• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Myndos kazılarının yeniden başlamasını talep ettiler

Myndos kazılarının yeniden başlamasını talep ettiler

18.08.2015, 19:11

Bodrum'un Gümüşlük Mahallesi'ndeki Myndos Antik Kenti'nde 2005 yılından beri sürdürülen bilimsel ve arkeolojik kazılara Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından son verilmesi Bodrum Kent Konseyi'nin tepkisine neden oldu. Konseyden yapılan basın açıklamasında Myndos'taki arkeolojik kazıların tekrar başlatılması gerektiği belirtildi.

Gümüşlük Mahallesi'nde 2005 yılında başlayan Myndos Antik Kenti kazılarına, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl son verilmesine Bodrum Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Kültür Mirası Grubu tepki gösterdi. Grup adına açıklama yapan Arkeolog Ayşe Temiz, "Myndos Antik Kenti M.Ö. 1200 tarihlerinde Halikarnassos Yarımadası'nda kurulmuş, 8 Leleg kentinden biridir. 2005 yılında başlatılan kazılarda, yamaç evler, Roma hamamı, tapınak ve ayazma gibi yerlerde arkeolojik sondajlar yapılmış, taşınır taşınmaz birçok eser ortaya çıkarılmış. Daha sonra Asar Adası'nda yapılan kazılarda ise, Tapınak altları, Bazilika, Dinsel Nekropol, sarnıçlar ve su yolları açığa çıkarıldı. Yapılan jeofizik araştırmalar sonucunda da toprak altında Bodrum Antik Tiyatrosu'ndan daha büyük bir tiyatronun, antik yolun, Gymnasion'un ve Poseidon tapınağının yerleri ve Mausolos tarafından yaptırılan surların giriş kapısı olarak inşa edilen iki geniş silindirik yapının temellerinin yerleri tespit edilmiştir. Kazıların yapılması için, kazı izni beklenirken, ekibe iptal bilgisi verildi. Türk ve Dünya arkeolojisine çok önemli katkıları olduğunu göz önünde tutarak Myndos'taki arkeolojik kazıların tekrar başlatılmasını talep ediyoruz" dedi.

Myndos kazılarının yeniden başlamasını talep ettiler haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN