• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Şehitlerimiz toprağa veriliyor

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasının 3. gününde kömür ocağından cesetleri çıkarılan 283 işçiden kimlikleri tespit edilenler toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderildi

Şehitlerimiz toprağa veriliyor

16.05.2014, 00:00 Güncelleme Tarihi: 16.05.2014,11:45

ALİ FİLİZKAN / RIDVAN KÖRPE (SOMA)

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybeden 283 işçiden kimlikleri tespit edilerek otopsi raporları çıkarılanlar toprağa veriliyor. Acının başkentine dönen Soma'da dün yine hüzün ve gözyaşı hakimdi. Ölen madencilerden Balıkesir'e gönderilenlerin cenazeleri, Balıkesir'in Savaştepe ilçesinde, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in kıldırdığı cenaze namazlarından sonra toprağa verildi. Faciada babası Sedat Toprak'ı kaybeden 2 yaşındaki Hira Nur, babasını son yolculuğuna öpücüklerle uğurladı. Bazen babasının tabutunu okşayan, bazen tabutun üzerindeki babasının resmini öpen minik Hira Nur herkesi ağlattı.

Madenciler mezarlığı
Hayatını kaybeden madenciler Soma Belediyesi tarafından hazırlanan "Madenci şehitliği"ne defnedilmeye başlandı. "Birlikte çalıştılar, birlikte uyuyacaklar" sloganıyla hazırlanan 122 mezara patlamada vefat eden madenciler defnedilmeye başlandı. Şuana kadar 122 mezarın açıldığı öğrenildi. Mezarlık etrafından Kızılay ve ülkenin dört bir yanından gelen yardım kuruluşları çadırlar kurdu. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun talimatıyla mezar bölgesinde de yaklaşık 20 ambulans hazır bekletildi. Sabah saatlerinde başlayan defin işlemlerinde yer altına birlikte çalışan madenciler yan yana gömüldü. Soma Belediyesi de mezarlıkta Kur'an-ı Kerim okutuyor.

Vardiya değiştirdi öldü
Madenci şehitliğinde defnedilen 26 yaşındaki Uğur Çolak'ın ailesi defin işlemleri sırasında yürek burktu. Kozluören köyünden evli ve 2 çocuk babası Çolak'ın olay günü bir arkadaşıyla vardiya değiştirdiği ortaya çıktı. Defin sırasında taziyeleri kabul eden Baba İsmail Çolak ve anne Hanife Çolak, torunlarının hasta olması sebebiyle oğlu İsmail'in gündüz vardiyasına geçtiğini ve patlama sırasında madende can verdiğini anlattı.

Hayat kurtardı,hayatını kaybetti

Dokuz Eylül Üniversitesi mezunu Erzincanlı maden mühendisi Koray Karadağ'ın (34) başta bankacı olan eşi Seda Karadağ olmak üzere tüm ailesi perişan oldu. Emniyet sorumlusu olan genç mühendisin olayın ardından madenin içinden müdürlerine telefon açarak "1. kademede durum normal" dedikten sonra bazı işçileri dışarı çıkardığı ve içeri geri döndüğü öğrenildi. Bir işçi, Ada isimli 2 yaşında bir kız çocuğu olan mühendisle ilgili olarak, "Dünya iyisi bir insandı. Herkese yardım ederdi" dedi.

Baba oğul yan yana
Ordu'dan Soma'ya gelen binlerce işçiden Hüseyin Avkaş (46) ve oğlu Ferhat Avkaş da(19) hayatını kaybetti. Askeri muayenesini yaptıran Ferhat, madende şehit düştü. Aynı maden ocağında çalışan ağabeyi Fatih ise bir gün önce izin aldığı için kurtuldu. Ancak Fatih babası ve kardeşini kendi elleriyle toprağa vermenin acısını yaşadı. Hüseyin Avkaş ve Ferhat Avkaş'ın hemşehrisi olan Sadettin Yılmaz da şehit oldu. 3 işçi, Ordu'dan gelen bir kalabalık tarafından yan yana gömüldü.

"Kara toprak yakışmıyor kuzuma"
Madende şehit olan 26 yaşındaki Uğur Çolak'ın annesi Gülsüm Çolak'ın mezar başındaki feryatları yürekleri dağladı. Acılı anne, İsmail Ayaz (2) ve Ulaş Bereket (3 aylık) isimli iki çocuk babası olan oğlunun ardından, "Hak etmiyordu benim kuzum. Kara toprak mı yakışırdı sana ve arkadaşlarına.


Şehitlerimiz toprağa veriliyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA