• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

PAÜ’lü gençler Ege’nin gururu oldu

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen yarışmada birincilik, ‘Hiera 3000’ isimli roketin oldu. Roketi üreten Pamukkale Üniversitesi öğrencileri, bölgeye büyük gurur yaşattı

PAÜ’lü gençler Ege’nin gururu oldu

23.9.2019

Pamukkale Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Hazar Takımı'nın yaptığı Hiera 3000 isimli roket, TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ndeki yüksek irtifa kategorisindeki yarışmada birinci oldu. Üç bin metre yükseğe çıkan roketle birincilik kazanan öğrencilere ödüllerini Başkan Recep Tayyip Erdoğan verdi.


BARIŞ VURGUSU
Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi ve Hazar Takım Kaptanı Mehmet Serhat Duras, "Yarışmaya 'Yüksek İrtifa Roket Alanı'nda katıldık. Aralık ayından Nisan ayına kadar teorik çalışmalar gerçekleştirdik. Son 3 ayda ise uygulamalı olarak çalışmalarımızı sürdürdük" dedi. 'Hazar' kelimesinin anlamı 'barış' olduğu için takıma bu ismi verdiklerini kaydeden Duras, "Roketimizin adı ise Hiera 3000. Pamukkale'deki antik kent Hierapolis'ten ismi geliyor" dedi.


YAZILIM GÜNCELLENECEK
Başvuran 570 takımın ilk elemede 79'a, ikinci elemede 36 takıma düşürüldüğünü belirten Duras, "Biz bu 36 ekip arasında 18. ekip olarak uçuşa hak kazandık. Roketi fırlatmayı tam zamanında yaptık ve gövde sağlam olarak yere iniş yaptığı için birinciliği elde ettik. Bundan sonraki hedefimiz roketteki yazılımı güncelleyip geliştirmek" diye konuştu. Pamukkale Üniversite Mühendislik Fakültesi Dekanı Profesör Dr. Yahya Tülek de "Üniversitemizin ve kentimizin ismini tüm Türkiye'ye duyuran bu proje aynı zamanda gençlere fırsat verildiğinde neler yapabileceklerini gösteren en güzel örnektir" dedi.

HASAN DURNA

PAÜ’lü gençler Ege’nin gururu oldu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.