• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

413 YILLIK CAMİ ÇALIŞMALARI SONA ERİYOR

10.11.2010, 11:51 Güncelleme Tarihi: 10.11.2010, 18:04


İzmir'in en eski camilerinden Hisar Camisi'nin restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı. Çalışmaların Kurban Bayramı'na kadar bitirilmesi hedefleniyor. İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü Kenan İba, yaptığı açıklamada, İzmir'in ''kalbinin attığı'' Kemeraltı Çarşısı'ndaki caminin yapımının 1597-1598 yıllarına dayandığını, geçen zamanda bir kaç kere restore edilen camide 2009 yılı Haziran ayında restorasyon çalışmalarına başladıklarını belirtti. Aydınoğulları'ndan Özdemir oğlu Yakup Bey tarafından inşa edilen caminin kentin en önemli camilerinden olduğunu kaydeden İba, restorasyon çalışmalarında caminin içi ve dışındaki imalatların tümünün ele alındığını vurguladı.
İba, dış cephedeki sıvaları söktüklerini, kubbenin yenilendiğini, cami bitişiğindeki dükkanların yıkılarak, yapının çevresinin açıldığını anlatarak, şunları kaydetti: ''Döşemeler üst üste yapılmıştı. 1 metre kırdığımız yerler oldu. Şimdi orijinal kotunda taş döşemeyle yeniden yapılıyor. Orijinal işlemeler ve renkler ortaya çıkarılıp restore edildi. Duvardaki ve korkuluktaki boyalar söküldü, yaldız işlemeler yeniden yapıldı, avizeler yenilendi. Camiyi nemden korumak amacıyla 3 tarafına drenaj sistemi yapıldı. Bu bölgede yeraltı suyu var, o da camiye nem veriyordu. Sistem ile su, belli seviye geldiğinde tahliye ediliyor. İşlemlerde caminin orijinal dokusuna sahip çıkıldı. Zaten İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu onaylı projelerle restorasyonu yapıyoruz'' diye konuştu.
Caminin dış tarafının kazımı sırasında, karo mozaiklerin altında orijinal döşemeye ulaştıklarını ifade eden İba, ayrıca kubbedeki orijinal işlemelerin ortaya çıkarıldığını söyledi.

1592 YILINDA YAKUP BEY TARAFINDAN YAPILDI

Tarihi Kemeraltı Çarşısındaki Kızlarağası Hanı'nın hemen yanında, ondan daha da eski bir döneme ait tarihi bir yapıdır. Cami, adını Romalılar döneminde yapılan ve Moğol Hükümdarı Timur işgaliyle yıkılan hisardan almaktadır. Hisarın yıkıntıları üzerine kurulan cami, 1592 yılında Özdemiroğullarından Yakup Bey tarafından yapılmıştır.
Günümüze gelinceye kadar bir çok kez onarım çalışmasından geçen caminin en son onarımı, 10 Nisan 2003 İzmir depremi sonrası yıkılan minaresine yapıldı. Cami Kemeraltı'ndaki Şadırvanaltı ve Kestane Pazarı camilerinin de ağabeyi sayılabilecek büyüklüktedir. Orta kesiminde muhteşem hacimli kubbesini 8 fil ayağı taşımaktadır. Mihrap, minber, vaiz kürsüsü bugün dahi halen gösterişli oymacılığını korumaktadır. Cami ve han, bulundukları Hisarönü Meydanına eski bir ticaret merkezi görüntüsü vermektedir.

413 YILLIK CAMİ ÇALIŞMALARI SONA ERİYOR haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN