• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C
Bizi tehdit mi ediyorsun Bass? ERHAN GÜLENÇ Bizi tehdit mi ediyorsun Bass? erhan.gulenc@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 12.10.2017, 00:00

Türkiye, ABD ile arasındaki ilişkilerin bozulmasında başlıca rol oynayan isimlerden biri olan ABD Ankara Büyükelçisi John Bass'tan kurtuluyor. Hafta sonu Türkiye'den ayrılıp yeni görev yeri Afganistan'a gidecek olan Bass, giderayak yine ortalığı karıştıracak bir açıklama yaptı.
Bass, bir araya geldiği diplomasi muhabirlerine öyle bir şey söyledi ki, sanki Türkiye'yi üstü kapalı tehdit etti. Türkiye'nin geçtiğimiz dönemde onlarca vatandaşını kurban verdiği DEAŞ'ın bombalı eylemlerine atıfta bulunan Bass, "9.5 aydır Türkiye'de terör saldırısı yaşanmıyor.
Bu DEAŞ vazgeçtiği için değil, işbirliğimizin sonucu" dedi.
Lafa bakar mısınız?
Bass'ın bu sözlerini okuyunca aklıma doğrudan "Peki bundan öncekileri siz mi yaptırıyordunuz? Bu sözleri üstü kapalı olarak 'Bakın bizim istediklerimizi yapın yoksa yine bu terör olaylarınızı başınıza bela ederiz' mesajı vermek için mi söylüyorsunuz?" gibi sorular geldi. Ama tabi, Bass'a bu soruyu oradaki gazetecilerden hiçbiri yöneltmedi.
Bass'ın bu açıklamaları, yıllardır konuşulan ve DEAŞ'ı ABD'nin kurdurduğu ve 'kötü çocuk' olarak gösterip istediği yere müdahele etmek için kullandığı iddialarını hatırlattı.

​TRUMP BİLE SÖYLEDİ

Tabi 'iddia' diyoruz ama bu içi boş bir iddia değil, onu da vurgulayayım. Çünkü, DEAŞ'ı ABD'nin kurduğunu bizzat Başkan Donald Trump bile söyledi. Trump seçim döneminde bir konuşmasında "DEAŞ'ı Obama kurdu. Yardımcılığını da Hillary Clinton yaptı" açıklamasında bulundu.
Bu iddia, CIA'in gizli bilgilerini sızdırdıktan sonra Rusya'ya sığınan ABD Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) eski çalışanı Edward Snowden tarafından da gündeme getirildi.
DEAŞ'ın CIA, MI6 ve MOSSAD tarafından kurulduğunu söyleyen Snowden, DEAŞ'ın Ortadoğu'da denge ve tehdit unsuru olarak ABD, İngiltere ve İsrail'e hizmet etmesinin planlandığını ifade etti.

RUS İDDİALARI

Öte yandan, Rus Savunma Bakanlığı yetkilileri de aylardır ABD'nin DEAŞ'la koordineli hareket ettiğini iddia eden açıklamalar yapıyor.
Örneğin, daha önceki gün, Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, "ABD'nin Irak ve Suriye'de DEAŞ'la savaşır" gibi yaptığını söyledi.
Konaşenkov, ABD'nin bilinçli olarak hava saldırılarını azalttığı ve militanların Suriye'ye ilerlemesine izin verdiğini ifade etti.
Öte yandan, Rus haber ajansı RIA Novosti'nin, adı açıklanmayan askeri ve diplomatik bir kaynağa dayandırdığı bir haberine göre, ABD Hava Kuvvetleri'ne ait helikopterler, Ağustos ayında Deyrizor kentindeki 20 civarındaki DEAŞ saha komutanını bölgeden tahliye etti. DEAŞ'lı komutanların ve bazı militanların, ABD tarafından "başka bölgelerde" kullanılmak için tahliye edildiği öne sürülen haberde, Haziran-Temmuz aylarında da Rakka'da benzer tahliye operasyonlarının yapıldığı ileri sürüldü.
Rusya Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz Eylül ayı sonlarında da DEAŞ militanlarının Suriye'de Deyrizor'un kuzeyinde konuşlandığı bölgelerin havadan çekilmiş fotoğraflarını yayınladı. Bakanlığın açıklamasında, "8-12 Eylül 2017 döneminde havadan çekilen fotoğraflarla DEAŞ birliklerinin mevzilendiği bölgelerde ABD özel kuvvetlerinin kullandığı çok sayıda Hummer zırhlı araçları tespit edildi" ifadelerine yer verildi.
Sizi bilmiyorum ama, bu açıklama ve haberleri de göz önüne alınca, bende Bass'ın bu sözleriyle bir pot kırmaktan çok Türkiye'ye üstü kapalı bir tehditte bulunduğu yönünde ciddi şüpheler oluştu.

GÜNÜN YAZARLARI
BİZE ULAŞIN