5. İzmir İktisat Kongresi'nin tarihi bugün açıklanıyor

Giriş Tarihi:27.02.2013, 20:31 Güncelleme Tarihi:27.02.2013, 20:37
Bakan Yılmaz, 5. İzmir İktisat Kongresi’nin kesin tarihini bugün Bakan Yıldırım ile birlikte İzmir’de ilan edeceklerini belirterek, “Kentin talebi doğrultusunda uluslararası boyutu kuvvetli, ekonomimizin geleceğine ışık tutacak bir kongre toplayacağız” dedi
ZAFER ŞAHİN (ANKARA)

İlk kez Yeni Asır'ın gündeme getirdiği 5. İzmir İktisat Kongresi'nin toplanması önerisi sonunda hayata geçiyor. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İzmir'in yaklaşık 4 yıldır beklediği müjdeyi Yeni Asır aracılığıyla verdi. Bakan Yılmaz, 5. İzmir İktisat Kongresi'nin kesin tarihini bugün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile birlikte İzmir'de açıklayacağını bildirdi. Bakanlar Yılmaz ve Yıldırım, bugün 10.00'da Swissotel Büyük Efes'te İzmir Valiliği tarafından düzenlenen "5.Uluslararası İzmir İktisat Kongresi İstişare ve Bilgilendirme Toplantısı"na katılacak.

Önemli katkı sağlayacak

Yıldırım ile birlikte İzmir'deki sivil toplum kuruluşları, valilik, Kalkınma Ajansı yetkilileri ve yerel yönetimlerle bir araya geleceklerini belirten Yılmaz, "İzmir'in talepleri doğrultusunda uluslararası boyutu kuvvetli, dünya ve ülke ekonomimizin geleceğine ışık tutacak nitelikte bir İktisat Kongresi gerçekleştireceğiz. Zaten İzmir'in de bizden talebi de buydu. Bugün İzmir'in fikir ve önerilerini alıp bir değerlendirme yapacağız" diye konuştu.

Yeni Asır yazdı

Kalkınma Bakanlığı bünyesinde uzun zamandır İzmir İktisat Kongresi ile ilgili hazırlık çalışmalarının devam ettiği bilgisini veren Yılmaz, valilik ve Kalkınma Ajansı ile işbirliği içinde hareket ettiklerini ve belli görevlendirmelerin daha önceden yapıldığını kaydetti. Yılmaz, kesin tarihi bugün açıklanacak kongrenin İzmir'in adını tüm dünyaya duyuracağını ve kente önemli katkılar sağlayacağını sözlerine ekledi.
İzmir'in İktisat Kongresi'ne 5. kez ev sahipliği yapması görüşünü ilk olarak Yeni Asır Gazetesi gündeme getirmişti. Konuyla ilgili 3 ve 4 Kasım 2008 tarihlerinde birer köşe yazısı kaleme alan Yeni Asır Gazetesi Genel Yayın Yönetmeli Şebnem Bursalı, dünyanın yaşadığı ekonomik krizin Türkiye tarafından bir fırsata dönüştürülmesinin konuşulduğu bir ortamda 5. İktisat Kongresi'nin düzenlenmesinin önemine vurgu yapmıştı. Bursalı'nın bu önerisine İzmir iş dünyası da büyük destek verdi. Yeni Asır, ısrarlı yayınlarıyla konuyu gündemde tutarken, 6 Ocak 2010'da "İs-ti-yo-ruz" başlığıyla sürmanşetinden dile getirdi. Cevap aynı gün İzmir'e gelen Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz'dan gelmişti. Yılmaz, İktisat Kongresi'nin İzmir'de yapılmasına "evet" yanıtı verdi. Yeni Asır'ın gündeme taşıdığı talebi, İzmir iş dünyası ve siyaset adamları da destekledi. Ardından bir destek de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den geldi. Gül, görüştüğü İzmir Valisi Cahit kıraç'a İktisat Kongresi için "Hazırlıklara başlayın" talimatında bulundu. 5. İzmir İktisat Kongresi'nin toplanması hazırlıkları yaklaşık 4 yıldır devam ediyor. Bakan Yılmaz'ın yarın yapacağı açıklamayla kongrenin toplanması kesinlik kazanmış olacak.

Bu hafta 3 bakan daha İzmir'e geliyor

İzmir 1 hafta içinde Bakanlar Binali Yıldırım ve Cevdet Yılmaz'ın yanı sıra bir hafta içinde 3 bakanı daha ağırlayacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı yarın "Kolay Ticaret Büyük Türkiye" projesi kapsamında Hilton Oteli'nde yapılacak toplantıya katılacak. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 7 Mart'ta Ege Sanayicileri İşadamları Derneği'nin (ESİAD) Yüksek İstişare Toplantısı'na katılacak. Babacan, işadamlarını ekonomide gelinin durumu ve hedefleri anlatacak. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise anne sütü projesi için 8 Mart'ta İzmir'de olacak. Müezzinoğlu, Türkiye'de ilk kez İzmir'de kurulan "Anne Sütü Bankası"nın açılışını gerçekleştirecek.

kalan karakter 1000

Mustafa Y Mustafa Y

sn.yıldırım, izmirden aday olmayacaktır.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 28.02.2013 11:15
haklı haklı

BUYUKSUN BASKAN YENİ İZMİR SENİNLE GURUR DUYACAK !!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 28.02.2013 09:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.