• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ünlü mimarın miras davası

08.07.2010, 20:37

2006 yılında vefat eden Hotan'nın ilk eşinden olan oğlu, Hotan'ın ikinci eşi Bihter Firuzan Hotan ile çocuklarına miras davası açtı

İzmir'de 2006 yılında vefat eden ve Atatürk Stadı, Vakıflar Binası, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Lokali, Kültürpark Fuar Alanı'ndaki Pakistan Pavyonu gibi simge yapıların mimarı İsmail Harbi Hotan'nın ilk eşinden olan oğlu, Hotan'ın ikinci eşi Bihter Firuzan Hotan ile çocuklarına miras davası açtı.
Dava sürecinde vefat eden eşi Erol Hidayet Hotan adına davayı sürdüren Emine Hotan, kayınpederinin üzerinde hiç bir mal varlığı bulunmadığını, tüm mal varlığının eşinin üzerine yapıldığını öne sürerken, Bihter Firuzan Hotan'ın avukatı ise müvekkilinin İzmir'in tanınmış aileleri Uşakizade ve Evliyazade
ailelerinin ferdi olduğunu ve 3.5 milyon lirayı bulan servetinin eşinden değil, ailesinden kaldığını öne sürdü.

"GÖRÜŞMEDİLER"
smail Harbi Hotan, 1935 yılında İstanbul'da Güzel Sanatlar Akademisinde mimarlık eğitimi görürken Fahriye Melahat Onguner ile evlendi. Bu beraberlikten Erol Hidayet ismini verdikleri çocukları olan çift, 5 yıl evli kaldıktan sonra ayrıldı. Hotan, daha sonra Bihter Firuzan Hotan ile dünya evine girdi. Eski eşi ve oğluyla bir daha görüşmeyen Hotan'ın ikinci evliliğinden ise 2 çocuğu oldu. İzmir'in birçok simge yapısının mimarlığını üstlenen, "Mimari Perspektif ve Gölge" isimli kitabı bulunan Hotan, 17 Aralık 2006 tarihinde 90 yaşındayken vefat etti. İsmail Harbi Hotan'ın ilk evliliğinden olan oğlu Erol Hidayet Hotan, mirasından pay almak için 2008 yılında dava açtı. Dava sürerken 2009 yılının Ocak ayında vefat etti. Erol Hidayet Hotan'ın eşi Emine Hotan, eşinin açtığı davayı sürdürmeye kararlı olduğunu bildirdi.

"İÇGÜVEYİSİYDİ"
Halen Narlıdere Huzur ve Bakımevi'nde ikamet eden Bihter Firuzan Hotan'ın avukatı Dinnur Başkalfa ise mahkemeye verdikleri dilekçede, davanın reddini talep ederken, şu ifadelere yer verdi:
"Müvekkilimizin annesi Hayrunisa Zeren hanım Atatürk'ün eşi Latife Hanımla kardeş çocuğudur. Babası Cemil Ayata ise Temyiz Mahkemesi üyesiydi. Müvekkilimiz 2.5 yaşında Paris'e gönderilmiş ve 7 yaşına kadar orada kalmış, çok iyi Fransızca bilen bir şahıstır. Dedesi de İzmir'in tanınmış ailelerinden Evliyazadelerden İzzet Evliyazade'dir. Bihter Hanım, Merkez Bankası'nda da çalışmıştır. Annesi tüm mal varlığını, mücevheratını, taşınmazını ve tahvillerini tek kızı olan müvekkile vermiştir. İsmail Harbi Hotan, Güzel Sanatlar Akademisi'nde eğitimine devam ederken Bihter hanımla evlenmiş, iç güveyi olarak müvekkil ve annesinin evinde oturmaya başlamıştır. Hotan sadece üniversitede hocalık yapan, sayısız esere imza atan ama aldığı maaşla yetinen saygın bir kimseydi. Hiçbir zaman ekonomik yönden kuvvetli olamamıştı. Taşınmazı yoktu veya taşınmaz satın alacak gücü bulunmamaktaydı."

Ünlü mimarın miras davası haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN