• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

ilaçla dolara darbe

Yerli ilaçla dolara darbe

04.09.2018, 23:17

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın "bir an önce kurun, hızla üretime geçin" talimatı verdiği "yerli plazmadan kan ürünü üretilmesinde' sona gelindi.
Türk Kızılayı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Sağlık Bakanlığı'nca yürütülen 'Plazma Fraksinasyonu Projesi' kapsamında Silivri'de 150 dönüm arazi üzerine tasarlanan fabrikanın kurulumu büyük oranda tamamlandı.

DÜNYANIN EN İYİSİ

Kandaki plazmadan üretilen ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ürünler özellikle kanser hastalarının tedavisinde kullanılan kan ilaçlarındaki dışa bağımlılığı bitirecek. Türkiye hem yerli ilaçlarını üretecek hem de birçok ülkeye stratejik ilaçları ihraç edecek. Bu alanda yüzlerce lira maliyetle ithal edilen ilaçlar yerli ve milli üretimle ekonomiye can suyu, vatandaşa şifa olacak. Onlarca hastalığın tedavisinde kullanılacak ilaçların yılbaşına kadar üretimine geçilmesi planlanıyor. Yerli ilaçları üretecek olan fabrika, dünya standardında modern laboratuvar ve ekipmanlarla donatılıyor.

İTHALATI BİTİRECEK

Kapasitesi ve teknolojisiyle dünyanın sayılı tesisleri arasında olacak fabrika ile Türkiye, dünya genelinde kendi plazmasını işleyerek sunan az sayıdaki ülkelerden biri olacak. İlgili firma, projenin ilk etabında Kızılay'dan plazmaları teslim alıp yurtdışında karantina, deneme üretimi, kalite ve benzeri süreçlerden geçirecek. Birçok açıdan Türkiye'nin bağımlılıklarına son verip, hem vatandaşı hem de devleti memnun edecek olan proje, ABD tarafından yönetilen kur saldırısına da kalkan olacak. Özellikle ithal edilen kanser ilaçlarında yerlileşmeyi sağlayacak olan üretimle dolar hegemonyası da kırılacak. Milyarlarca lira harcanarak yurt dışından getirilen ilaçlar artık Türkiye'de üretilecek. 4 ana plazmada ürünü yerli ve milli sermayeyle üretecek olan Türkiye, kan fraksiyonasyonu ile yıllık 2 milyar TL karşılığı dövizin de ülkede kalmasını sağlayacak. Kanser hastalarının iyileştirilmesinde önemli bir yüzdeye sahip bu ilaçları üreterek, yüzlerce dolarlık bütçeyi ülke içerisinde tutacak. İlaç noktasında ithalata bağımlı olmaktan çıkacak, her yıl ekonomiye ciddi bir girdi sağlayacak.

TÜLAY CANBOLAT

Yerli ilaçla dolara darbe haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN