• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608
Ramazan alışverişlerinde esnafı tercih edin ZEKERİYA MUTLU Ramazan alışverişlerinde esnafı tercih edin zekeriya.mutlu@yeniasir.com.tr Tüm yazıları
Giriş Tarihi: 02.05.2019, 00:00

Önümüzdeki hafta başlayacak olan mübarek Ramazan ayının heyecanını, huzurunu ve mutluluğunu şimdiden gönüllerimizde hissetmeye başladık. Bu vesileyle esnaf sanatkarlarımızın, teşkilat yöneticilerimizin, İzmirlilerin ve tüm vatandaşlarımızın mübarek Ramazan aylarını kutlar, sağlık, afiyet ve huzur dolu bir ay geçirmelerini temenni ederim.
Türk toplumunda Ramazan alışverişlerinin farklı bir anlamı ve önemi vardır.
Kendimizin ve ailelerimizin ihtiyaçlarını karşılarken, yardımlaşma duygusu ile çevremize de faydalı olmaya çalışır, ihtiyaç sahiplerini giydirir, gıda yardımları yapar, maddi desteklerde bulunuruz. Bu yardımların amacı, hem dini vecibeleri yerine getirmek hem de mübarek ayın getirdiği haz ile toplumsal dayanışmayı hakim kılmaktır.
Bu çerçevede de Ramazan alışverişlerinin esnaf sanatkarlardan yapılmasının daha anlamlı olacağına inanıyoruz.

ORTAK DOSTLAR

Esnaf sanatkarların Türk toplumunda farklı bir konumu bulunmaktadır. Sadece ekonomik alanda değil, sosyal ve kültürel yaşamda da farklı işlevler üstlenmişlerdir.
Ancak toplumsal yaşamdaki önemli konumlarına rağmen üyelerimiz sıkıntılı günler yaşamaktadırlar. Büyük mağazaların haksız rekabeti, mahalle aralarına kadar giren hipermarketler, günümüzde alışveriş kültürünün değişmesi esnaf sanatkarlarımızı oldukça zorlamaktadır.
Oysa esnaf sanatkarlar hepimizin ortak dostudur.
Her ailede esnaflık yapan mutlaka bir akrabamız, tanıdığımız bulunmaktadır.
Dolayısıyla tüketicilerin Ramazan alışverişlerinde ihtiyaçlarını üyelerimizden temin etmeleri, toplum içinde güç birliğini ve sevgi ortamını da geliştirecektir.
Toplumda sayısal üstünlüğü bulunan üyelerimizin mutluluğu ve refahı, zincirin devamında sosyal huzuru destekleyecek, insanların geleceğe daha güvenle bakmasına da vesile olacaktır.

EKONOMİNİN GEREĞİ

Alışverişlerde küçük işletmelerin tercih edilmesi, aynı zamanda ekonominin de bir gereğidir. Çoğu yabancı sermayeli AVM'lerin ucuz ürün satmak adına kalitesine bakmaksızın raflarını yoğun şekilde ithal ürünlerle doldurdukları bilinen bir gerçektir. Bu durumda, alışverişlerin büyük kısmının hipermarketlerden yapılması, cari açık, işsizlik, üreticilerin zora düşmesi gibi ekonomik sorunların yanı sıra, yüksek miktarda sıcak paranın yurtdışına çıkışına da yol açmaktadır. Oysa esnaf sanatkarlar kazançlarını yine kendi çevrelerinde harcamakta, bulunduğu çevrenin, ilin ticari sirkülasyonuna önemli katkılar sağlamaktadırlar. Esnaf sanatkarların bir başka özelliği de, yerli ürünleri en fazla satan kesimi oluşturmalarıdır.

YERLİ MALI

Türkiye'de yerli üretimin iç talep ve tüketimle uyumlu olmaması, ekonomide yapısal sorunlara neden olmaktadır. Günlük yaşamda yoğun tüketilen ürünlerin çoğunluğu maalesef ya ithal edilmekte ya da büyük oranda ithal girdi ile üretilmektedirler.
İthal ürünlere olan rağbet ise, pek çok ekonomik sorunu beraberinde getirmektedir.
Bu sıkıntıların giderilmesi, ancak ülkemizde üretilen malların tüketimine öncelik verilmesi ile mümkün olabilecektir.
Türkiye'de üretilen malların etiketlerinde, Ticaret Bakanlığı'nca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretler kullanılmaktadır.
Vatandaşların alışverişlerinde benzer yerlisi varsa ithal ürünü tercih etmemesi artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu noktada genellikle yerli ürünleri satan veya bizzat üreten, milyonlarca insanın geçimine imkan veren esnaf sanatkarlarımıza pozitif ayrımcılık yapılmasının önemi de ortaya çıkmaktadır. Yerli malı kullandığımız, küçük işletmelere sahip çıktığımız ölçüde ülkemizin geleceği daha aydınlık olacaktır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
GÜNÜN YAZARLARI