sanatçı, kendi adını taşıyan bir sanat enstitüsü kurar ve hayatının sonuna kadar enstitüye destek vererek üretimlerine devam eder. Sanatçı, 1991'de Amman'da hayata veda eder.

Fahrelnissa Zeid kimdir? Fahrelnissa Zeid Google'da doodle oldu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN