• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Zerre’ kadar büyük sorumluluk sahibiyiz

‘Zerre’ kadar büyük sorumluluk sahibiyiz
Giriş Tarihi: 11.1.2019

İlahiyatçı Prof. Dr. , sosyal medyada neyin haram, neyin helal olduğunu anlattı. Buna yönelik eleştiriler üzerine, Hatipoğlu’nun uyarılarını yeniden açıklayarak aktarmak istedik

TOLGA TEKİN

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık gizlilik diye bir şey kalmadı. Bilgiye ulaşmak artık çok kolay. İlk kez tanıştığımız bir kişi hakkında bile sosyal medya sayesinde tüm yönleriyle bilgi sahibi olabiliyoruz. Dolayısıyla toplumsal ilişkiler, kutlamalar, taziyeler velhasıl hayata dair her şey sosyal medya üzerinden yapılır hale geldi. Böyle olunca işin içine kul hakkı, haram ve helal gibi ahirete ilişkin meseleler dahil oldu. İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, bu konuda kafalarda soru işareti bırakmadı. Hatipoğlu, Sabah gazetesindeki röportajında, medyada neyin haram, neyin helal, neyin günah, neyin sevap olduğunu tek tek anlattı. Sosyal medyada da paylaşıp beğendiklerimizin hesabı olacağı konusunda bizleri uyardı. Onun sözlerini eleştirenler de oldu. Biz de bunun üzerine Hatipoğlu'nun açıklamalarını tekrar ele almak istedik.

AKLIMIZDAN NE GEÇİYOR

Tüm bu eleştirilere tek bir ayet yeter aslında... Ne buyuruyor Yüce Yaratıcı; "Kim zerre miktarı hayır (iyilik) yapmışsa onun karşılığını görür. Kim de zerre miktarı şer (kötülük) işlemişse onun karşılığını görür." (Zilzal/7-8) Bu yüzden düşünce ve niyetlere de dikkat etmek gerekir. Niyetimizin çok önemli olduğuna dair Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) "Ameller niyetlere göredir" hadisi şerifi ile bizlere davranışlarımızın perde arkasındaki asıl niyetlerimize dikkat etmemizi buyuruyor. Tekrar Nihat Hatipoğlu'nun röportajına dönelim.

NEFSİNİZİ POHPOHLAMAYIN

Farz olan zekât gibi iyilikler aleni verilmelidir. 'Kişinin ben zekâtımı verdim' deme hakkı var, teşvik için. Sadaka niyetindeki iyiliklerin ise paylaşılmaması gerekir.

(Burada anlatılmak istenen gayet açık. Her Müslümanın üzerine farz olan zekat ibadeti özellikle teşvik için açık bir şekilde yapılmalı.
Ancak sadaka gizli yapılır.
Çünkü burada "Sağ elin verdiğini sol el görmemelidir" (Buhârî/ Müslim/Tirmizî) hadis-i şerifi gereği insanların yaptığı ya da yapacağı maddi yardımların gizli olması gerekir. İnsanların yaptıkları yardımları reklam etmesi başkalarına duyurması hoş olmaz. Üstelik yardım alan insanların gururları da kırılır. Bu nedenle gizli olması daha faziletlidir. Allah'ın bilmesi yeterlidir. Başkalarının bilmesine gerek yok.)

YEMEK FOTOĞRAFI KOYMAYIN

"Sosyal medyayı durumu iyi olanlar da olmayanlar da hatta çocuklar da kullanıyor. Bu toplumdaki çatışmanın, karşılıklı hesaplaşmanın da yolunu açar. Kul hakkına girer. Bir çocuk görse ve gidip annesinden o yemeği istese, annesi de durumu el vermediği için yapamasa bakın kaç probleme yol açacaksınız." (Burada sosyal medyada yemek paylaşımının tam anlamıyla kul hakkına girdiği açık şekilde anlatılıyor. İnsanın yediği şeyi sosyal medyada değil fakirlerle paylaşması gerektiğini ifade ediyor. Aksi halde hem o yemekten mahrum kalan fakir bir insanın hakkına giriyor. Hem de o yemeğe ulaşamayan bir insanın hased etmesine ve fitneye neden oluyor ki bu da ayrı bir günah olarak karşımıza çıkıyor.)

