• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

nedir? Virüs mutasyonu ne anlama geliyor?

Koronavirüs salgını ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. 'den gelen koronavirüs mutasyon haberi dünyayı alarma geçti. Pek çok ülke İngiltere'ye uçuşları durdurdu. Peki mutasyon ne demek? ne anlama geliyor? İşte detaylar...

Virüs mutasyonu nedir? Virüs mutasyonu ne anlama geliyor?

21.12.2020, 10:15

İngiltere'de ortaya çıkan mutasyon haberi sonrası aralarında Türkiye'nin de olduğu çok sayıda ülke, İngiltere ile sınırları kapatmaya başladı. Peki koronavirüs mutasyon mu geçirdi? Virüs mutasyonu ne anlama geliyor? İşte detaylar...

VİRÜS MUTASYONU NEDİR?

Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı COVID-19 Sözlüğü'nde yer alan bilgilere göre mutasyon; Bir organizmanın veya virüsün genetik materyalinde meydana gelen kalıcı değişiklik.

RNA virüslerinde DNA virüslerine oranla çok daha fazla mutasyon meydana gelir. SARS-CoV-2 bir RNA virüsüdür.

KORONAVİRÜS MUTASYONA MI UĞRADI?

İngiltere hükümetinin Sağlık Baş Danışmanı Prof. Dr. Chris Whitty, koronavirüsün mutasyon sonucu ortaya çıkan yeni türünün "daha hızlı yayılabildiğini" söyledi. Whitty yaptığı açıklamada, "Konuyla ilgili acil çalışmalar yürütülmesi gerekiyor" dedi.

Whitty, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Dünya Sağlık Örgütü'ne bildirimde bulunduk ve durumu daha iyi anlamamıza yardımcı olacak olan mevcut verileri incelemeye devam ediyoruz. Şu anda bu yeni türün daha ölümcül olduğuna ya da mevcut aşı ve tedavileri etkileyebileceğine dair henüz bir bulgu yok. Ancak bu görüşün net bir şekilde teyit edilmesi için konuyla ilgili acil çalışmalar yürütülmesi gerekiyor" dedi.

Virüs mutasyonu nedir? Virüs mutasyonu ne anlama geliyor? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.