• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Metal takılardan sıkıldınız mı? ERMAN AZAR Metal takılardan sıkıldınız mı? Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 13.10.2018, 00:00

Altın takı olarak çok yaygın olmasının yanında, manevi değeri olan ve yatırım aracı olarak da kullanılan bir metal. Bunun yanında, gümüş, paslanmaz çelik ve son yıllarda moda olmaya başlayan titanyum da takı sektöründe kullanılıyor. Ancak ben bu tip metalleri değil de daha doğal olan ürünleri kullanmayı daha çok seviyorum.
Eğer siz de benim gibiyseniz, bu yazıyı mutlaka okuyun.
Takı sektöründe 'doğal' denince akla ilk gelenler 'taş' ve 'ahşap' oluyor. Tabi taş derken tek taşları kastetmiyoruz.
Çünkü onların değeri ve anlamı çok farklı.
Zümrüt, granit, svarovski, lav taşı gibi daha da onlarca türetebileceğimiz çeşitleri mevcut. Bunların yanında, kolay şekil ve renk verilebilmesi özelliğiyle cam da takıda çok fazla karşımıza çıkıyor.

CAM KADINSI

Özellikle 8 mm ve daha küçük çapta olan renkli bileklik ve kolyeler daha kadınsı. Son zamanlarda artık AVM'lerde bile bu bileklikleri bulabileceğimiz takı atölyeleri ve dükkanlar mevcut. 10 liradan başlıyor ve 30-40 liraya kadar çıkıyor. Eğer camın bir özelliği yoksa, 20-25 liradan fazla vermenizi önermem.
Almadan önce internette de kısa bir araştırma yaparsanız zaten durumu anlarsınız.
Camda siyah ve ona yakın renkler ise erkeksi. Parlak olmasıyla da tercih edilebilir.
Takım elbiseleri bile tamamlıyor artık. Sağlam olan taş, artık kolay şekillenebilmesiyle takı sektöründe önemli yer edinmeye başladı. Bunların yanında, ahşap takılar da doğal renkleriyle çok şık duruyor. Sandal ağacı, ceviz gibi çeşitlerden yapılan takıları da tercih edebilirsiniz.

ŞEFFAF VE MELEZ

Yüzüklerde de yaratıcılık ve tasarım çok önemli.
Son günlerde şeffaf olan ve içerisine küçük resimler işlenmiş yüzükler yabancı sitelerde revaçta olmaya başladı. Bunların yanında, ahşap-cam ya da ahşapplastik gibi melez çeşitler de görmeye başladık. Hatta bu yüzüklerin içine yaprak ve yosun gibi maddeler de konuyor ve ortaya çok şık takılar çıkıyor.
Kendiniz yapabilirsiniz
Artık lastik gibi esnek olan ipler sayesinde takıp çıkarması da oldukça kolaylaşan bu takılardan yapmak için kısa bir araştırma yapmanız yeterli. Yukarıda saydığım taş, cam, ahşap ya da plastik gibi boncukların çok ucuz olduğunu göreceksiniz. Aliexpress'te bu boncuklardan 50-60 tanesini 1 dolara almak mümkün. 1 bilekliğe ortalama 30 tane boncuk takılabildiğini düşünürsek oldukça uygun bir fiyat. Binlerce çeşidi de mevcut. Yapacağımız ilk takıları sizinle paylaşacağız.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI