• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

ABD yolcusuna KKTC'den ödül

Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin "Yılın girişimcisi" seçtiği Deulcom International CEO'su Baybars Altuntaş'a ödülünü Mehmet Ali Talat verdi

28.03.2010, 00:00

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Doğu Akdeniz Üniversitesi-Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) Teknoloji Kulübü üyesi öğrencilerini makamında kabul etti. Talat, kabulde, kulübün "DAÜ Girişimcilik Günleri" çerçevesinde "Yılın Girişimcisi" seçtiği Türk işadamı Baybars Altuntaş'a ödülünü de takdim etti.
Baybars Altuntaş, 2010'da Beyaz Saray'da düzenlenecek girişimcilik zirvesine ABD Başkanı Barack Obama tarafından davet edilen dünya çapındaki 150 girişimci arasında yer alıyor.

Büyük bir ihtiyaç
Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, girişimciliğin çok önemli bir ihtiyaç olduğuna işaret ederek, bu yönde çalışma yapan DAÜ ve öğrenci kulübünü tebrik etti. Talat, ABD Başkanı Obama tarafından davet edilen ayrıcalıklı kişilerden biri olan Altuntaş'ın Kıbrıs ile bağları ve amaçlarının önemine işaret etti.
Altuntaş'ın girişimciliğin bir ihtiyaç olduğu Orta Doğu'ya dönük projelerine de değinen Talat, Orta Doğu'da barışın, ekonomik gelişmeyle getirilebileceğini söyledi. Talat, "Üretim ve iş yapanların, terörle ve diğer kötü alışkanlıklarla işi yoktur. Girişimcilerin barışa katkısı yadsınamaz" dedi.
Talat, Altuntaş'ın ilk iş yaptığı yer olarak KKTC'de ödül almasının sembolik bir anlamı olduğunu ve fırsatı yakalaması halinde bunu ABD Başkanı Obama'ya da aktaracağından emin olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Talat, ABD Yönetimi'nin Kıbrıs konusunda geniş bilgi sahibi olduğunu, ancak gerek Kıbrıs Türkü'nün uluslararası tecridi, gerekse siyasi anlamda Kıbrıs sorununun çözümü bakımından çok fazla şey yaptığını söylemenin mümkün olmadığını belirtti.
Talat, "Dünyanın bize Kıbrıslı Türklere vereceği var. Çünkü biz haklıyız. Haklı olduğumuzu da gösterdik, ispat ettik. Tarihi gerçekler bunun başka güçlü yanıdır, ancak biz son günlerde üzerimize düşeni yaptık, o yüzden haklıyız ve alacaklıyız. Bu alacağımız bir anlamda hatırlatılmış olacak" dedi.

Önerecek
Baybars Altuntaş da ödülü almasının ardından yaptığı konuşmada, Müslüman girişimcilerle Amerikalı girişimcilerin arasındaki bağın daha da güçlendirilmesi gereğine önem veren ABD Başkanı Barack Obama'nın bu amaçla Beyaz Saray'da girişimcilik üzerine bir dünya zirvesi düzenlediğini belirtti.
Obama'nın davet ettiği 150 girişimciden birisi olduğunu kaydeden Altuntaş, öğrenciyken KKTC'ye düzenlediği turda elde ettiği paranın ilk işinin sermayesi olduğunu belirtti.
Altuntaş, "KKTC çok bereketliymiş ki bu olay gün geldi başkan Obama'nın davet ettiği bir başarının altyapısını oluşturdu" dedi.
Baybars Altuntaş, ABD Başkanı Obama'ya Ortadoğu Girişimcilik Enstitüsü kurulması ve ilk şubesinin de KKTC'de açılması önerisinde bulunacağını söyledi

ABD yolcusuna KKTC'den ödül haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.