DİL SUSAR ORGANLAR KONUŞUR

"Ahiret âleminde hiç hesaba katmadığınız şeylerden sorgulanacaksınız" diye bir ayet var. Ahirette dudak, dil, göz, parmaklar, her harf her satır sorgulanacak. Allah ağzımıza sus diyecek organlar konuşacak. Harama girmeyin, yanlış haber paylaşmayın, araştırmadan kişi hakkında yorum yapmayın. İftirayı paylaşmış olabilirsiniz. Bunlara her beğeni atan kişi de Allah katına kul hakkı ile çıkacak. Allah'ın gözünden kaçamazsınız."
(Sosyal medyada, yalan, iftira ve hakaret içeren yanlış haber ve paylaşımlara yapılan yorumlar ve beğenilerden de hesaba çekileceğiz. Bunları inkar edenlerin diğer organlarının ahirette şahitlik edeceğini bize "Gün gelecek, dilleri, elleri ve ayakları yapmış oldukları bütün kötülükleri tek tek bildirerek, aleyhlerinde şahitlik edecektir." (Nur, 24/24) ayeti haber veriyor.)

HEDİYEYİ PAYLAŞMAYIN

Durumu iyi olmayan, eşiyle problemi olan insanlar var. Bunlar bu tür paylaşımlar gördüğünde, "Neden bende yok?" diye düşünürler.
(İşte sosyal medyada kol gezen bir kul hakkı konusu daha... Lütfen fakir fukarayı, garip gurabayı düşünerek paylaşım yapalım. Senin eşine çocuğuna aldığın bir hediyeyi bu kıyafet olur, araba olur veya başka bir şey olur. Bunu almaya gücü yetmeyen insanlar var. Bu toplumsal huzuru da bozar. Şu aile içi hediyeleşmeler de artık özel hayatın bir gizliliği olarak kalsın.)

DM'DEN YÜRÜMEK ÇİRKİN

"Çok çirkin bir hareket. Bir kadın evli ya da bekâr, bir erkek ona âşık oldu diyelim (zıttı da olabilir). Telefonunu bulup ona bir mesaj yazıp 'Sizi seviyorum' dedi. Evli olana bunu atmaması gerekiyor. Bekâr olanı ise sevebilir, insanlar aşklarından sorgulanmaz ancak karşı taraf ben şu anda evlenmeyi düşünmüyorum dediğinde bu orada bitmeli. Ancak bu tek gecelik ilişki gibi teklifler haramdır."
(Evet özellikle bu konu sosyal medyada en çok rahatsızlık uyandıran olaylardan bir tanesi. Sapkınlık derecesine varan taciz olayları yaşanıyor. İnsanlar sırf bu yüzden bile sosyal medyada hesap açmak istemiyor. Resmen yakışıklı erkek, güzel kadın, zengin varlıklı insan avına çıkmış sosyal medya canavarları çoğunlukta.)

YOUTUBER OLMA UĞRUNA

Bir insan bunu meslek edinebilir, buradan çok da para kazanabilir ancak para kazanmanın da bir onuru ve haysiyeti olmalı. Para kazanırken başkalarının hakkına girmemeli. İnsanların, çocukların izlemesinin sakıncalı olacağı videolar paylaşmamalı.
(Özellikle son günlerde sosyal medya fenomeni bazı isimlerin tacize varan olaylarıyla ilgili haberlerini okuyoruz. Ayrıca youtuber mesleğini edinen kişilerin günah sevap gibi bir kaygıya girmeden bazen sakıncalı videolar paylaştıklarını görüyoruz. Bu tür paylaşımlar özellikle çocuklar ve gençler üzerinde olumsuz etkilere neden oluyor.)

NAZAR DEĞEBİLİR

"Çocuklarınızın fotoğraflarını paylaşmak onların aleyhinde dedikodu ve haset duygularının oluşmasına sebep olabilir. Nazara da sebep olabilir. Yakından da uzaktan da etkiler, paylaşmamak daha doğru" (Evet nazar vardır ve haktır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) "Nazardan Allah'a sığının" buyurmaktadır. Nazara gelmemek için küçük çocukların fotoğraflarını paylaşmak istenmeyen sonuçlara neden olabilir.)

SANAL FLÖRT HARAM

Bizi yanlış ortama sürükleyen her şey haramdır. Bizi töhmete sokacak ortamlardan sakınmamız gerekiyor. Mesajlaşmak, beğeni de bunun içinde. (Sanal flört, gerçekleşmesi ısrarla istenen bir girişimdir. Nasıl olsa fiziki olarak beraber olmadığını düşünerek internet üzerinden yapılan sanal da olsa tüm müstehcen ilişkilerin haram olduğu belirtiliyor. Yine kendisine namahrem olan bir kişiyle mesajlaşmak ve ona sürekli beğeni gönderip fotoğraf paylaşmak da bunun içine giriyor)

‘Zerre’ kadar büyük sorumluluk sahibiyiz haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN