• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Şirket genç girişimciden sermaye ’tan

Şirket genç girişimciden sermaye TÜBİTAK’tan
Giriş Tarihi: 10.9.2019

Geçtiğimiz yıl bin 833 girişimciye iş planı modeli hazırlamada katkıda bulunan bu yıl da 146 proje sahibine sermaye desteği verecek

TÜBİTAK, genç girişimciye Teknogirişim Sermayesi Desteği (BİGG) veriyor. Genç girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürmeleri için verilen destek için örgün eğitim veren üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenci, yüksek lisans veya doktora öğrencisi ya da lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini ön başvuru tarihinden en çok 10 yıl önce almış kişiler başvurabiliyor. BİGG programı kapsamında 2018 yılında 4 bin 594 teknoloji tabanlı iş fikri başvurusu yapılırken bin 833 girişimciye iş planı/modeli hazırlama desteği verildi.

TEKNOLOJİ ODAKLI

Teknogirişim Sermayesi Desteği için belirlenen bütçe kapsamında azami 300 girişimciye sermaye desteği vermeyi planlayan TÜBİTAK, halen iş fikri başvurularını kabul ederken sözkonusu program kapsamında halihazırda 146 girişimcinin desteklenmesine karar verdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK'in Teknogirişim Sermayesi Desteği'ne (BİGG) ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

MEZUNIYET SONRASI

Teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerinin istihdam ve katma değeri yüksek girişimlere dönüşmesi için genç girişimcilere destek veren TÜBİTAK'ın sözkonusu destek programına katılabilmek içinse örgün öğrenim veren üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumda olmak, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmak ya da lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini ön başvuru tarihinden en çok 10 yıl önce almış olmak gerekiyor. Bakan Varank, BİGG programı kapsamında 2018 yılında 4 bin 594 teknoloji tabanlı iş fikri başvurusu yapıldığını, bunların değerlendirilmesi sonucunda ise bin 833 girişimciye iş planı/ modeli hazırlama desteği verildiğini bildirdi

300 GİRİŞİMCİ ALACAK

Varank, Teknogirişim Sermayesi Desteği almaya hak kazanan girişimci sayısını 146 olarak açıklarken destek almaya hak kazanan girişimcilerin, sermaye şirketi kurmaları gerektiğini, destek tutarının ise TÜBİTAK ile girişimcinin kurduğu şirket arasında proje sözleşmesinin imzalanmasından sonra kurulan şirkete aktarılacağını kaydetti. Bakan Varank'ın verdiği bilgilere göre projelerin yüzde 37'sini iletişim ve sayısal dönüşüm, yüzde 22'sini sağlık ve iyi yaşam, yüzde 17'sini akıllı üretim sistemleri, yüzde 12'sini sürdürülebilir tarım ve beslenme, yüzde 7'sini enerji ve temiz teknolojiler, yüzde 5'ini ise akıllı ulaşım tematik alanları oluşturdu. Girişimcilerin yüzde 25'ini doktora, yüzde 27'sini yüksek lisans, yüzde 48'ini ise lisans sahipleri oluşturdu. Bakan Varank'ın verdiği bilgiye göre, TÜBİTAK, belirlenen bütçe kapsamında azami 300 girişimciye sermaye desteği vermeyi planlıyor. Varank, TÜBİTAK'ın, halen iş fikri başvurularını kabul ettiğini bildirdi.

Şirket genç girişimciden sermaye TÜBİTAK’tan haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN