• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Efeler’de sağlık işlerine sağlıksız atama

Efeler’de sağlık işlerine sağlıksız atama
Giriş Tarihi: 11.8.2019

Başkanı Mehmet , kardeşi ’ı belediyenin sağlık işleri müdürü yaptı. Gelen tepkiler üzerine sağlıksız atamayı savunan ’li Başkan, “Kardeşime kıyak yapmadım. Liyakatlı davrandığımı düşünüyorum” dedi

CHP'Lİ BELEDİYELERDE EŞ, DOST, AKRABA SKANDALLARI (7)/ NİDA ALADAĞ

CHP'li belediyelerdeki bir atama skandalı da Aydın'da yaşandı. Aydın'da CHP'li Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, kardeşi Eralp Atay'ı belediyeye Sağlık İşleri Müdürü olarak atadı. Büyük tepkilere neden olan atamadan sonra kendini savunan Başkan Atay, "Bu benim kardeşime kıyak yapacağım bir şey değil. Ben sokaktan alıp da şirket müdürü yapmadım. DSİ'de doktor olan bir kişiyi getirdim, sağlık müdürü yaptım" dedi.

'LİYAKATLE ATAMA YAPTIM'

Dr. Eralp Atay'ın sayesinde kurumun 240 bin lira tasarruf ettiğini söyleyen Başkan Atay, "Benim kardeşim daha doğrusu şu anda Sağlık İşleri Müdürü olan arkadaşımız Dr. Eralp Atay, Efeler Belediyesi'nde iş sağlığı ve güvenliği birimi oluşturmuştur. Belediyenin dışarıdan hizmet satın almasıyla ilgili olarak harcanan 280 bin lira paradan 240 bin lira tasarruf edilmesine katkı yapmıştır. Müdürlük görevinin yanı sıra kurum hekimliği de yapmaktadır. Görev yaptığı tüm meslek yaşamı boyunca hakkında hiçbir adli ve idari soruşturma açılmamıştır. Şimdi ben hepinize sormak istiyorum. Benim kardeşimin kariyeri budur. Ben liyakatle atama yaptığımı düşünüyorum. Eğer böyle düşünmeyen bir arkadaşımız varsa gereğini yapmaya hazırım" diye konuştu.

'LİYAKATE BAKMIYORLAR'

Efeler Belediyesi'nde yapılan atamaya tepki gösteren AK Parti Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı, "CHP'li belediyelerin müdürlükler veya danışmanlıklarına yetkinlik, ehliyet, liyakat yerine kardeş, çocuk ve hısımlık ilişkilerine bakarak görevlendirme yapmaları tüm kamuoyunu üzmektedir. Toplumda yaşayan herkese eşit şans verilmeli ve nefsi davranılmadan objektif değerlendirmelerle yetki ve görevlendirmeler yapılmalıdır" şeklinde konuştu.

SÖZLER FARKLI EYLEM FARKLI

Başkan Atay'ın kardeşini müdür yapmasına bir tepki de MHP'den geldi. MHP Aydın İl Başkanı Burak Pehlivan, atamayla ilgili sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. CHP'nin yerel yönetimlerde akraba atamalarını önleyecek kanun teklifi üzerinden Atay'ı eleştiren Pehlivan, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in akraba atamalarıyla ilgili ifadelerini hatırlattı. Özel, "Son dönemde liyakat dışı atamalarda ciddi bir artış olduğu görülmektedir. Kamu alanlarının nepotizmden arındırılması gerektiği açıktır. Yerel yönetimlerde akraba atamalarını önleyecek kanun teklifimizi TBMM Başkanlığına sunduk" ifadelerini paylaşan Pehlivan, "Söylem farklı, eylem farklı. Özel'in açıklamaları, kardeşini Efeler Belediyesi Sağlık işleri Müdürü olarak atayan CHP'li Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay'ı kapsamıyor galiba" dedi.

SEYHAN'DA DAMAT TORPİLİ

Adana'nın CHP'li Seyhan İlçe Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, emekli albay olan damadı Erkan Şenyurt'u özel kalem müdürü yaptı. Haziran ayındaki meclis toplantısında alınan kararla Başkan Akay'ın damadını özel kalem müdürü olarak ataması büyük tepkilere neden oldu. Tepkilere rağmen CHP'li Başkan yaptığı görevlendirmeden geri adım atmadı.

YARIN: LÜLEBURGAZ'DA MECLİS ÜYESİNİN OĞLUNA KIYAK

Efeler’de sağlık işlerine sağlıksız atama haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN