• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Prodi'den EXPO dersi

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin akademik yılı açılış töreninde konuşan İtalya eski Başbakanı Prodi, İzmirlilere hem destek sözü hem de tüyo verdi

Prodi'den EXPO dersi

26.09.2012, 00:00

FATİH ABACIOĞLU (HABER MERKEZİ)

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin 2012-2013 akademik yılı açılışına katılan İtalya eski Başbakanı ve Avrupa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Romano Prodi, EXPO 2020 adaylığı konusunda İzmir'e destek sözü verdi. İzmir'in de aday olduğu EXPO 2015'i rakibi Milano'ya kaptırmasında, dönemin Başbakanı olarak büyük pay sahibi olan ve İzmir'e EXPO'yu kazanma konusunda tavsiyelerde bulunan Prodi, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş'ın, "Paris'te EXPO'nun düzenleyicisi, Uluslararası Sergiler Bürosu'ndaki oylamada İzmir adına sunum yapın" önerisine olumlu yaklaştı.

'RAKİPLER KUVVETLİ'

Prodi, "Ben şahsen İzmir'e karşı büyük sempati duyuyorum. Yapmamak için bir sebebim yok. Ancak hükümette değilim, şahsıma ait konuşuyorum" dedi. Demirtaş da bu söz üzerine, "Desteklemek için hükümette olmanıza gerek yok" yanıtını verdi.
Prodi, "Ben Milano'daki deneyime göre şunu tavsiye ederim. Bütün ülkelere tek tek önem verip onlarla ilişkileri geliştirmek lazım. Görüşmelere özellikle küçük ülkelerden başladım. Okyanustaki üç küçük adanın desteği Al Gore'un desteğinden daha önemli. Benim yaşadığım tecrübe bunu söyletti. Geceler boyunca küçük küçük ülkelerle telefonda görüştüm. Doğrudan bu ilişkileri geliştirdim. O ülkelere önem verdim" dedi.
EXPO'da zafer kazanmak için üst düzey siyasetçilerin görüşmeler yapması gerektiğini kaydeden Prodi, "Bir ülke düşünün ki Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül tarafından doğrudan telefonla çağrılıyor. O ülke kendini onurlandırılmış hisseder. İkinci tavsiye edeceğim şey ise süratli davranın. Çünkü bir ülke rakip şehrin bir yükümlülüğü altına girdiyse fikrini değiştirmek çok zorlaşır. Rakipleriniz çok kuvvetli. Sao Paolo malum. Dubai'nin İzmir'in tarihi kadar geçmişi yok ama parası çok" dedi.

SİYASİ KAMPANYA
Prodi EXPO konusundaki tavsiyelerini şöyle sürdürdü: "EXPO için harcanacak enerji, uygulanacak strateji normal bir seçim kampanyası gibi. Bütün oyları temin etmek için çok çalışmak lazım ve bunu tek tek yapmalıyız. Mesela ben Milano belediye başkanı ile farklı siyasi kulvardaydım. Ancak Milano'daki belediye başkanı bana iletişim görevini veriyordu, ben de üstleniyordum. Herkese gerekli olan telefon konuşmalarını yapıyordum. Çok ağır bir çalışmaydı ama oyunun kuralı bu" dedi.
EXPO sürecinde ülke içerisindeki görüş ayrılıklarını düşünmeden başarıya odaklandığını kaydeden eski Başbakan Romano Prodi, "Paris'te üç rakiptik, iki rakip değil. Kore'nin başı çektiği oy havuzu etkiledi neticeyi. EXPO seçimleri futbol maçı gibi değil, çok karmaşık bir oyun. Fakat en önemli şey şu andan itibaren İzmir ile Ankara'nın bir takım oyunu yapması. Brezilya, San Paulo ile tam bir birliktelik içinde yürüyecek. Yaşadığım deneyimle bunu söyleyebilirim. EXPO konusunda Milano'nun başında bir sağ idari yapılanma var, ben sol hükümeti temsil ediyorum. Ancak hiçbir zaman bunu sorun etmedim. Aramızda genç bir idareci seçmiştik, benimle Milano belediye başkanı arasındaki ilişkileri sağlıyordu. Mesela diyordu ki 'başkan Moratti a, b, c ülkelerine gitti. Bu ülkelerin liderlerine telefon edebilir misiniz?' Ben de hemen arıyordum. En önemli nokta küçük ülkelere önem vermek."

DESTEK BENDEN
Prodi konuşmasının başında kendisinden önce konuşan Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş'ın EXPO konusunda yaptığı espriye cevap verdi. Konuşması sırasında EXPO'dan bahseden Demirtaş, "Sayın Prodi EXPO 2015 seçimleri sırasında bizimleydi ancak Milano'yu destekledi" dedi. Bunun üzerine Prodi sahneye çıktıktan sonra, "İzmir'in EXPO yarışında Milano'ya destek verdiğim için sizden özür diliyorum ama bir sonraki maçta size yardım edeceğim" dedi.

'AB üyeliği konusunda yavaş olmalıyız'
İzmir Ekonomi Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilen ve üniversitede ilk dersi veren eski Başbakan Prodi, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda açıklamalar yaptı. AB ve Türkiye ilişkilerine değinen Prodi, Türkiye'nin üyeliğini sürekli desteklediğini kaydederek, "Türk arkadaşlara şunu söylemek istiyorum yavaş olmalıyız çünkü bu büyük bir süreç. Adım adım gerçekleştirmeliyiz. Şu an çok hazırlıklı değiliz. Türkler bana şunu soruyor. Neden yavaş davranmalıyız? Ben çok gerçekli yaklaşıyorum. Hedefe ulaşmak için doğru adım atmak lazım. Biz nişanlı gibiyiz ve birbirimize iyi davranmalıyız ki evlilik gerçekleşsin" dedi.

Demirtaş: Ülke hedefine katkı
İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş, "Mütevelli heyet olarak 2012 yılında üniversitemizi her yönden güçlü ve kaliteli bir eğitim kurumu yapma çabamıza devam ederken, büyümeye ve yeni hedeflere doğru yöneltmeye çalışıyoruz. Lisans eğitimimize 2 yeni fakülte ilave ederken, yüksek lisans ve doktora programlarına ağırlık verme kararı aldık. Çünkü, ülkemiz küresel güç olma yolunda istikrarlı biçimde ilerliyor. Bu yolda daha iyi eğitimli işgücüne ihtiyacımız var. Biz de, ülkemiz hedefine katkı olarak lisan eğitimini tamamlamış, hatta bir süre iş yaşamına girmiş kişileri çok çeşitli konularda yüksek lisans ve doktora programları ile vasıflı hale getireceğiz" dedi.


Prodi'den EXPO dersi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.