• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İlk hedef Tel Abyad ve Resulayn

Fırat’ın doğusu için hazırlıklar ve sınıra sevkiyat sürerken, Afrin’den çok daha büyük olan bölgede hakimiyetin nasıl sağlanacağı merak konusu. TSK’nın, Suriye’de bir güvenlik alanı oluşturmak istediğini söyleyen Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ, “Harekatta ilk derinlik hedefi 40 kilometre ve ilk hedef ise Tel Abyad ve Resulayn” dedi

İlk hedef Tel Abyad ve Resulayn

16.12.2018

FATİH ŞENDİL

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Fırat'ın doğusuna yönelik operasyonun birkaç gün içinde başlayacağını duyurmasının ardından Suriye sınırında başlayan hareketlilik sürüyor.
Gelişmeleri Yeni Asır'a değerlendiren Terör ve Güvenlik Uzmanı, Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, Fırat'ın doğusundaki sınır hattının, Afrin'e göre 3-4 kat daha geniş olmasının, yeni harekatta noktasal operasyon ihtimalini güçlü tuttuğunu söyledi. Başbuğ, "TSK birlikleri, daha önceden belirlenen stratejik yerleri elinde tutarak, Suriye topraklarında bir güvenlik alanı oluşturmayı planlıyor. Harekatta ilk derinlik hedefi 40 kilometre ve ilk hedef kritik öneme sahip Tel Abyad ve Resulayn olacak gibi görünüyor" diye konuştu.

27 KASIM'DA HAZIRLANDI

Sözarekatın 27 Kasım'daki Milli Güvenlik Kurulu toplantısında değerlendirildiğini ifade eden Başbuğ, toplantıda bölgedeki YPG mevzileri, ABD noktaları ve harekat tarzının en ince ayrıntısına kadar konuşulduğunu dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Ankara'ya gelen ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'e son uyarıların da bizzat Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından yapıldığını ifade eden Başbuğ, "Akar, Jeffrey'e, Türkiye'nin güneyinde bir terör koridoruna müsaade edilmeyeceğini vurguladı. Diplomatik çözüm olmayınca Türkiye, operasyon için düğmeye bastı. O yüzden Türkiye, ABD'nin bir şey söylemeye çalışmasına izin vermez. Bu da Afrin'e yapılan Zeytin Dalı Harekatı'nda olduğu gibi bir kararlılık harekatıdır. Sonuna kadar gideriz" dedi.

İlk olarak Fırat'ın doğusunda Tel Abyad'dan Resulayn'a kadar uzanan hatta bir askeri harekat gerçekleştirilmesini beklediğini belirten Başbuğ, şöyle konuştu:

"Hem nokta harekatlar gerçekleştirilebilir, hem de kapsamlı şekilde bu bölgeden terör örgütü temizlenebilir. Hava unsurları çok aktif kullanılacak. Bölgede ABD unsurları var. Bu açıdan Türkiye, iki NATO ülkesinin karşı karşıya gelmesini istemiyor. ABD ve Türkiye arasında gerginlik artabilir. Ancak iki ordu doğrudan karşı karşıya gelmez."

NOKTA OPERASYONLAR

Fırat'ın doğusunda Türkiye'ye tehdit oluşturacak terör sopasının kırılacağının tüm dünyaya ilan edildiğini kaydeden Başbuğ, "Türkiye'yi İdlib'de oyalamayı düşünüyorlardı, Soçi Zirvesi stratejik bir hamle oldu. Türkiye, dikkatini Fırat'ın doğusuna kaydırdı. MİT ve askeri istihbarat tarafından 5-6 ay önceden bu yana kritik noktalar üzerinde çalışıldı. Bu operasyonda özellikle, hedeflerin Türkiye sınırına yakın olması, yeri geldiğinde Türkiye sınırı içinden, uzun menzilli topçu sistemlerinin aktif kullanılacağını gösteriyor. Türkiye'de kaldırılan bir insansız hava aracı ya da istihbaratla tespit edilen hedefler, sınırın öbür tarafına bile geçmeden topçu atışlarıyla vurulabilecek mesafede. Ama bu, sınırın öteki tarafına geçmeden bir operasyon başlatılacak demek değil" dedi.

ABD DÜNYAYA ANLATAMAZ

Bu harekatla ilgili Türkiye'nin göze alacağı hususlar ile, ABD'nin göze alacağı hususların eşit olmadığını söyleyen Başbuğ, "Fırat'ın doğusu Türkiye için bir beka sorunu iken, ABD için yer küre üzerindeki problemlerden sadece biri. ABD, NATO müttefikine karşı terör örgütleriyle iş tutmanın bedelini, dünyaya anlatamaz" diye konuştu.

ÖNCE ÖSO SONRA TSK GİRER

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna 2 aydır Özgür Suriye Ordusu birliklerini aktardığını ifade eden Başbuğ, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla kara harekatında, yine Afrin'de olduğu gibi ilk ÖSO birlikleri olacak. ÖSO birliklerinin, terör örgütünden o bölgeyi temizlemeleri meşru anlamda önemli. Özel Kuvvetler ve zırhlı birlikler harekatı ağırlıklı olmak üzere tespit edilen bölgelere yönelik arkadan TSK'nın kara unsurlarının gireceğini düşünüyorum."

3. HEDEF KOBANİ

Harekatt a kritik noktaların Tel Abyad ve Resul Ayn olduğunu kaydeden Başbuğ, "Afrin Harekatı, doğu ve batı kantonlarının birleşmesine vurulmuş en büyük neşterdi. Ben Fırat'ın doğusundaki süreçte 600 kilometrelik hattan bir kara ordusunun gireceğini düşünmüyorum. Daha çok noktasal operasyonlar olacak. TSK, Tel Abyad ve Resul Ayn'dan sonra Kobani'ye girecektir" dedi. Başbuğ, TSK birliklerinin emniyetli şekilde harekata devam edebilmesi ve Türkiye'ye yönelik terör ihracının önüne geçilmesi için açılacak olan kuşağın en az 50 kilometre derinlikte olması gerektiğinin de altını çizdi.

İlk hedef Tel Abyad ve Resulayn haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.