• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
CHP’nin derdi yeni bir ‘Gezi’, hala anlamadınız mı? ERHAN GÜLENÇ CHP’nin derdi yeni bir ‘Gezi’, hala anlamadınız mı? erhan.gulenc@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 08.12.2018, 00:00

Türkiye, bugün Fransa'nın başkenti Paris'te yaşanan olayların benzerini 2013'te Gezi kalkışmasında yaşadı. Fakat o dönem Başbakanlık görevinde bulunan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, her yeri yakıp yıkmaya çalışanlara taviz vermeyince kalkışma başarılı olmadı. Bugün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, olayların çıkışı için bahane olarak kullanılan akaryakıt zammını geri almasına rağmen karışıklık daha da büyüyor.
Ülke ülke dallanıp budaklanan olaylar Türkiye'ye de taşınmak isteniyor. Bunun altyapısı oluşturulmaya çalışılıyor. Hatta, bazı internet alışveriş sitelerinde Paris'teki ayaklanmanın sembolü olan sarı yelek satışlarında indirim bile yapılıyor.

BAKLAYI ÇIKARDILAR

Türkiye'de yeni bir 'Gezi' tezgahlamak isteyenlerin başında da çok açık ki, CHP var...
Geçtiğimiz ay "İstanbul'un Paris'ten ne eksiği var" diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, birkaç gün önce Gezi'nin arkasında olduğu belirtilen spekülatör George Soros destekli bir vakfın misafiri olarak Almanya'ya gitti. Bu süreçte Paris'teki ayaklanmayı yerinde görmek amacıyla CHP'den eski Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı öncülüğünde bir grup partili de soluğu Paris'te aldı. Ülkede çıkan olayları inceleyen CHP'liler, yeni eylem tarzlarını öğrenmiş oldu.
5 gün önce de Parti Sözcüsü Faik Öztrak belediyecilikten bahsetme görüntüsü altında "İstanbul'u Paris gibi yapacağız" şeklinde açıklama yaptı.
En son sahneye CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mete Tunçay çıktı ve sosyal medyada yaptığı paylaşımla CHP'nin ağzındaki baklayı çıkardı. "Paris sararırken, Ankara yeşil kalamaz" ifadesini kullanan Tunçay, CHP'nin Paris'i yangın yerine çeviren eylemin bir benzerine imza atmak istediğini göstermiş oldu.

ÖZEL MANŞETLERLE MESAJ

CHP bu hazırlığı yaparken atılan bazı gazete manşetleri de dikkat çekiyor.
Gezi'nin organizatörlerinden Osman Kavala'nın desteklediği Birgün Gazetesi, "Sarı Yelekliler hükümete geri adım attırdı: Direndiler kazandılar" başlığıyla potansiyel Gezicilere mesaj gönderdi.
Cumhuriyet Gazetesi ise "Sarı yelekliler kazandı: Fransa zamları askıya aldı" başlığını kullandı. Karar Gazetesi de "Paris'te demokrasi kazandı" manşetiyle yine bir yerlere mesaj verdi.
Yunan filozof Herakleitos'un "Aynı nehirde iki defa yıkanılmaz" şeklinde meşhur bir sözü var. Türkiye bugün Paris'te yaşananları 2013'te Gezi kalkışması ile yaşadı. O darbe girişimi başarısız oldu.
Artık o günler çok geride kaldı. Yani Herakleitos'un da işaret ettiği gibi artık o nehirden çok sular aktı. CHP ve diğerleri ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, o günleri tekrar geri getiremeyecekler. Türkiye'yi demokrasi yolundan çeviremeyecekler.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA