• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

SESSİZ KATLİAM!

23.02.2011, 00:00


Zehirlenip insafsızca ölüme terkedilen köpeklerin cansız bedenlerine deniz kıyısında ya da ağaçlık alanlarda rastlanırken savcılığa suç duyurusu yapıldı


OSMAN AKÇA (MUĞLA)

Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinde 19 Şubat 2011 Cumartesi günü 24 köpek 'metomil' adlı tarım ilacıyla toplu olarak zehirlendi. Zehir yüzünden ölen köpeklerden 19'unun cesedi bulundu, 5 köpek tedavi edilerek son anda kurtarıldı. Hayvan severler ve belde sakinleri zehirleme sonucu ölen ve yaşam mücadelesi veren köpekler dışında kuşların ve kedilerin de zehirden zarar gördüğünü öne sürdü. Katliam sonrası vatandaşlar ölü köpekleri Obruk Alan mevkiinde açtıkları toplu çukurlara gömdü.

OTOPSİ YAPILDI

Katliama tanık olanlar kuşkulandıkları kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Bazı kişilerin ifadesine başvuruldu. Ölen köpeklerden birine otopsi yaptırıldı.
Seferihisar'dan sonra Türkiye'de dört sakin şehir (Cittaslow) adayı arasına giren Akyaka'da geçen yıllarda da sıkça gündeme gelen sokak hayvanlarına yönelik zehirleme olayları, evcil hayvan sahiplerini ve vatandaşları tedirgin etti.

VATANDAŞ ÜZGÜN
Evinde veya bahçede evcil hayvan besleyenler, hayvanlarını sokağa çıkarmaya çekindiklerini belirtti. Katliamın sorumlusunun kendi evcil hayvanlarına da zarar vermesinden endişe duyduklarını anlatan belde sakinleri, olayı "toplu bir hayvan katliamı" diye niteledi. Zehirlemeden sadece sokak köpeklerinin değil, diğer hayvanların da zarar gördüğünü belirten hayvan severler, "Evcil hayvanlarımızı sokağa çıkarmaya korkuyoruz. Ayrıca çocuklar için çok uygun bir doğa ortamına sahip olan beldemizin sokakları zehir dolu. Çocuklarımızın da sağlığından endişe ediyoruz" diyerek yaşanan olaya tepki gösterdi.
Akyaka'da yaşayan Melek Tunçelli, bahçesindeki cins köpeğinin zehirlenerek öldürüldüğünü söyledi. Tunçelli, "Bu hayvanların kimseye zararı yok. Hepsi aşılı ve küpeli. Ayrıca Pembe isimli Mix cinsi köpeğim evimin bahçesine girilerek zehirlendi. Veterinere götürmemize rağmen kurtarılamadı. Bu yaşanan ilk olay değil. Gerekli birimlere şikayetlerimizi ilettik. Sorumluların cezalandırılmasını istiyorum" dedi.

TARIM İLACI VERİLDİ

Gökova beldesinde özel veteriner kliniğinde zehirlenen köpeklerin bakımını üstlenen Veteriner hekim Göksel Bayramlı, bölgede toplu zehirlenme olaylarının son zamanlarda sıkça yaşandığını söyledi. Bayramlı şöyle konuştu: "Toplu zehirlenme vakalarının ardından hayvanlar üzerinde yaptığımız otopside, halk arasında Lanet 90 ismiyle bilinen Metomil adlı tarım ilacına rastladık. Bu ilacı ziraat mühendisi reçeteye yazmadığı sürece satışı yasak. En son 3 köpek zehirlenme vakasıyla getirildi, ikisi öldü. Tarım ilacı çok güçlü bir etki oluşturduğu için toplu zehirlenmelerde vakaların önemli bir kısmını kaybediyoruz."

Belediyenin önlemi yetmiyor
Akyaka Belediyesi'nde zabıta memuru olarak görev yapan Nilgün Eroğlu, "Bakım evi ve rehabilitasyon merkezi yapmak için ilgili kurumlarla yazışmalarımızı tamamladık. Beldemizde sokak hayvanları sürekli artıyor. Nasılsa burada bakılıyor düşüncesiyle hayvanlarını buraya terkedenler var. Önüne geçemiyoruz. Çevre köy muhtarlarına kısırlaştırma ve halkı bilgilendirmek için yazılar gönderdik, cevap alamadık. Son olarak pazar günü 19 köpek öldü, bulabildiğimiz 5'i kurtarılabildi. Jandarma ve Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduk. Görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda olayla ilgili bir kişinin ifadesine başvuruldu. Ancak zehirlenme olaylarıyla ilgili extra bir önlem almamız mümkün görünmüyor" dedi.

HER YIL YAŞANIYOR
Akyaka'nın hayvan dostu bir belde olduğunu belirten hayvan severler, sokak hayvanlarının kimseye zarar vermediğini ifade ederek şunları söyledi:
"Akyaka, Muğla bölgesinde sokak hayvanlarının tüm sağlık kontrollerinin, aşılarının yapıldığı, sokak hayvanlarının evcilleştirildiği ve sahiplendirilmeye çalışıldığı bir belde olarak bilinmekte. İnsanlara hiçbir koşulda zarar vermeyen bu evcil sokak köpekleri Akyaka sakinleri ile bütünleşmiş durumda. Ancak her yıl birkaç defa sistemli olarak gerçekleştirilen zehirlenmeler ile Akyakalılar her gün birlikte oldukları ve bir doğal yaşam alanını paylaştıkları dostlarını kaybediyorlar. Sorumluların bir an önce bulunup cezalandırılmasını istiyoruz."SESSİZ KATLİAM! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.