• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Milyonlara yeni maaş FARUK ERDEM

Milyonlara yeni maaş

faruk.erdem@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 08.01.2022, 00:00
Emekliden, memure, işçiden engelliye kadar milyonlarca vatandaşın zamlı maaşlarıyla ilgili genelge yayımlandı. SSK ve Bağ-Kur’daki 2500 TL taban ücret ve memura getirilen 2.5 puanlık toplu sözleşme farkı yasadan sonra genelgeye eklenecek

OCAK ayı ile birlikte milyonlarca vatandaşın maaşı değişti. İşçiler için yeni asgari ücret devreye girerken kamu işçileri de 2022 yılının ilk zamlı maaşlarını alacak.
Asgari ücret bilindiği gibi yüzde 50 artışla net olarak 4253 liraya kadar yükseldi. Bu zamlı asgari ücret Ocak maaşıyla birlikte çalışanlara ödenecek. Bu yıl asgari ücretten vergi alınmaması da bir yenilik olarak hayatımıza girdi. Sadece asgari ücret değil tüm çalışanların maaşından asgari ücret kadar kısımdan vergi alınmayacak.
SSK ve Bağ-Kur emeklileri için ise 6 aylık enflasyon farkı devreye girecek. Bu oran yüzde 25.47 olarak açıklanmıştı. Buna göre tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maşaları yüzde 25,47 oranında artırılacak.
Öte yandan emeklilerin taban maaşları da 2500 TL'ye yükseltildi.
Zamdan sonra bu orana ulaşamayan emekliler için seyyanen artış olacak. memur ve memur emeklileri için ise toplu sözleşme zammı olan yüzde 5 oranına 2.5 puanlık ek ilave yapıldı. Böylece toplu sözleşme zammı yüzde 7.5'a çıkarken enflasyon farkı ile birlikte kümülatif artış yüzde 30.95 oldu.
Bu ilaveler için yasa tasarısı da Meclis'te görüşülmeye başlandı.

MEMURLAR İÇİN GENELGE
Bu arada milyonlarca memur, emekli ve sosyal yardım alanların merakla beklediği genelge Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlandı.
Genelge ile memurların alacakları sosyal yardımlar belirlenirken kıdem tazminatı tavanı da ortaya çıkmış oldu. Ancak genelgede dikkat çeken bir başka nokta ise Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yüzde 2.5 oranında toplu sözleşmeye yapılan ilave artışın yer almaması oldu. Bu ilave artış ek protokolle yapıldığı için Meclis'ten yasa çıktıktan sonra oranı yeniden hesaplanacak. Böylece memur ve memur emeklileriyle birlikte tüm artışlarda kullanılacak oran kümülatif olarak yüzde 30,95 olacak. Bu konuda bakanlıktan yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

İLAVE ARTIŞ EKLENECEK
Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşmenin İkinci Kısım Birinci Bölümünün 5 inci maddesinin Bakanlığımıza vermiş olduğu yetkiye dayanılarak 1/1/2022-
30/6/2022 döneminde geçerli olmak üzere uygulanacak katsayılar, sözleşme ücreti artış oranları ve ücret tavanları ile ortalama ücret toplamı üst sınırının belirlendiği "2022 Yılı Ocak Ayına Ait Mali ve Sosyal Haklara İlişkin Genelge" aşağıda yer almaktadır.
Diğer taraftan, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında 1/1/2022 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 2,5 oranında ilave artış yapılacağı açıklanmıştır. Söz konusu artışa ilişkin Kanun Teklifinin görüşmelerine Türkiye Büyük Millet Meclisinde başlanacak olup, Teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilmesi halinde Resmi Gazetede yayımlanmasını müteakip 1/1/2022- 30/6/2022 döneminde geçerli olmak üzere uygulanacak katsayılar, sözleşme ücreti artış oranları ve ücret tavanları ile ortalama ücret toplamı üst sınırı söz konusu artışı da yansıtacak şekilde Bakanlığımızca yeniden belirlenerek duyurulacaktır.

2500 TL TABAN ÜCRET NASIL UYGULANACAK
Taban ücretin altında yani 2.500 TL'nin altında maaş alanlar için öncelikle yüzde 25,47 oranındaki enflasyon artışı uygulanacak. Eğer miktar 2.500 TL'nin altında kalırsa ilave yapılacak. Kalmaz ise enflasyon artışı yeterli olacak. Bunun için iki örnek hesaplama şeyle olacak:

KIDEM TAZMİNATI TAVANI ARTTI
İŞÇİLERE bu yıl ilk 6 ay için uygulanacak olan kıdem tazminatı tavanı da yeni genelge ile yükseltiymiş oldu. Buna göre geçtiğimiz yıl 8284 TL olarak uygulanan kıdem tazminatı tavanı yüzde 27.91 oranındaki artışla 10 bin 186 liraya çıktı. Meclis'tek görüşülen ve memur maaşlarına 2.5 puan daha artış getiren düzenleme yasalaştığında bu rakamın artması da söz konusu olacak. bu durum Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak ikinci tebliğde açıklığa kavuşacak. Kıdem tazminatı tavanı her yıl Ocak ev Temmuz aylarında memur maşa katsayısındaki artışa göre değişiyor. Bu rakam işçilerin bir yıl için alabilecekleri en yüksek brüt ücreti gösteriyor.

AGİ'DEKİ KAFA KARIŞIKLIĞI
TORBA kanun ile 2022 yılında Asgari ücretten alınan gelir ve damga vergisi kaldırıldı. Böylece sadece asgari ücretli değil tüm çalışanların maaşındaki asgari ücret kadar kısımdan gelir ve damga vergisi alınmayacak.
Böylece önceden apartman görevlisi için uygulanan vergisiz asgari ücret herkes için geçerli oldu.
AGİ, çalışanlara ödenen bir vergi iadesidir. Yani devlet maaşlardan alınan gelir vergisinin bir kısmını medeni durum ve çocuk sayısına göre hesaplayıp çalışana geri vermekteydi.
Buna da Asgari Geçim İndirimi diyorduk. Ancak şimdi maaşlardan vergi kalktığı için olmayan bir verginin iadesi de ortadan kalkmış oldu.
Dolayısıyla asgari ücret ile çalışanlar AGİ artık alamayacak. Asgari ücret üzerinde maaş alanlar için de farklı bir uygulama olmayacak. Çünkü AGİ hesaplaması maaş ne olursa olsun asgari ücretten yapılıyor. Bu yüzden asgari ücret üzerinde maaş alanlar için de vergi kalktığı için bir vergi iadesi olmayacak. Bu durumda tüm çalışanlar için AGİ uygulaması kalkmış oldu. Ancak işverenler çalışanların AGİ'den doğan kayıplarını kendi inisiyatifleriyle karşılayabilir. Bunun adı AGİ olmaz ama aile yardımı gibi bir sosyal ödeme olabilir. Çünkü özellikle net ücret üzerinden anlaşan çalışanlar için işverenin üzerindeki gelir vergisi ve damga vergisi yükü azalmış oldu. Her çalışan için asgari ücret kadar kısım vergi dışı tutulduğundan bir çalışan için işverenin alacağı destek 676 lirayı bulacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI
 • SON DAKİKA