GÜRKAN ERTAÇ TÜM YAZARLAR
Saygılı’ya saygılarla
31.12.2015 | Arşiv

Saygılı’ya saygılarla

gurkan.ertac@yeniasir.com.tr

İzmir'in şirin ilçesi Tire'nin yetiştirip Dünya Tıbbına armağan ettiği Ege Üniversitesi eski rektorü Prof.Dr.M.Refet Saygılı (84) hayata gözlerini yumdu. O mübarek insanı tanımak ahir ömrümün en müstesna olaylarından biriydi. Çeşme'de yaz aylarında yazlıklarında tatillerini geçiren hekimlerden sağlık yönünden destek almak biraz zordur. Gerçi onların da tüm sezonun yorgunluğunu atmak amacıyla kendilerini dinlenme moduna bırakışlarını anlayışla karşılamak gerekir. Bu nedenle bir akrabamın sağlık sorunu nedeniyle başvurduğum Prof.Saygılı'nın "Derhal geliyorum" diyerek sorunumuzu çözmesini hiç unutamam. Saygılı, Tirelilerin adeta bir sağlık önderiydi, İzmirlilerin de.. Kendi branşı olsun olmasın İzmir'deki hastanelerde hastalara her türlü hizmetin verilmesini sağlardı. Dini bütün bir insandı. Hacca gitmiş, hacı olmuştu ama kimseye haber vermeden, olayın reklamını yapmadan. Ve Hacı Prof.Dr.Refek Saygılı, din ile yaşayış felsefesini birarada mükemmel yürüten bir insandı. Ege Üniversitesi Rektörlüğü'ne büyük destekle seçilmesinin yanı sıra Devlet Klasik Türk Musikisi Konservatuvarlığı Müdürlüğü'nde de bulunarak musikimizde de yol göstericiler arasında yer aldı. Dar gelirlilerin babasıydı, Ege Üniversitesi Yardım Derneği Başkanlığı'nı uzun yıllar yürüttü, fakirlerin babası oldu. Saygılı'nın çıkardığı 6 kitabı, 47 bilimsel makale, 23 bilimsel tebliği var. 55 yıl Rodos'lu eşi Armağan Hanımla mutlu bir hayat sürdüren Refet hocanın evlatları Yeşim, Fatih ve Fisun Saygılı da babalarının ışıklandırdığı yolda önemli görevlerde bulunuyor.

Her fani birgün mutlaka ölümü tadacaktır, gerçek bu. Herkesin ortak dileği, "Allah yatağa mahkum etmeden hayırlı ölümler versin" dir. Bu mübarek insanın da ebediyete göçüşü gece mutfakta su içerken gerçekleşmiş. Nur içinde yatsın.

kalan karakter 1000

aliye aliye

Allah kanı kanı rahmet eylesin.yattığı yer cennet mekan olsun.Yaptığı üm iyilikler kendisine yardımcı olsun.Işıklar içinde uyusun

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.01.2016 14:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.