Krize meydan okuyup süt kraliçesi oldu

Giriş Tarihi:06.02.2010, 20:37 Güncelleme Tarihi:06.02.2010, 20:37
Ege Ziraat mezunu 29 yaşındaki örnek girişimci Esra Boyacıoğlu, global çalkantılara direnerek Manisa'nın Akhisar ilçesinde ikinci tesisini de kurdu
NADİR UYSAL (TİRE)

Tire'de iş çevreleri bugünlerde genç yönetici Esra Boyacıoğlu'nun başarı öyküsünü konuşuyor. 2005 yılından bu yana, Tire Organize Sanayi Bölgesi'nde (TOSBİ) Boyacıoğulları Ömür Süt Ürünleri, markasıyla üretim yapan şirketin en tepe noktasında bulunan 29 yaşındaki Esra Boyacıoğlu, iş dünyasında süte hükmeden kadın olarak tanınıyor.

ÜRÜN SAYISI ARTTI
Genç yönetici, yönettiği aile şirketini ekonomide yaşanan global krize ve daralan piyasalara rağmen, kısa sürede yüzde 15 büyütmeyi başardı. Kriz ortamında Tire'deki üretim tesislerinin yanı sıra, Akhisar'da da fabrika kuran Boyacıoğulları Ömür Süt Ürünleri, yaptığı bu hamleyle Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde pazar payını önemli oranda artırdı. Şirket, uygulamaya koyduğu akılcı ve planlı büyüme modeliyle sektörde kısa sürede markalaşma sürecini de tamamladı.
1975 yılında babası ve iki amcası tarafından kurulan işletmenin, 1990 yılında şirketleştiğini belirten Esra Boyacıoğlu, özveriyle çalıştıklarını ve bileklerinin hakkıyla sektörde kısa sürede önemli bir sıçrama gerçekleştirdiklerini söyledi. Başarılı yönetici, TOSBİ'de kurulu olan tesislerinde yeni yatırımlara da gideceklerini ifade ederek, "Şu anda Tire ve Akhisar'daki tesislerimizde 5 çeşit beyaz peynir, 4 çeşit tulum peyniri, günlük kase ve süzme yoğurt, ayran, tereyağı, lor ve Tire'ye özgü bir peynir türü olan çamur peyniri üretiyoruz. Önümüzdeki 1-2 aya kadar kaşar peyniri de üretmeye başlayacağız. Makinelerimizin montaj işlemi tamamlanmak üzere" dedi.

YALNIZ KALIYORUM

Boyacıoğlu, markalarını kısa sürede tüm satış noktalarında tanınır ve tercih edilir hale getirdiklerini dile getirerek, şöyle konuştu: "2010 yılında kapasite kullanım oranımızı daha da artırmayı hedefliyoruz. Satış noktalarımızı çoğaltarak tüketiciye tek elden ulaşmak istiyoruz. Şirketimiz son derece yenilikçi olduğu için çok şanslıyım. Ancak, sektörde erkek egemenliği var. Bu yüzden toplantılarda şirket yöneticisi olarak yalnız kalıyorum. Gelişmelere temkinli yaklaşıyorum. Büyüme sürecimiz artarak devam edecek."

Haksız rekabet yaşanıyor
Son yıllarda sektörde hammadde fiyatlarının sürekli arttığına dikkat çeken Esra Boyacıoğlu, süt fiyatlarının istikrarsızlık görüldüğünü dile getirdi. Boyacıoğu, "Sütün fiyatı ortalama 40 kuruştan, 85 kuruşa çıktı. Oluşan bu tablodan sanayici ve tüketici olumsuz etkilenmemeli. Ancak, ürünlerimize maliyet artışından dolayı son iki ay içinde yüzde 10 oranında zam yapmak zorunda kaldık. Ayrıca son günlerde mantar gibi türeyen ve ne olduğu belirsiz merdivenaltı işletmeler sektörümüz açısından olumsuzluklar içeriyor. Her türlü denetimden uzak bu işletmeler hile ve illegal yollara başvuruyor. Yönetsel anlamda aramızda haksız rekabet koşulları yaşanan bu işletmelerle baş etmekte zorlanıyoruz. Sektörümüzün başını ağrıtan merdivenaltı işletmeler sorunu bir an önce çözülmeli" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.