• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Her kesime sosyal katkı paketi hazır

Her kesime sosyal katkı paketi hazır

09.11.2018, 00:00

Ekonomi yönetimi doğum yapan annelerden öğrencilere, ödeme sıkıntısı yaşayan işverenden düğün yapacak çiftlere kadar toplumun tüm kesimlerine yönelik bir dizi müjde verdi.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Çoklu Doğum Yardım Programı ile ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapacağız" dedi.

ÖĞRENCİYE NAKİT DESTEĞİ

Böylece destek miktarı 2 yılda 3 bin 900 lirayı bulacak.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bakanlığının 2019 yılı bütçesinin sunumunda konuşan Selçuk, iki yeni sosyal yardım programı başlatacaklarını bildirdi. Selçuk, şunları kaydetti:

"Bunlardan ilki Çoklu Doğum Yardım Programımız. Bu program ile ikiz, üçüz gibi çoklu doğumla karşılaşan ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik 0-2 yaş aralığında çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapacağız. İkinci yardım programımız ise ağır kronik hastalıklarla mücadele eden ihtiyaç sahibi ailelerimize yönelik olup, bu yardım programı kapsamında ağır kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların bulunduğu hanelerin elektrik bedellerinin 200 liraya kadar olan kısmına yönelik destekte bulunacağız."

150 liralık yardımın aşıların süresi içinde yaptırılması kaydıyla yapılacağı öğrenildi. Başarıyla uyguladıkları Şartlı Eğitim Yardımını geliştirmeye devam edeceklerini belirten Selçuk, "Bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavlarda, illerinde ilk 10'a giren veya Türkiye genelinde ilk 20 bine giren Şartlı Eğitim Yardımı faydalanıcısı çocuklarımıza aylık 500 lira, üniversiteye giriş sınavında ilk bine girme başarısı gösteren Şartlı Eğitim Yardımı faydalanıcısı evlatlarımıza ise bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira nakdi destek sağlayacağız." diye konuştu.

1 MİLYON 250 BİN GENCE İŞ

İşverene prim teşvikiyle 1 milyon 250 bin gence özel sektörde iş kapısı açılması sağlanacak.
Aynı şekilde evlenen 22 bin gence 66 milyonluk çeyiz, yarım gün çalışan kadına 35.5 milyon lira destek sağlanacak.

Her kesime sosyal katkı paketi hazır haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN