• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Körfezde 4 düşman batığı var

Körfezde 4 düşman batığı var

23.09.2015, 22:28

İzmir'e yönelik araştırmalarıyla tanınan Türk Dünyası İnsan Hakları Derneği Başkanı Celal Öcal, ses getirecek bir iddia ortaya attı. Öcal, 1. Dünya Savaşı'nın başladığı ilk günlerde İzmir Körfezi'nde Türk topçuları ve denize döşenen mayınlar tarafından batırılan 4 düşman gemisi olduğunu öne sürdü. Öcal, "1. Dünya Savaşı'nda Çanakkale'den önce İzmir işgal edilmeye çalışıldı. Ancak kente girmeye çalışan düşman zırhlılarından 4'ü batırıldı. Körfez sualtı araştırmalarına açılıp bu batıklar tespit edilmeli" dedi.

Arşivlerde var

Öne sürdüğü iddiaların Osmanlı ve Genelkurmay arşivlerinde bulunduğunu söyleyen Öcal, "Körfezde bir sualtı araştırması yapıldığında bunlar ortaya çıkacak. İzmir Körfezi'nde 2'si topçu atışıyla 2'si mayınla batırılan 4 düşman batığı var. Çanakkale tarihimizde önemli bir yeri olan savaştır. Üzerine destanlar yazılmıştır. Ancak Çanakkale Deniz Savaşları'na gösterilen ilgi buraya da gösterilsin" diye konuştu. TANSU EDİP GÖKBUDAK


İzmir'in laneti

İzmir'de yaşanan körfez baskının ardından ilginç bir detay ortaya çıktı. Baskına katılan ana düşman gemilerinin tamamı, ya ömrünü tamamlamadan hurdaya çıkarıldı ya da 1. Dünya Savaşı'nda diğer cephelerde batırıldı. Bu durum İzmir'in laneti olarak yorumlandı.

İngiliz HMS Triumph, 25 Mayıs 1915'te Otto Hersing'in komuta ettiği Alman Denizaltısı U-21 tarafından batırıldı.

HMS Hamshire, Baltık Denizi'nde Almanlarla İngilizler arasında meydana gelen Juttland çatışmasında bir Alman denizaltısı tarafından batırıldı.

MS Ben-my-Chree, 12 Ağustos 1915'te tarihteki ilk gemi konuşlu uçakla havadan torpido saldırısı için kullanıldı. 27 Aralık 1916'da Mustafa Ertuğrul komutasında kıyıda konuşlu top bataryası tarafından Akdeniz'de Meis adası limanında batırıldı.

Fransız Kleber 1917'de Brest Limanı açıklarında mayına çarparak battı.

Rus Askold, 1. Dünya Savaşı'nda Türkiye'ye saldıran tek Rus savaş gemisiydi. 1. Dünya Savaşı sonrasında Glory 4 adı ile İngiliz donanmasına geçti. 1922'de hurdaya çıkarıldı.

HMS Euryalus Çanakkale Savaşı sonrası Süveyş, Hint ve Pasifik okyanuslarında görevlerde bulundu. 1920'de satıldı.

HMS Swiftsure-1903, 1920'de yılında hurdaya çıkarıldı. HMS Theseus-1892, 1921 yılında hurdaya çıkarıldı.

Körfezde 4 düşman batığı var haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN