• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Terörist muamelesi

askerleri, bir etkinliğe katılmak için sınırındaki Nazareth bölgesine gelen Türk iş adamlarına zulüm etti. Otele baskın yapan askerler, Türk baba-oğulu 7 saat sorguya çekti. serbest bırakılırken, babası ise hala keyfi bir şekilde gözaltında tutuluyor

Terörist muamelesi
Giriş Tarihi: 24.4.2019

FATİH ŞENDİL

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türkiye- Filistin İş Konseyi üyeleri, toplantı için Filistin-İsrail sınırındaki Nazareth bölgesine gitti. 5 yıldızlı Nazareth Ramada Otel'de kalan işadamları, Doğu Kudüs'te ikili görüşmelerde bulundu.
Heyetten bazıları Türkiye'ye dönerken, Konsey Başkanı ve aynı zamanda Arap- Türk İşadamları Derneği Başkanı da olan İstanbullu işadamı Cemalettin Kerim ve oğlu Muhammed Kerim ile Koordinatör Muhammed Asah bu ülkede kalıp görüşmelere devam etmek istedi.

YÜZLERİ MASKELİ

Otele saat 01.00 sıralarında gelen maskeli ve ağır silahlı İsrail askerleri, terörist muamelesi yaptıkları Türk işadamlarını gözaltına aldı. Cemalettin Kerim ve oğlu Muhammed Kerim saatlerce sorguya çekildi. İsrail askerleri 7 saatlik sorgunun ardından Muhammed Kerim'i sadece uçak bileti ve telefonunu vererek bıraktı. Resmi ziyaret için gittiği ülkede halen hiç bir bilgi verilmeden gözaltında tutulan ve yeri dahi söylenmeyen Cemaalettin Kerim'in halen gözaltında tutulduğu bildirildi.
Yaşadıkları dehşeti Yeni Asır'a anlatan Muhammed Kerim, "Televizyon ve gazete haberlerinde hep gördüğüm ve okuduğum İsrail zulmünü bizzat yaşadım. Onlarca İsrail askerinin Filistinli 14 yaşındaki bir çocuğu gözaltına aldıklarında çekilen o meşhur fotoğrafın benzerini yaşadık.
Babamı ve beni yüzleri maskeli 30'dan fazla İsrail askeri gözaltına aldı. Beni lobiden alıp 4-5 maskeli ağır silahlı asker asansörle odama çıkardı.
Odaya giderken 30 metrelik bir koridor vardı. Asansörden indikten sonra koridorda 30'dan fazla yine maskeli silahlı asker vardı. Ben odaya girdiğimde babam Cemalettin Kerim'in tepesinde 5 asker çökmüştü" dedi.

'KONUŞTURMADILAR'

Kendisini başka bir odaya alıp 7 saat sorguya çektiklerini anlatan Muhammed Kerim, "Bu süre içinde baskı yapıp art arda 'neden geldiniz, kimlerle görüştünüz, bağlantılarınız nedir' diye saçma sapan yüzlerce soru sordular. Hepsine tek tek cevap verdim. Babamla göz göze gelmeme ve konuşmama bile izin vermediler" diye konuştu.

'EŞYALARI ALAMADIK'

7 saatlik sorgulama sonrası kendisini bıraktıklarını ifade eden Muhammed Kerim, "Babamı sorduğumda cevap bile vermediler. Benim sadece Türkiye'ye dönüş uçak biletimi ve havalimanına gidecek taksi paramla pasaportumu verdiler. Valizimi, eşyalarımı ve paramı bile vermediler" ifadeleriyle yaşadığı dehşeti anlattı. Türk Büyükelçiliği eşliğinde Türkiye'ye dönmesi sağlanan Muhammed Kerim, babasının bugün mahkemeye çıkacağını öğrendiğini ve suçlamayla ilgili hiçbir bilgi verilmediğini söyledi.

'HESABI SORULMALI'

DEİK/Türkiye-Filistin Konseyi ile İsrail ve Filistin bölgesine giden İzmirli işadamı Mert Aydoğdu da dönme kararı ile gözaltına alınmaktan son anda kurtulduğunu söyledi. Kimyevi madde ihracatı yapan Aydoğdu, "Muhammed Kerim'in mesajı ile otele baskın yapıldığını öğrendik. Bu işin peşi bırakılmamalı ve bu rezaletin hesabı mutlaka sorulmalı" dedi.

Terörist muamelesi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA