• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Hilal aktarma istasyonu yarın ulaşıma açılıyor

İZBAN'ın, İzmir Metro ile ikinci kesişme noktası olan istasyon aracılığıyla, Konak-Şirinyer arasında yolculuk 30 dakikadan 9 dakikaya inecek

Hilal aktarma istasyonu yarın ulaşıma açılıyor

03.08.2013, 00:00

Hilal Aktarma İstasyonu, yarından itibaren hizmete sunuluyor. Cumaovası yönünden gelen İZBAN yolcularının, İzmir Metro'yu kullanarak Konak istikametine gitmesini kolaylaştıracak istasyon sayesinde Şirinyer-Konak arasındaki tren yolculuğu süresi 9 dakikaya inecek. Hilal Aktarma İstasyonu ile Cumaovası yönünden gelen yolcular Alsancak ve Halkapınar'a gitmeden Hilal'de aktarma yapabilecek. Ayrıca İzmir Fuarı, Kahramanlar, Askerlik Şubesi, Hilal Mahallesi ve Yenişehir'e de yürüyerek ulaşabilecek.
İZBAN Genel Müdürü Sabahattin Eriş, daha önce 30 dakika süren yolculuğun artık 9 dakikaya indiğini belirterek, "Hilal Aktarma İstasyonu sayesinde yolcularımız, Alsancak ve Halkapınar'a gidişteki zaman kaybını yaşamadan direkt İzmir Metrosu'na aktarma yapabilecekler" dedi. İzmir Metro Genel Müdürü ve İZBAN Genel Müdür Yardımcısı Sönmez Alev ise İzmir'deki Büyük Ulaşım Planı'na ait her gün yeni bir adım atıldığını vurgulayarak, "İzmir'de toplu ulaşımı, nefes almak kadar önemli ancak farkındalık düzeyi düşük ve kolay bir aksiyon haline getiriyoruz. Hilal Aktarma İstasyonu, bu hedefin belki de en önemli adımlarından biridir" diye konuştu.

Alsancak da devrede
Hilal Aktarma İstasyonu ile eş zamanlı olarak Alsancak İstasyonu da yeniden hizmete girecek. Hilal Aktarma İstasyonu'nun devreye girmesinin hemen adından Halkapınar'da ikinci büyük revizyon başlayacak. İlk etapta güney köprüsünün genişliği 1.80'den 7 metreye çıkarılacak. Güneydeki mevcut aktarma köprüsünün de genişliği 2.60'dan 6 metreye çıkarılıp üzeri kapalı ve 6 adet yürüyen merdivenli dev bir köprü haline getirilecek. Torbalı hattının devreye girmesiyle birlikte ise İZBAN, ilk etapta 110 kilometreye çıkacak. Hemen ardından hattın kuzey yönünde uzatılması çalışmaları için düğmeye basılacak. Hat uzunluğu Selçuk ile 145, Bergama ile birlikte 185 kilometreye kadar çıkacak. Manisa hattının da devreye girmesiyle birlikte İZBAN, tam 210 kilometrelik bir hat uzunluğuna kavuşacak.


Hilal aktarma istasyonu yarın ulaşıma açılıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA